Prijavljeni ste kot
15. mar. 2020
Po mescu in pol od odstopa Marjana Šarca je delo začela štirinajsta vlada. Za Bratuškovo, Cerarjem in Šarcem jo je spet sestavil stari maček slovenske politike Janez Janša. S pomočjo SMC Zdravka Počivalška, Nove Slovenije Mateja Tonina in Desusa Aleksandre Pivec.
Dr. Frane Adam, direktor Inštituta za razvojne in strateške analize, verjame, da predsednik vlade in SDS Janez Jaša ne bosta izpostavljala prekucniških idej. Vendar ne vemo, dodaja, kaj bo z obtožbami glede financiranja medijev, povezanih z SDS. Če bi se zaostrile, bi se lahko odzval bolj žolčno; iritacije – zanj, za njegovo stranko in koalicijo – bi se nadaljevale.
Z izvolitvijo tretje Janševe vlade si je lahko oddahnila vsa Slovenija, tudi zdaj že bivši premier Marjan Šarec.
13. mar. 2020
Janez Janša je edini pravi politični voditelj v Sloveniji. Na desnici tako in tako ni nobenega, na levici pa, če je, se skriva v ozadju in ribari v kalnem.
11. mar. 2020
Janez Janša, predsednik vlade
10. mar. 2020
Na družbenem omrežju Facebook med novinarji poteka razprava o tem, ali bo državni zbor sploh lahko glasoval o ministrski ekipi Janeza Janše, saj bo v zaprtem prostoru več kot sto ljudi, kolikor znaša omejitev, ki jo je odhajajoča vlada Marjana Šarca sprejela med varnostnimi ukrepi proti širjenju koronavirusa.
Odhajajoči premier Marjan Šarec je storil podobno usodno napako kot Janez Janša leta 2013: če bi svoj položaj prepustil nekomu drugemu, bi se lahko koalicija pod isto zasedbo nadaljevala.
Jožef Jerovšek, nekdanji poslanec SDS
8. mar. 2020
Prejšnji torek izvoljeni mandatar Janez Janša načrtuje zelo hiter prevzem oblasti: če bo šlo vse po načrtih, se bo konec tedna spet vselil v vladne prostore na vrhu Gregorčičeve 25 v Ljubljani.
Evropska poslanka Tanja Fajon ne izključuje možnosti, da bi se angažirala tudi v slovenski politiki. Že zdaj je v njej navzoča kot podpredsednica SD in tako soodloča o slovenski politiki.
Po odstopu Marjana Šarca je po logiki na vrsti relativni zmagovalec volitev. Kaj je tisto ključno, da bi se obdržal na čelu svoje tretje vlade? Kaj mora in kaj ne sme početi? Obrnili smo se na Miho Brejca, Dimitrija Rupla, Pavleta Gantarja, Jožefa Jerovška, Antona Tomažiča, Iva Hvalico, Jožeta Mlakarja in Lenarta Riharja.
Dr. Miha Brejc, nekdanji podpredsednik SDS, evropski poslanec in tudi družinski prijatelj Janeza Janše
Marjanu Šarcu se politični poker ni izšel. Z odstopom s funkcije predsednika vlade je postavil na kocko vse in tako resno ogrozil tudi svojo politično kariero. Gotovo ni odstopil zato, da bi na oblast prišel Janez Janša, ciljal je na predčasne volitve, na katerih bi si okrepil položaj. Računal je, da bo pobral glasove politični konkurenci, predvsem SMC. Želel je postati hegemon na levi sredini, naivno si je domišljal, da bo novi Janez Drnovšek.
6. mar. 2020
S četrtkovo izvolitvijo poslanca SMC Igorja Zorčiča na mesto predsednika DZ je novi koaliciji strank SDS, SMC, NSi in DeSUS uspela druga velika kadrovska poteza po izvolitvi prvaka SDS Janeza Janše za mandatarja. Tretja etapa bo imenovanje vlade. Glede na napovedi bi Janša predlog ministrske liste v parlamentarni postopek lahko vložil že danes.
5. mar. 2020
Po naključju sva s fotografom Ludvika Tomšiča srečala v Brežicah, vendar svojega poziva zoper Janšo nikakor ne obžaluje. Specificiral je tudi način izvedbe: Janšo bi bilo treba »s krampom po glavi«.
Objavljamo koalicijsko pogodbo, ki so jo 25. februarja 2020 podpisali predsednik SDS Janez Janša, predsednik SMC Zdravko Počivalšek, predsednik NSI Matej Tonin in predsednica Desusa Aleksandra Pivec.
4. mar. 2020
Saj ni res, pa je, lahko rečemo ob pogledu na izbor kandidatov, ki naj bi ga NSI predlagala za ministre v tretji Janševi vladi: Matej Tonin, Jernej Vrtovec in Janez Cigler Kralj.
»Čestitke Janezu Janši. Srečno, prijatelj moj,« je na facebooku zapisal madžarski premier Viktor Orban, zadnja leta največji zaveznik prvaka SDS, medtem ko je Evropska ljudska stranka zaradi njegove avtoritarne politike stranko Fidesz »zamrznila«.