Prijavljeni ste kot
28. sep. 2010
Antona Ropa ni bilo na današnji narok tožbe Janeza Janše proti Antonu Ropu zaradi izjav glede dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu. Vseeno obe strani pričakujeta, da se bo zadeva rešila s poravnavo. Sodnica okrajnega sodišča v Ljubljani, ki vodi zadevo, Martina Lepoša Hajtnik, je pojasnila, da se iščejo možnosti za sporazum, zato je narok prestavljen na 12. november.
Razen velenjskega župana Srečka Meha ni nihče nagovoril ali obiskal stavkajočih delavcev velenjskega gradbenega podjetja Vegrad. Ti stavkajo že deveti dan, nervoza med delavci pa je vse večja, pravi sindikalist Srečko Čater, ki je kritičen do odnosa države do stavkajočih.
Predsednik SDS Janez Janša je na facebooku komentiral včeraj prejeti obtožni predlog v zadevi Patria. "V kakšni pravni državi lahko državno tožilstvo brez dokazov obtoži nekoga, da je na neugotovljen način na neugotovljenem kraju sprejel obljubo provizije?" piše Janša. Tožilka Branka Zobec Hrastar se je pri sestavljanju obtožnega predloga po njegovem oprla na špekulacije lobistov in oznake v rokovniku Jožeta Zagožna, predsednika uprave Holdinga slovenskih elektrarn.
Stavka javnega sektorja se podobno kot prvi dan za državljane najbolj pozna na mejnih prehodih. Na meji s Hrvaško so namreč za voznike večurne čakalne dobe za prestop meje. Danes ob 10. uri naj bi se vladna in sindikalna stran prvič po ponedeljkovem začetku stavke spet srečali.
Prejšnji teden smo poročali o tem, da je policija lovila in ustavila znanega slovenskega poslovneža, ki je drvel po hitri cesti proti Brdu. Ker se rado zgodi, da se vplivni posamezniki izmaknejo roki pravice in ker so nas priče dogodka opozorila na dodatna skrb zbujajoča dejstva, smo novice preverili.
27. sep. 2010
Na ljubljanskem okrajnem sodišču se bo danes končno začela glavna obravnava v tožbi predsednika SDS Janeza Janše zoper nekdanjega premiera Antona Ropa. Kot je znano, je slednji leta 2007 novinarju Vladimirju Vodušku dejal, da sta se Janša in nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader leta 2004 dogovarjala o mejnih incidentih v Piranskem zalivu.
Prvi dan stavke javnega sektorja imajo zaenrat največ težav avtoprevozniki. Premier Pahor je za jutri napovedal nadaljevanje pogajanj s sindikati, ki vztrajajo, da gre pri stavki za "vračilo nekega dolga, za obrambo socialnega dialoga," pravi vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević.
Če je Mestna občina Ljubljana v svojem proračunu našla 21 milijonov evrov, ki jih z rebalansom namenja za projekt Stožice, bi pričakovali, da bi ta denar namenila v nedavnih poplavah prizadetim ljudem in za projekte trajnega reševanja poplavljenosti, meni predsednik SDS Ljubljana Dragutin Mate. Kot pravi, bi morali spremeniti tudi prostorski načrt.
Opolnoči se je začela stavka dela javnega sektorja. Stavkajoči v policiji, v zdravstvu, v javni upravi, sociali in drugih dejavnostih zagotavljajo le minimalne storitve. Na mejnem prehodu Gruškovje je stavko "svečano" odprl vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević, sicer tudi sekretar Sindikata carinikov Slovenije. Kot je povedal zjutraj, za danes še ni sklican sestanek z vladno stranjo, na katerem bi se pogajali o stavkovnih zahtevah.
Delavci Vegrada, ki že teden dni stavkajo in zahtevajo izplačila neporavnanih obveznosti ali pa stečaj družbe, pričakujejo, da bo ukrepala Davčna uprava RS. "Prispevki niso plačani od februarja letos in davčna uprava je dolžna ukrepati," je STA dejal sindikalist Srečko Čater. Delavci in sindikat nimajo 180.000 evrov za začetek stečaja, je dodal.
