Prijavljeni ste kot
17. nov. 2024
Lani smo imeli rekordno gradnjo sončnih elektrarn, a tudi če bi takim tempom gradnje nadaljevali, bi se šele v 20 letih količina energije, ki bi jo dobili iz sončnih elektrarn, izenačila s količino energije iz jedrske elektrarne, poudarja pomanjkljivost in visoko ceno zelenega prehoda dr. Janez Kokalj, jedrski fizik in strokovnjak z Inštituta Jožef Stefan, kjer raziskuje področje parnih eksplozij ter razvoja malih modularnih reaktorjev. Za Reporter je spregovoril o izzivih jedrske energije in jasno tudi o projektu JEK 2, ta čas osrednjem vprašanju slovenske energetike.
7. nov. 2024
Državna volilna komisija je določila višino nadomestil, ki pripada volilnim komisijam za obdobje trajanja opravil za izvedbo posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2. Stroški za vsa opravila pred preklicem referenduma znašajo skupaj približno 310.000 evrov, so danes sporočili.
22. okt. 2024
Državni zbor lahko posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2) prekliče z novim odlokom, je v izjavi za medije dejala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Z njim bo razveljavil pred dvema tednoma sprejeti odlok o razpisu referenduma. Predlog novega odloka naj bi bil vložen še danes, dokončno naj bi ga DZ sprejel v četrtek.
21. okt. 2024
Večina parlamentarnih strank si je enotna v podpori predlogu za preklic posvetovalnega referenduma o drugem bloku krške nuklearke (Jek 2). Prva je s tem predlogom v javnost prišla SDS, ki ji v koaliciji sicer očitajo, da je glavna protagonistka pri razpisu referenduma. Pravna pot umika referenduma bo v DZ predstavljena v torek.
V SDS predlagajo preklic posvetovalnega referendum o izvedbi projekta Jek 2, ki ga je DZ potrdil za 24. november. Po besedah poslanca Zvonka Černača bi odločanje v danih razmerah imelo dolgoročne negativne posledice za državo in ljudi ter bi povzročilo veliko škodo. Če bo referendum izveden, SDS v kampanji ne bo sodelovala.
Slovenija je po prepričanju finančnega ministra Klemna Boštjančiča v primeru odločitve za izgradnjo Jeka 2 sposobna finančno izpeljati projekt. Ta bi se lahko financiral delno z lastniškim kapitalom in delno z dolgom. V tem primeru bo nujno jasno določiti pravila.
18. okt. 2024
Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno.
11. okt. 2024
DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.
9. okt. 2024
V novi epizodi Reporter podkasta se je Silvester Šurla pogovarjal s Primožem Cirmanom, odgovornim urednikom portala Necenzurirano, in enim največjih novinarskih poznavalcev slovenske energetike. Tudi avtorjem knjižne uspešnice o aferi Teš 6 z naslovom NepoTešeni.
11. avg. 2024
Odločitev za jedrsko energijo je zaveza za več generacij, opozarja Leon Cizelj. Vodja odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožef Stefan in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani je eden najuglednejših strokovnjakov za jedrsko fiziko pri nas in prepričan je, da je investicija v drugi blok Nuklearne elektrarne Krško najboljša rešitev za rastoče energetske potrebe Slovenije.
9. jan. 2022
Vsekakor je zanimivo, da je Evropska komisija konec decembra lani, ravno med zapiranjem treh izmed šestih nemških jedrskih elektrarn, predlagala uvrstitev jedrskih elektrarn in plina med prehodne zelene vire energije. Predlog je podprlo dvanajst članic, med njimi Slovenija, medtem ko sta med petimi članicami najbolj nasprotovali Nemčija in Avstrija.
Pri Vesni - zeleni stranki so za zeleno energijo. Pri čemer so prepričani, da poleg energije iz fosilnih goriv niti jedrska energija ne sme biti tretirana kot zelena. Še več, pravijo, da bi »neodvisna analiza resničnega potenciala proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov pokazala, da NEK 2 sploh ne potrebujemo.« Resnica je ravno obratna: brez drugega bloka nuklearke bo Slovenija odvisna od še več uvoza električne energija, ki ne bo zelena, od energetske stabilnosti pa se lahko poslovimo.
2. jan. 2022
Kljub nasprotovanju številnih okoljevarstvenikov namerava Evropska komisija pridobivanje energije v jedrskih elektrarnah in z zemeljskim plinom pod določenimi pogoji označiti kot zeleno dejavnost oz. trajnostno naložbo, poročajo nekateri evropski mediji, ki so v petek pridobili osnutek predloga komisije.
2. nov. 2021
Premier Janez Janša je na vrhu voditeljev v okviru podnebne konference COP26 opozoril na nujnost izoblikovanja stvarne poti do uresničitve ciljev iz pariškega podnebnega sporazuma. Odmik od premoga in nafte je ključna prvina pri doseganju zastavljenih ciljev, fosilna goriva bi lahko po njegovem mnenju kot prehodni vir nadomestila jedrska energija.
13. okt. 2021
Skupina desetih držav članic EU, med njimi Slovenija, je v pismu Evropski komisiji pozvala k priznanju jedrske energije kot nizkoogljičnega načina pridobivanja energije, ki bi ga morali vključiti v strategijo povezave na poti k podnebno nevtralni družbi.
23. avg. 2020
V francoski pokrajini Provansi, poznani po čudoviti naravi, poljih sivke in sončnic, ki pokrajino še pobarvajo in naredijo še bolj pravljično so v mestu Cadarache začeli sestavljati največjo in tudi najbolj kompleksno napravo do zdaj, fuzijski reaktor v katerem bodo znanstveniki poskušali ustvariti sonce oziroma razmere kot so na soncu, brez katerega ne bi bilo ne sivke, ne sončnic, ne Provanse in ne nas, ki vse to občudujemo. In fuzija oziroma energija, ki bi jo lahko pridobivali iz fuzijskih elektrarn bi oziroma bo pripomogla k temu, da bomo vse to še dolgo lahko občudovali, saj gre za nizkoogljičen in trajnostni vir energije, se pravi nekaj k čemur pozivajo vsi okoljevarstveniki sveta in k čemu bi morali stremeti vsi. In pri tej zagonetni sestavljanki aktivno sodelujejo tudi Slovenci, med drugimi Luka Snoj, vodja odseka za reaktorsko fiziko na Inštitutu Jožefa Stefana.
14. avg. 2020
Slovenija je in bo ostala jedrska država, je v pogovoru za STA ocenil državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Blaž Košorok, ki je prepričan, da bo država potrebovala drugi blok Neka. "Treba bo opraviti strokovne in ne politikantske razprave, predstaviti argumente in poslušati. Ne pa igrati na čustva," je dejal.
30. jul. 2020
V bližini Marseilla na jugu Francije so v torek začeli sestavljati največji fuzijski reaktor na svetu Iter. Namen poskusnega reaktorja, ki ga sestavljajo v okviru mednarodnega projekta, bo preučevati postopek pridobivanja elektrike z zlivanjem vodikovih jeder, s čimer bi posnemali postopek nastajanja energije Sonca.