Državam, ki bi bile deležne pomoči iz sklada, sredstev po besedah francoskega predsednika Emmanuela Macrona ne bi bilo treba vračati. "Prepričani smo, da ni samo pošteno, ampak tudi nujno, da damo na razpolago sredstva ... pozneje jih bomo postopoma vračali skozi več prihodnjih evropskih proračunov," je Macrona na skupni video novinarski konferenci dopolnila nemška kanclerka Angela Merkel.
"Cilj sklada je, da Evropa iz krize pride okrepljena, kohezivna in solidarna," je danes v Berlinu poudarila Merklova. Ker je imel novi koronavirus različne učinke v državah članicah, sta Nemčija in Francija pripravljeni na "izreden enkratni ukrep", je dodala.
Pred novinarsko konferenco sta državi v skupni izjavi zapisali, da za zagotovitev trajnostnega okrevanja Nemčija in Francija predlagata vzpostavitev "ambicioznega, začasnega in ciljnega sklada". Sklad bi se delno financiral z zadolževanjem na trgu v imenu EU.
Kot izpostavlja francoska tiskovna agencija AFP, je predvideno zadolževanje na trgu velik premik za Nemčijo, ki je doslej nasprotovala ideji Italije in Španije o t.i. koronskih obveznicah. Nemčija, Nizozemska in druge bogate države so namreč na to pobudo gledale kot na poskus zadolženih perifernih držav unije, da nepošteno izkoristijo fiskalno disciplino severnih, dodaja AFP.
Macorn se je na skupni novinarski konferenci dotaknil tudi odziva EU na pandemijo. "Evropa ob začetku krize vsekakor nosi svoj del krivde," je dejal, enostranski koraki nekaterih držav članic, ki so zaprle meje, pa so po njegovih besedah Evropi nadeli "žalostno podobo".
Macron je izpostavil tudi, da mora biti prednostna naloga EU boljše usklajevanje glede zdravstvenih vprašanj, pri čemer je ponovil, da prvotni odziv unije na izbruh koronavirusa ni bil ustrezen. "Zdrava Evropa mora biti naša prioriteta," je bil jasen Macron. Nemčija in Francija želita po njegovih besedah "Evropi dati konkretno moč" na področju zdravstva.
EU bi morala biti po njegovi oceni zmožna zagotoviti zaloge mask in testov, vzpostaviti skupne nabavne in proizvodne sheme za zdravljenje ter zagotoviti cepivo. Prav tako bi morali po njegovi oceni vzpostaviti "skupne načrte za preprečevanje pandemije". "Takšna Evropa zdravja nikoli ni obstajala, a zdaj mora to postati naša prioriteta," je bil jasen.
Na predlog Nemčije in Francije so se že odvali v Evropski komisiji in ga ocenili za konstruktivnega. "Prepoznava obseg in težo gospodarskih izzivov, s katerimi se sooča Evropa, hkrati pa pravilno poudarja potrebo po iskanju rešitev z upoštevanjem evropskega proračuna," je zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Komisija naj bi svoj predlog predstavila 27. maja.
Nemčija in Francija predlagata 500-milijardni sklad za zagon EU
18. maj. 2020 19:06 Osveženo: 19:07 / 18. 5. 2020
Nemčija in Francija predlagala 500 milijard evrov težak sklad za ponoven zagon gospodarstva EU, ki se zaradi pandemije novega koronavirusa sooča z največjo krizo po vojni. Sklad bi se financiral z zadolževanjem na trgu v imenu EU, z njim pa bi financirali najhuje prizadete sektorje in regije unije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke