Prijavljeni ste kot
19. jul. 2009
Daleč najpremožnejši slovenski politik je ljubljanski župan Zoran Janković, čigar imetje je po naših ocenah vredno najmanj 30,6 milijona evrov. Njegova družinska hiša s pripadajočim premoženjem je vredna okoli dva milijona, njegov delež v družbi KLM, ki ima v lasti 1,63 odstotka Mercatorja, pa je vreden najmanj 6,1 milijona evrov. Če k temu dodamo še premoženje družinskega podjetja Electa, ki ga je prepisal na sinova, pridemo do več kot 30 milijonov evrov.
Ujetost v povsod prevladujočo, povsem preživeto ideologijo, v kateri se individualistični liberalizem prepleta z ostanki prejšnjega socializma, nas lahko pokoplje, je prepričan dr. Anton Stres, saj zaradi ideološke zastrupljenosti raje govorimo o NOB, domobrancih in Cerkvi kot pa o stvarnih in današnjih problemih. Obenem krščanska vrednostna usmerjenost še naprej ostaja izključena iz javnega prostora, v medijih pa se, kot opozarja Stres, vrstijo grobi napadi na Cerkev, med njimi zlasti sistematične laži o njenem bajnem bogastvu.
Za Saro je najbolj razburljivo leto življenja. Avgusta je v Pekingu kot prva slovenska plavalka dobila srebrno olimpijsko medaljo za plavanje na 200 metrov prosto. Nedolgo zatem se je na kalifornijski univerzi Berkeley začelo njeno osamosvajanje – kot študentka je prvič v življenju zaživela na svojem, brez starše. Nad Kalifornijo in Berkeleyjem je navdušena, tako kot plavalka in še bolj kot študentka, prizna pa, da je za njo izredno naporno leto treninga, tekmovanj in študijskih obveznosti. Spočiti se še ne bo mogla tako kmalu. Čaka jo še svetovno prvenstvo v plavanju v Rimu in šele nato so na vrsti počitnice v Dubaju.
Kar ga ne ubije, ga krepi. Mnoge, ki v bližini levega trojčka vztrajno pripravljajo razmere za zamenjavo oziroma umik predsednika vlade Boruta Pahorja, skrbi, da bo neizvedeni »teroristični napad« izrabil za krepitev podobe politika, ki se dobesedno žrtvuje za volivce. »Bombaš iz Vukovarja« bi lahko za nekaj časa utišal razpravo o njegovi mandatarski kompetenci.
Obstaja zaključen krog indicev, da je bila finska reakcija pri OECD rezultat posredovanja iz Slovenije, je v pogovoru za STA povedala generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Pred kratkim je bila uvedena sodna preiskava zoper še živega obdolženca v primeru taborišča Šterntal pri Kidričevem, kjer je leta 1945 šlo za poboj okoli 200 civilistov.
18. jul. 2009
Predsednik države Danilo Türk je za Objektiv, sobotno prilogo Dnevnika, komentiral trenutne odnose med Slovenijo in Hrvaško, tudi v luči nedavnega domnevnega poskusa atentata hrvaškega državljana na vrh slovenske politike. Spregovoril je tudi o svoji pobudi po ustavnih spremembah ter poudaril, da je sprememba statusa ustavnega sodišča nujna.
17. jul. 2009
Komisija za preprečevanje korupcije je danes policiji podala ovadbo storitve kaznivih dejanj v zadevi, obravnavani z načelnim mnenjem 173. Gre za sum zlorabe uradnega položaja pri prodaji državnega deleža v zasebni družbi, domnevno deleža Mercatorja, za kar je komisija osumila štiri osebe.
Javno vprašanje Zaresa, zakaj je tožilstvo vložilo zahtevo za preiskavo zoper finskega novinarja, predstavlja grob in primitiven pritisk na delo državnih tožilcev z grožnjo, naj ne opravljajo svojega dela, je na novinarski konferenci povedala Barbara Brezigar. Po njenem gre tudi za poskus demontaže tožilstva, ki ga ne bodo dovolili.
