Prijavljeni ste kot
3. okt. 2010
Tik pred volitvami se je volilna kampanja zaostrila in kandidati si ne prizanašajo. Zdajšnji župani so izraziti favoriti, a presenečenja niso izključena. Kar 772 kandidatov se bo v nedeljo, 10. oktobra, na petih lokalnih volitvah potegovalo za položaj župana. V 23 občinah nastopa en sam kandidat, in tam so volitve že odločene. Pod drobnogled smo vzeli po dva kandidata iz mestnih občin, ki sta oziroma bi lahko bila favorita in jim zastavili nekaj vprašanj.
Ljubljanski župan Zoran Janković je štiri gozdne parcele v okolici svoje vile zagradil; na 5000 kvadratnih metrih se sedaj podi le Jankovićev pes, čeprav gre za prosto dostopna zemljišča. Župan si za ograjo ni pridobil soglasja Zavoda za gozdove Slovenije, kar je po zakonu o gozdovih potrebno.
Nova Slovenska zaveza je danes na Teharjah pripravila spominsko slovesnost v spomin na žrtve povojnih pobojev. Predsednik zaveze Anton Drobnič je v svojem nagovoru povedal, da letos mineva 20 let, ko se je slovenska vlada odločila postaviti primeren spomenik teharskim žrtvam, ki pa danes že razpada in je potreben popravil.
Ali bo Janez Janša obsojen? Po natančnem branju 82 strani obsežnega obtožnega predloga (takega, kot se je znašel na spletu) lahko z gotovostjo rečemo, da ne. Poglejmo nekaj utemeljitev višje državne tožilka Branke Zobec Hrastar.
2. okt. 2010
Če bi bile volitve v nedejo, bi dobrih 21 odstotkov volivcev glasovalo za SDS, za SD pa dobrih 16 odstotkov, kaže javnomnenjska raziskava, ki jo je za RTV Slovenija opravila Mediana. Vlado premiera Boruta Pahorja podpira le dobrih 29 odstotkov vprašanih, z njenim delom pa se ne strinja 62,7 odstotka, medtem ko je osem odstotkov neopredeljenih.
Zaposleni v javni upravi so zaščiteni kot beli medvedi. Treba bi bilo reči, če za javno upravo ni toliko dela, kolikor je danes v njej zaposlenih, zakaj se ne izdelajo programi, na podlagi katerih bi jih vključili v druge dejavnosti. Dnevnikov Objektiv
Srbska televizija Pink je dobila slovensko različico, ki so jo prejšnji teden »splavili« s koncertom na Prešernovem trgu v Ljubljani. Začetek oddajanja slovenskega Pinka je bil manjše presenečenje – po daljšem nedelovanju se je zdelo, da je začel oddajati kar čez noč s programom, ki je kljub drugačnim napovedim skoraj kopija srbskega.
Iz ljubljanske policijske uprave so nam potrdili, da teče predkazenski postopek v zvezi z zadnjimi aferami okoli Zadružne zveze Slovenije, ki jo vodi Peter Vrisk. Po pisanju policije naj bi šlo za sum uradnega pregonljivega kaznivega dejanja v zvezi z delom poslovanja te zveze. Dodatnih uradnih informacij s policije nismo prejeli, neuradno pa je bilo o dogajanju v zvezi že veliko napisanega. Teme smo se poglobljeno lotili prav pri Reporterju.
Slovenija je prešla v intenziven predvolilni čas. Tudi če bi nam tega ne potrjevali roki koledarskih opravil, povezani z izvedbo volitev, bi že prvi pogled na TV-ekrane zadostoval za to spoznanje. Vizualni mediji (v veliki večini) so zunaj volilnega časa pristranski do demokratične opozicije, v tej periodi pa se pristranskost spremeni v odkrito propagando vladnih strank in njenih kandidatov, hkrati pa se napolni s tisto vsebino, ki tranzicijsko levico preganja v najhujših sanjah, s sovražnim govorom.
1. okt. 2010
Opravičilo sindikatov za nastalo škodo te v ničemer ne zmanjšuje, so zapisali na Gospodarski zbornici Slovenije ob novici, da se stavka dela javnega sektorja nadaljuje. Vodje nekaterih sindikatov zavestno nadaljujejo z blokadami, ki predstavljajo resno grožnjo za padec konkurenčnosti gospodarstva in destabilizacijo družbe, poudarjajo na zbornici.
V Zvezi društev in klubov MORiS se sprašujejo, komu je bila namenjena nedeljska proslava ob 20. obletnici ustanovitve Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ). Kot poudarjajo, je bila MSNZ iniciirana 17. maja 1990 in ne v septembru istega leta, "ko je bila večina dela že opravljena".
Raziskava Slovenski utrip je pokazala, da bo na lokalnih volitvah predvidoma solidna udeležba, zgornja meja je okrog 70 odstotkov. Kar zadeva zmagovalcev volitev, je pričakovati, da bodo največji zmagovalec najbrž raznovrstne lokalne liste, saj bi v povprečju zbrale kar 44 odstotkov vseh glasov, je dejal Matej Makarovič.
Ne vidim smisla, da bi Zares še sodeloval v koaliciji, ki ne bi bila sposobna zavzeti jasnega stališča do vprašanja vojne v Afganistanu, je v pogovoru za Mladino dejal poslanec Zares Franco Juri. Tako napoveduje, da če do konca leta ne bodo dobili jasne časovnice o izhodu slovenskih vojakov, bodo vprašanje znova odprli, a bistveno bolj radikalno.
Na županskih volitvah v Ljubljani kljub 54-odstotni podpori kandidatu Zoranu Jankoviću obstaja verjetnost za drugi krog, kažejo rezultati Valiconove javnomnenjske raziskave, opravljene za Žurnal24. Manj uspešna pa bo Jankovićeva lista, ki bi ji volivci namenili 31 odstotkov glasov, in tako ne bo imela večine v mestnem svetu, piše Žurnal24.
30. sep. 2010
Četrti dan stavke dela javnega sektorja vlada in sindikati nadaljujejo pogajanja. Vlada je danes sklenila razveljaviti kolektivno pogodbo za javni sektor, sindikatom bo zdaj ponudila v podpis novo. V prihodnjih dneh pa bodo sindikati odločali o nadaljnjih potezah in morebitnem zaostrovanju stavke.
Vodstvo Vegrada je danes na Okrožno sodišče v Celju vložilo umik predloga za prisilno poravnavo podjetja. Sodišče bo o tem odločalo v osmih dneh. "Sodišče tukaj nima posebnega manevrskega prostora, kar pomeni, da gre Vegrad v stečaj," je STA potrdil predsednik nadzornega sveta Vegrada v odstopu Klemen Boštjančič.
Za referendum o novem prostorskem načrtu Mestne občine Ljubljana se je zavzela tudi kandidatka SDS za ljubljansko županjo Zofija Mazej Kukovič, ki je skupaj s kandidati za župane Markom Mitjo Fegušem (Lista za čisto pitno vodo), Janezom Žagarjem (SLS) in Miho Jazbinškom (Zeleni Slovenije) spregovorila o pomenu naknadnega referenduma in pozvala vse Ljubljančanke in Ljubljančane, da prispevajo svoj podpis.