Revija Reporter
Slovenija

Janša: Pahorjeva vlada se je vdala, njene dolgove bomo plačevali še 20 let

9. feb. 2011 18:20 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pahorjeva vlada se je že odpovedala možnosti, da lahko na volitvah dobi še en mandat, je prepričan predsednik SDS Janez Janša, zato ima proste roke za nepremišljeno zapravljanje. S tujimi krediti si kupuje socialni mir, s čimer bo Sloveniji nakopala dolgove za prihodnji dve desetletji.

Pahorjeva vlada se je že odpovedala možnosti, da lahko na volitvah dobi še en mandat, je prepričan predsednik SDS Janez Janša, zato ima proste roke za nepremišljeno zapravljanje. S tujimi krediti si kupuje socialni mir, s čimer bo Sloveniji nakopala dolgove za prihodnji dve desetletji.

Največja težava v Sloveniji, ki sicer navadnemu državljanu od daleč ni vidna, je po mnenju predsednika SDS Janeza Janše novih šest milijard evrov državnega dolga. A vlada se s tem ne ukvarja, saj ne računa na še en mandat, troši brez večjega premisleka in ne vlaga v to, da bi kaj zraslo, je dejal v pogovoru za Radio Ognjišče.

"Lahko je najemati tuje kredite, kupovati socialni mir in govoriti o tem, kako smo ohranili neko socialno vzdržnost v času krize, ampak problem bo, ko bo treba to plačati," je o zadolženosti države dejal Janša. Po njegovem mnenju dolg tudi v 20 letih ne bo plačan.

Na vprašanje, ali je pripravljen prevzeti državo, odgovarja, da so pripravljeni prevzeti odgovornost za to, da se država izvleče iz krize, vendar samo ob zelo jasno izraženi volji volivcev. "Če bomo na volitvah dobili dovolj, da sestavimo trdno večino in trdno koalicijo in da izvedemo tudi nekatere nujno potrebne ustavne spremembe," pojasnjuje Janša. Brez tega po njegovih besedah "nima smisla tvegati spopada s tem stanjem ob teh ozadjih in lobijih in nedokončani tranziciji".

Kot pravi, je za pogovore o sestavljanju nove vlade še prezgodaj, se pa s pomladnimi strankami že dogovarjajo o skupnem nastopu na državnozborskih volitvah prihodnje leto.

To vladno koalicijo po njegovih besedah navzdol vlečejo "železne krogle, ki se jim reče totalitarna preteklost, in te krogle so jim privezane na noge". Gre za različna ozadja vplivnih ljudi in povezave, ki so se krepile skozi 30 let, pojasnjuje Janša. To po njegovem mnenju vpliva tudi "na ravnanje aktualne oblasti, tudi ko gre za konkretna vprašanja - ekonomska, politična, socialna, še posebej pa, kadar se odpre kakšno vprašanje, vezano na tista leta, ko so se dogajale očitne nezakonitosti, množične zlorabe človekovih pravic in tudi mednarodna teroristična dejanja". "Takrat še posebej stopijo skupaj in branijo te pozicije, ob tem pa pozabljajo, da so, ko gre za vlado in vladno koalicijo, odgovorni za stanje v državi," je dejal.

Bistveno bolj kot predčasne volitve je po njegovem mnenju verjetno to, da bo vladna koalicija sama imenovala novo vlado in skušala tako "zamegliti situacijo".

Glede polemik ob zapiranju nekaterih arhivskih dokumentov Janša pravi, da je skrb, da bi njihova objava škodovala tujim državljanom, odveč. "Ne gre za nacionalni interes, ne gre za zaščito države, ne gre za ogroženost slovenske manjšine, gre za to, da želi vladna koalicija zaščititi svoje lastne funkcionarje," je poudaril.

Kot napoveduje, bodo v četrtek objavili sicer javno dostopne dokumente, ki na laž postavljajo trditve predsednika republike Danila Türka, da ve o bombnem napadu v Velikovcu na avstrijskem Koroškem le toliko, kot je prebral v medijih. Iz dokumentov po njegovih besedah namreč izhaja, da je bil Türk v času velikovškega atentata sekretar komisije za manjšine pri socialistični zvezi, pozneje pa je postal predsednik te komisije. S tem je Türk postal tudi eden od desetih ključnih funkcionarjev v Sloveniji, ki so jih obveščali o dogajanjih, povezanih z manjšinami, trdi Janša.