Prijavljeni ste kot
14. apr. 2024
Ustavni sodnik Klemen Jaklič gradi vilo streljaj od Ljubljane, v vasi Gabrje, v občini Dobrova - Polhov Gradec. Bruto površina novogradnje, enostanovanjske stavbe znaša 749 kvadratnih metrov.
29. nov. 2023
Po mnenju strokovne in splošne javnosti so najvplivnejši pravniki letošnjega leta Sara Ahlin Doljak, Matej Avbelj, Miro Cerar, Aleksander Čeferin, Janja Hojnik, Klemen Jaklič, Igor Kaučič, Vlasta Nussdorfer, Miha Šepec in Luka Martin Tomažič, so sporočili s portala IUS-INFO, ki je vodil izbor.
6. apr. 2023
Vlada je na včerajšnji dopisni seji sprejela predlog za izločitev ustavnega sodnika Klemena Jakliča iz odločanja o pobudi za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in ga poslala Ustavnemu sodišču RS, so sporočili iz urada za komuniciranje. Vlada namreč dvomi v Jakličevo objektivno in subjektivno neodvisnost.
3. apr. 2023
DZ je na ustavno sodišče podal predlog za izločitev sodnika Klemna Jakliča z ustavne presoje novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Jaklič je namreč v referendumski kampanji leta 2005 zagovarjal zakonske rešitve, ki jih zakon, ki je predmet ustavnopravne presoje, spreminja, zato se poraja dvom v njegovo nepristranskost, piše v predlogu.
6. mar. 2022
Ustavno sodišče je z nedavno sodbo »blagoslovilo« razvpiti Kočevski proces zoper vojne ujetnike leta 1943, na katerem je komunistično vodstvo obračunalo z nasprotniki. Vojni ujetniki so bili že vnaprej obsojeni na smrt, a je bil proces za peterico ustavnih sodnikov vseeno v skladu s »splošnimi pravnimi načeli.«
8. nov. 2021
Ustavno sodišče je na današnji upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo Mateja Accetta. Položaj bo prevzel 19. decembra, so sporočili z ustavnega sodišča.
24. jan. 2021
Skupaj s Celjsko Mohorjevo družbo je Zbor za republiko konec lanskega leta izdal obsežen zbornik razmišljanj ob tridesetletnici slovenske države. Naslov Z lepilom na podplatih povzema rdečo nit raznovrstnih prispevkov: preteklost, na pol dokončan prehod iz starega v nov družbeni red, ovira razvoj slovenske države.
16. dec. 2020
Klemen Jaklič, ustavni sodnik
15. nov. 2020
Enaindvajsetega decembra bosta minili dve leti od razveljavitve zakona o določitvi volilnih enot za poslance v državni zbor. Ustavno sodišče je dalo poslancem dve leti časa za uskladitev volilne zakonodaje z ustavo – ta rok bo potekel že čez dober mesec.
30. sep. 2020
Ustavno sodišče je test sorazmernosti uporabilo tako, da ni mogel pokazati drugačnega rezultata, kot so ga ustavni sodniki opredelili vnaprej. Tako mnenje o svojih kolegih ima ustavni sodnik dr. Rok Čeferin, ki večini ustavnega sodišča zameri rezultatsko odločanje. Čeferin je bil preglasovan pri odločanju o ustavnosti prepovedi gibanja med občinami. Vlada ga je sprejela kmalu po začetku pandemije.
11. avg. 2020
ddr. Klemen Jaklič, ustavni sodnik
28. jul. 2020
Ddr. Klemen Jaklič, ustavni sodnik, ob odločitvi ustavnega sodišča, da do končne odločitve zadrži preimenovanje Titove ceste v Radencih
7. apr. 2020
Ustavno sodišče je ob obravnavi nove ustavne pobude glede financiranja zasebnega osnovnega šolstva povsem jasno navedlo, da državi ni treba 100-odstotno financirati dopolnilnega pouka, jutranjega varstva in podaljšanega bivanja v zasebni osnovni šoli s pridobljenim javno veljavnim programom. Mora pa v celoti financirati obvezni del programa.
22. jan. 2020
7. jan. 2020
Medtem ko šesterica ustavnih sodnikov (dva sta bila izločena) ni hotela obravnavati ustavne pritožbe obsojenega nekdanjega tajkuna Igorja Bavčarja, predstavljamo argumente ustavnega sodnika Klemena Jakliča, zakaj bi jo morali obravnavati.
Ustavno sodišče ni sprejelo v obravnavo ustavne pritožbe nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja na obsodilno sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča in odločitev višjega in vrhovnega sodišča, ki sta jo potrdili. Poleg tega je ustavno sodišče zavrnilo njegovo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o kazenskem postopku.
20. nov. 2019
Nenad Glücks, novinar
13. nov. 2019
Hkrati je v svojem ločenem mnenju Jaklič oster do svojih kolegov na ustavnem sodišču. Na njegove protiargumente (spet) niso bili pripravljeni odgovarjati.