V Novi Sloveniji so zaskrbljeni zaradi poslabšanja javnofinančnega položaja države. Sprašujejo se ali Sloveniji konec leta grozi bankrot. "Pahorjevo razumevanje reševanja gospodarske krize daje gospodarstvu prej negativni kot pa pozitivni impulz. Svežnji ukrepov si sledijo, vsem pa je jasno, da niso pravi in ne primejo. Vlada RS z vsakim novim ukrepom sporoča, da se je s prejšnjim zmotila," menijo v NSI.
16. jul. 2009
Pri zahtevi za preiskavo zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda gre za oceno tožilca, da gre za kaznivi dejanji žaljive obdolžitve, je v pogovoru za STA povedala generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Kot je pojasnila, je zdaj na sodišču, da se odloči, ali je zahteva utemeljena ali ne.
Poslanski skupini SDS in SLS pri predlogu drugega rebalansa državnega proračuna pogrešata spodbujanje gospodarske aktivnosti, s čimer da bi hitreje zmanjšali primanjkljaj. V SNS ga bodo podprli, saj da gre za "nujno zlo", podporo so napovedale tudi koalicijske poslanske skupine.
Infond Holding na ponedeljkovi skupščini Mercatorja ne bo smel uresničevati glasovalnih pravic. Urad za varstvo konkurence in ATVP namreč ugotavljata, da Infond Holding in skupina z njim povezanih podjetij (Pivovarna Laško, Pivovarna Union, Radenska) še vedno niso objavile ponudbe za prevzem, njihov delež v Mercatorju pa je nespremenjen.
15. jul. 2009
Državni zbor je odredil parlamentarno preiskavo o sumu klientelizma in korupcije pri ravnanju visokošolskega ministra Gregorja Golobiča, ki so jo zahtevale opozicijske poslanske skupine. Gre za že četrto preiskovalno komisijo v tem mandatu.
Zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda je bila 1. junija na preiskovalni oddelek Okrožnega sodišča v Ljubljani vložena zahteva za preiskavo zaradi dveh kaznivih dejanj žaljive obdolžitve, so za STA pojasnili na ljubljanskem okrožnem tožilstvu. Finska televizija YLE pa poroča, da je državni tožilec proti Berglundu vložil tožbo.
Slovenija ima pravico, da svoje pravice v Piranskem zalivu zavaruje tudi po vojaški poti, je za Globus povedal britanski finančni strokovnjak Keith Miles, ki so ga predstavili kot predsednika Društva slovensko-britanskega prijateljstva, ki je bil svetovalec bivšega slovenskega premiera Janeza Janše in član strateškega sveta za gospodarski razvoj.
SDS je zanikala navedbe POP TV, da naj bi protikorupcijska komisija imela dokaze, da so državne deleže Mercatorja Istrabenzu in Pivovarni Laško prodali za vpliv vlade Janeza Janše v Delu. Obenem so v SDS izpostavili, da Janševa vlada nikoli ni imela nadzora nad časopisno hišo Delo in nikoli ni odločala o prodaji Mercatorja.
Medijski inšpektor je na pritožbo zagorske Ultre, katere solastnik je minister Gregor Golobič, oglobil TV Slovenija, ker ni objavila popravka, je v Odmevih poročala omenjena televizija. TVS se je na globo pritožila, odgovorni urednik informativnih programov Rajko Gerič pa Ultro in Golobiča poziva k razkritju kreditnih pogodb.
14. jul. 2009
Nadzorni svet RTV Slovenija je na današnji seji vzel na znanje odstop dveh članov Nikole Damjanića in Tomaža Glažarja, ob tem pa ugotovil, da njunih odstopnih izjav še ni prejel. Nadzorni svet sicer njune obtožbe o nezakonitosti in neracionalnosti poslovanja "zavrača kot neutemeljene in neresnične", so sporočili iz RTV Slovenija.