Revija Reporter
Slovenija

Za trdnost sedanje vladne koalicije je bolj kot Janša zaslužen Šarec, ki jo je najprej omogočil, potem pa še pomagal utrjevati

Dr. Matej Makarovič, sociolog

23. jun. 2020 7:07 Osveženo: 7:14 / 23. 6. 2020

Deli na:

Janez Janša in Marjan Šarec. Slednjii je SMC in Desus želel prisiliti v predčasne volitve, na katerih je nameraval svojo stranko okrepiti s prevzemanjem njihovih nekdanjih volivcev.

Primož Lavre

Za trdnost sedanje vladne koalicije je bolj kot Janša zaslužen Šarec, ki jo je najprej omogočil, potem pa še pomagal utrjevati. Šarec je namreč SMC in Desus želel prisiliti v predčasne volitve, na katerih je nameraval svojo stranko okrepiti s prevzemanjem njihovih nekdanjih volivcev.

Temu politikantskemu manevru je sledil politično-medijsko orkestriran napad na Počivalška, ki se je zaključil s neuspelo interpelacijo. S tem je opozicija resnično zacementirala zavezništvo med Janšo in Počivalškom.

Levica je ves svoj bes in vse svoje politične, medijske in intelektualne resurse brez pravega premisleka usmerila proti svojim »kolaborantom« z »janšizmom«, kot bi se v njihovem čudaškem diskurzu temu zdaj reklo. Ironično je lahko Janša radikaliziranemu levemu delu političnega, medijskega in civilnodružbenega prostora prav hvaležen, saj je njegova koalicija zaradi tega trdnejša.

Za ugotavljanje, ali bo sodelovanje v tej vladi kateri od njenih strank koristilo ali škodilo na volitvah, je še veliko prezgodaj. Da SMC in Desusu sodelovanje s Šarcem ni koristilo, že vemo. Ali bo tako tudi s sodelovanjem z Janšo, bomo šele videli. Nova Slovenija pa niti ni imela tehtnega razloga, s katerimi bi lahko pred svojimi volivci vsebinsko opravičila morebitno nesodelovanje v desnosredinski koaliciji, kadar se ji v Sloveniji tu in tam uspe oblikovati.

Ironično je lahko Janša radikaliziranemu levemu delu političnega, medijskega in civilnodružbenega prostora prav hvaležen, saj je njegova koalicija zaradi tega trdnejša.

Koalicija zato ustreza vsem partnerjem in ni pravega razloga, zakaj za zdaj ne bi obstala. Čeprav bi SDS še najlažje prenesla predčasne volitve, nima za kaj takega nihče nobenega pravega motiva, saj bi s tem Janša le tvegal pravkar pridobljeni premierski položaj. Da sploh ne govorimo o dejstvu, kako nevaren precedens bi pomenile predčasne volitve, za katere bi se marsikomu zdelo, da jih je sprožil mitingaški pritisk z ulice.

Kar zadeva kadrovske menjave, se v hegemonskem javnem diskurzu obravnavajo kot sporne, ko jih izvajajo desnosredinske vlade, medtem ko se enako početje vlad leve sredine komaj zazna. V resnici poznajo demokratične država po svetu oba modela: tistega z bolj spolitiziranimi in tistega z bolj profesionaliziranimi vrhovi javnih birokratskih organizacij. Slovenija pri tem žal spada med bolj politizirane sisteme, zato so menjave ob vsakokratni zamenjavi oblasti neizogibne.

Najbolj bistveno vprašanje je seveda, koliko je bila vlada uspešna v svojih prvih stotih dneh, v katerih ni imela niti enega dneva miru, saj je ta koncept tokrat izginil iz javnega diskurza. Tu je moja ocena izrazito pozitivna, saj se je vlada odlično odrezala v boju proti pandemiji, domiselna in odprta za nove ideje v ukrepih za gospodarsko in socialno okrevanje. Kdor tega ni sposoben priznati, je res ideološko zaslepljen.

Vsako morebitno Janševo zgledovanje po Trumpu je huda napaka. Razumen in odgovoren politik se ne bi smel zgledovati po njem.

Glavna šibka točke te vlade pa je odnos z dominantnimi mediji, ki deluje po logiki začaranega kroga, v katerem sta obe strani potegnili toliko destruktivnih potez, da opazovalci že pozabijo, kdo je sploh začel. Tviti so postali normalno orodje politikov za izogibanje medijskim filtrom in so kot taki seveda edino logični. Vendar pa bi morali biti Janševi tviti večkrat bolj skrbno odmerjeni, saj pač ni eden od komentatorjev, katerih odlika je lahko prav provociranje z ostrim jezikom, ampak je predsednik vlade.

Vsako morebitno Janševo zgledovanje po Trumpu je huda napaka. Trumpa in njegova sporočila namreč zaznamujejo patološka samovšečnost, impulzivnost, intelektualna omejenost in druge nedržavotvorne lastnosti, ki so ZDA, posredno pa tudi preostalemu svetu, naredile znatno škodo. Razumen in odgovoren politik se ne bi smel zgledovati po njem.

Dr. Matej Makarovič, sociolog

Primož Lavre