Če bi bile to nedeljo volitve, bi glede na anketo časnika Delo v Ljubljani in Mariboru premočno zmagala dosedanja župana, Zoran Janković in Franc Kangler. V Kranju in Novi Gorici pa bi bil potreben drugi krog volitev.
26. sep. 2010
Po napovedih sindikatov naj bi v stavki javnega sektorja stavkalo do 80.000 javnih uslužbencev, med njimi tudi policisti, delavci v zdravstvu, uslužbenci upravnih enot in celo nekateri zaposleni na RTV. Kakšne bodo posledice in ali bo stavkajočim uspelo pritisniti na vlado?
KAZALO Zgodba z naslovnice Intervjuja z županoma Ljubljane in Maribora Zoran Janković je bil v ostrem besednem dvoboju izjemno nesramen in prav nič kavalirski do novinarke revije Reporter IME TEDNA Helena Kamnar SLOVENIJA Sneguljčica in dvanajst palčkov Vsi Kanglerjevi izzivalci Politiki v kratkih hlačah SOS za Ljubljano Merkurjeva pot v pekel PRO&CONTRA Pristojnosti učiteljev: Angelca Likovič in Snežana Ovijač PRILOGA ZDRAVJE GLOBUS Heiderjev duh preganja Iva Sanaderja Panorama TEHNIKA Plastično bogastvo REPORTAŽA Istanbul -Mesto, ki povezuje Evropo z Azijo KULTURA Vizualni birokrat FILM Junak našega časa ESTRADA Poligraf: Lea Likar Kocka box live KOLUMNE Vinko Vasle: Ta krasni novi svet! Boštjan M. Turk: Dosjeji državnih sovražnikov Saša Veronik: Ljubezenski napoj iz lonca Zlata Krašovec: Nespodobne primerjave INTERVJUJI Zoran Janković, župan Ljubljane Franc Kangler, župan Maribora Boštjan Čukur, rapar
Po glasbenih kvotah nam je predsednik države Danilo Türk serviral še kvote pozitivnih novic, ki bi jih moral imeti in spoštovati vsak medij. S tem je Majdi Širca namignil, da njen medijski zakon ni prav bleščeč, čeprav je drugače enkraten. Kaj so v teh težkih časih pozitivne novice?
Če bi me kdo označil za mariborskega Jankovića, bi bila to zame žalitev, pravi mariborski župan Franc Kangler, ki obenem Stojana Auerja označuje za manipulanta. Kangler pričakuje zmago že v prvem krogu, prav tako je prepričan, da bodo liste, ki ga podpirajo, dobile absolutno večino glasov v mestnem svetu. Vseeno dopušča tudi možnost koalicije z drugimi strankami, izjema je le lista Stojana Auerja, s katerim ne bi sodeloval pod nobenim pogojem. Govoril je o nekaterih mariborskih načrtih, o odnosih z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in povedal, zakaj levica pripravlja njegovo strmoglavljenje z županskega položaja v Mariboru.
Pri nas imamo kar nekaj uveljavljenih mladih politikov, ki so si zgradili solidno politično kariero. Med vprašanji, ki se redno postavljajo ob vsakem krogu volitev, je starost politikov. Mnogi namreč zagovarjajo tezo, da dobrega politika oblikujejo samo izkušnje, kar je večkrat le sopomenka za to, da ljudje zaupajo samo starejšim politikom. Je to resnica ali gre za predsodek?
Ljubljanski župan Zoran Janković med intervjujem za Reporter ni hotel odgovarjati na vprašanja, želel je prekiniti intervju in bil ves čas pogovora agresiven, tudi žaljiv do naše novinarke. Obregnil se je ob pisanje naše revije in nas obtožil podtikanja podatkov. Objavljamo krajši video posnetek ostrega besednega spopada med intervjujem.