Klemen Jaklič Svet24.si

Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

zala tomasic Reporter.si

Janšev propagandist Tomašič zlorablja Nova24TV ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

andreja-špeh Njena.si

Andreja Špeh iz MasterChefove kuhinje na Japonsko

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Z obnovo Hitlerjeve rojstne hiše nameravajo zbrisati povezavo z nacizmom

Deli na:
Z obnovo Hitlerjeve rojstne hiše nameravajo zbrisati povezavo z nacizmom

Rojstna hiša Adolfa Hitlerja. - Foto: Wikipedia

Avstrijsko hišo v kraju Braunau am Inn v Zgornji Avstriji, kjer se je rodil nemški nacistični diktator Adolf Hitler, bodo prenovili. V okviru prenove bodo skušali prenoviti podobo, ki spominja na nacistične čase, da bi s tem kraj postal manj priljubljen med skrajneži, so sporočili z avstrijskega notranjega ministrstva.

Stavba v središču Braunaua je v zadnjih 70 letih postala romarsko središče za neonaciste. Notranje ministrstvo je zato odredilo prenovo, da bi s tem spremenili njeno podobo, ki spominja na čase med drugo svetovno vojno.

Po končani prenovi predvidoma leta 2023 bo stavba delovala kot policijska postaja. "Policija je branik temeljnih pravic in svoboščin," je danes dejal notranji minister Karl Nehammer.

Načrt za prenovo so poverili avstrijski arhitekturni ekipi Marte.Marte, ki se je odločila, da bo postopoma odstranila detajle, ki so jih stavbi dodali v času nacizma. Takrat je spodnji del stavbe postal podoben trdnjavi, spremenili so tudi podobo strehe in oken. V okviru prenove bodo tudi odstranili spomenik pred stavbo, ki zavrača fašizem, ter ga najverjetneje prestavili v muzej.

Hitler (1889-1945) je v trinadstropni hiši v središču mesta, ki leži na meji z Nemčijo, preživel prve mesece svojega življenja. Kasneje so jo kupili nacisti, po vojni pa vrnili zasebnemu lastniku, ki jo je koristil kot šolo in delavnico za invalide. Po letih se je nato lani zaključil dolgoletni pravni spor med avstrijsko državo in lastnico hiše, ki se je uprla razlastitvi.