Prijavljeni ste kot
6. maj. 2020
Evropska komisija bo danes objavila spomladansko gospodarsko napoved. To bo prva napoved od uvedbe ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. V njej bo predstavila oceno pričakovanega socialnoekonomskega vpliva pandemije na celotno EU, na območje evra in na posamezne članice, so napovedali v Bruslju.
4. maj. 2020
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je po oceni vlagateljev interpelacije politično odgovoren za nepregledno finančno okoriščanje posameznikov oz. podjetij, povezanih z nakupi zaščitne opreme. S tem je tudi odgovoren za negospodarno porabo državnih finančnih sredstev, so zapisali v besedilu interpelacije, ko so jo danes vložili v DZ.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB bodo danes v DZ vložile interpelacijo ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška, so za STA potrdili v opoziciji. Interpelacijo so pred nekaj dnevi napovedali v LMŠ. Vsebino bodo stranke predstavile danes na novinarski konferenci, nanaša pa se na očitke pri nabavi zaščitne opreme v epidemiji.
3. maj. 2020
Ponedeljek prinaša vnovični zagon nekaterih dejavnosti, prekinjenih zaradi epidemije novega koronavirusa. Med drugim bo znova dovoljena strežba na terasah in letnih vrtovih gostinskih lokalov, odprle se bodo lahko določene trgovine, spet bodo obratovali frizerski saloni. Vračajo se tudi maše z verniki. Zaščitni ukrepi sicer ostajajo.
30. apr. 2020
Evropski statistični urad Eurostat bo danes objavil prvo oceno gibanja bruto domačega proizvoda (BDP) v območju evra in v EU v prvem četrtletju letos. Obdobje je že zaznamovala pandemija novega koronavirusa, zaradi katere je marca obstala večina evropskega gospodarstva.
29. apr. 2020
V klavnici v kraju Birkenfeld na zahodu Nemčije so pri okoli 300 zaposlenih ugotovili okužbo z novim koronavirusom. Med njimi je kar 200 romunskih delavcev. Vsem so odredili karanteno, so sporočile lokalne oblasti.
24. apr. 2020
Vrh EU včeraj na videokonferenci pričakovano ni dosegel preboja glede strategije za okrevanje evropskega gospodarstva v primežu pandemije. Voditelji si bodo prizadevali za čimprejšnjo vzpostavitev sklada za okrevanje in dogovor o prihodnjem večletnem proračunu. Na potezi je Evropska komisija, ki bo predloge predstavila v maju.
23. apr. 2020
Voditelji članic EU bodo danes na videokonferenci poskušali poenotiti stališča glede strategije za okrevanje gospodarstva po pandemiji novega koronavirusa. V ospredju je vprašanje skupnega zadolževanja, glede katerega konsenza za zdaj ni. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je pred vrhom močno znižal pričakovanja.
22. apr. 2020
Ameriški predsednik Donald Trump je odkrito podprl protestnike, ki zahtevajo konec samoizolacije in zaprtja gospodarstva. Trumpov občudovalec Janez Janša dela ravno nasprotno.
Zdravstveni inšpektorat je pri nadzoru upoštevanja odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom izrekel globe zaradi nezakonitega delovanja desetih gostinskih obratov. Skupni znesek izrečenih glob znaša več kot 3300 evrov, so na inšpektoratu pojasnili za STA.
20. apr. 2020
Osnutek predloga drugega protikoronskega zakona, ki bo skrbel za likvidnost podjetij, za zdaj za zagotavljanje poroštev in likvidnosti predvideva 2,8 milijarde evrov, so po srečanju širše koalicije z vlado pojasnili poslanci. Koalicijske stranke lahko vladi še popoldne pošljejo dodatne predloge, vlada pa bo že danes začela z njihovo obravnavo.
18. apr. 2020
Vlada se je seznanila z osnutkom popravkov prvega in osnutkom drugega protikoronskega zakona. Oba bosta v DZ vložena po nujnem postopku. Premier Janez Janša je na Twitterju zapisal, da bodo z njim omogočili dodatno likvidnost gospodarstvu in določili višjo povprečnino občinam. Po njegovih napovedih bo zakon do torka končan in sprejet na vladi.
17. apr. 2020
Kitajsko gospodarstvo se je zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa v prvem trimesečju skrčilo za 6,8 odstotka, je danes objavila tamkajšnja vlada. Padec je manjši od pričakovanj analitikov, ki so napovedovali več kot osemodstotni padec. Gre sicer za prvo krčenje po letu 1992, odkar Kitajska objavlja četrtletne rezultate.
14. apr. 2020
Pandemija novega koronavirusa svetovno gospodarstvo potiska v globoko recesijo, je v najnovejšem poročilu ocenil Mednarodni denarni sklad (IMF). Globalni bruto domači proizvod (BDP) se bo letos skrčil za tri odstotke, a bi se v letu 2021 lahko povrnil k 5,8-odstotni rasti. Območju z evrom se medtem letos obeta kar 7,5-odstotni padec.
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v najnovejšem poročilu o svetovnih gospodarskih obetih za Slovenijo napovedal, da se bo letos obseg bruto domačega proizvoda (BDP) zaradi posledic novega koronavirusa skrčil za osem odstotkov. Prihodnje leto bo država znova zabeležila rast, po pričakovanjih IMF bo ta 5,4-odstotna.
Avstrija bo kot ena od prvih držav v Evropi danes odprla nekatere trgovine in poslovalnice, ki jih je zaprla v okviru boja proti epidemiji. Nekatere omejitve bodo sprostili tudi v Benečiji, v Španiji so mnogi že v ponedeljek lahko šli na delo, sledi Danska. Svetovna zdravstvena organizacija pa je za danes napovedala smernice za sproščanje omejitev.
Mednarodni denarni sklad (IMF) bo danes, dva dni pred začetkom spomladanskega zasedanja s Svetovno banko, objavil svetovno gospodarsko napoved, ki bo zaradi pandemije novega koronavirusa popolnoma drugačna od predhodne. V IMF so že minuli teden opozorili, da bo pandemija povzročila največji gospodarski upad po veliki depresiji leta 1929.
10. apr. 2020
Dogovor o fiskalnem svežnju v odziv na pandemijo novega koronavirusa je korak v pravo smer, je v prvem odzivu ocenil finančni minister Andrej Šircelj. "Imamo nekaj novih instrumentov, sedaj se osredotočimo na okrevanje. Pokazali smo trezno, odgovorno, hitro, a tudi ambiciozno in preudarno pot do okrevanja," je poudaril.