Prijavljeni ste kot
29. dec. 2010
Ponudbe Američanom za srečanje premierja Boruta Pahorja z Barackom Obamo niso padle pa plodna tla, se bo pa zato slovenski predsednik vlade sestal z Vladimirjem Putinom. Pahor je nedavno po telefonu govoril z ruskim kolegom Putinom in ga spomladi prihodnje leto povabil na obisk v Slovenijo. "Želim si, da bi spomladi prihodnje leto v luči pospešenega gospodarskega sodelovanja Slovenijo obiskal ruski predsednik vlade Putin. Ta možnost obstaja," je dejal Pahor.
Prvi odzivi strank kažejo, da je podpora Duši Trobec Bučanovi za novo ministrico, odgovorno za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, negotova. Tudi v koaliciji mnenja niso enotna, razlog pa je večinoma "ravnanje DeSUS v tem primeru". Premier Borut Pahor je sicer prepričan, da bo bila Trobec Bučanova "dobra ministrica".
Urednik revije Reporter Silvester Šurla je bil danes zaslišan na policiji. Šurlo kazensko preganja ljubljanski župan Zoran Janković zaradi uvodnika v Reporterju, v katerem je Jankoviću očital nedotakljivost in politično zaščito pred kazenskimi postopki - zaščiten je kot kočevski medved in se tako oholo tudi obnaša, je zapisal urednik. Združenje novinarjev in publicistov protestira zaradi takega načina gonje zoper novinarja in poziva vlado in državni zbor, da odpravita določbe kazenskega zakonika, ki politikom omogočajo pregon kritičnih novinarjev.
Novi vrhovni nadzornik Pošte Slovenije Klemen Grošelj skuša na vsak način zrušiti generalnega direktorja Aleša Hauca, pa čeprav s tem najbolj škoduje sebi - na glavo si je nakopal celo sum nezakonitega snemanja zaposlenih. Grošelj se hvali, da so s pomočjo njegovega prokurista Matjaža Andrica odkrili vrsto nepravilnosti v poslovanju PS, a sporno je že Andricevo imenovanje na položaj prokorista, pri čemer naj bi Grošelj prekoračil svoja pooblastila. Zaradi nerodnega in javnega obračunavanja s Haucem, ki mu je nazadnje v bran stopila tudi agencija za upravljanje kapitalskih naložb, naj bi se majal položaj Grošlja, po sicer izobrazbi obramboslovca, ki je bil presenetljivo imenovan na položaj nadzornika enega najpomembnejših državnih podjetij. Za ta teden napovedani sestanek s Haucem je Grošelj zato raje prestavil na naslednji ponedeljek.
Ekonomske krize so sovražnice demokracije, saj v krizah proti demokraciji ne rovarijo zgolj politiki, ampak se ji zlahka odpove tudi ljudstvo v zameno za obet kruha in iger. Kruh in igre so praviloma utvara, saj nas vodilni politiki večinoma – nekoč in danes – pitajo zgolj z besedami in nam za to izdajo masten račun. Ko pride do kratkega stika med vladajočimi in ljudstvom, pa se prilizljive besede sprevržejo v blatenje.
28. dec. 2010
Predsednik vlade Borut Pahor je popustil ultimatu DeSUS in napovedal, da bo Dušo Trobec Bučan imenoval za ministrico za lokalno samoupravo. Pahor je danes koalicijske partnerice seznanil, da ga je kandidatka DeSUS prepričala, je po kolegiju pri predsedniku vlade povedala predsednica LDS Katarina Kresal. Kot dodaja, Pahor meni, da bo Trobec Bučanova dobra ministrica.
Za Pahorja sem prepričan, da bi bil kot predsednik republike resnično pravi evropski predsednik, bil bi prvi res pravi predsednik vseh Slovencev: trudil bi se za kompromis, dialog in preseganje razlik med rdečimi in črnimi. Toda na sedanji funkciji je svetlobna leta oddaljen od uspešnih evropskih predsednikov vlad. V zgodovino Slovenije se bo vpisal kot najslabši premier. Finance
Andrej Magajna se upira pritisku nepovezanih poslancev Franca Žnidaršiča in Vilija Rezmana, ki želita podpisati sporazum o sodelovanju s koalicijo. Vsi trije so člani poslanske skupine Solidarnost, ki združuje nepovezane poslance, ti pa so ob grožnjah DeSUS o odhodu iz koalicije nenadoma postali nadvse pomembni.
Na stranko, ki je pri ključnih zadevah odpovedala, tudi vnaprej ni mogoče računati, vlogo DeSUS v koaliciji ocenjuje predsednik DZ Pavel Gantar. Stranka, ki glasuje proti proračunu, nima kaj iskati v vladi, še dodaja Gantar, ki meni, da bi moral premier Borut Pahor podpisati koalicijski sporazum z nepovezanimi poslanci.
Zaresov poslanec Tadej Slapnik v preiskovalni komisiji o brezplačnikih grmi čez podjetja s slamnatim lastništvom, pri tem pa je njegov stric Dušan Slapnik povezan z družbo CPM, s katero sta si brata Šrot pomagala pri spodletelem lastninjenju Pivovarne Laško. Slapnik ima sicer kup pripomb na podjetja v lasti posameznikov "dvomljivega statusa".
27. dec. 2010
Bo Mitja Gaspari naslednji vidni član koalicije, ki bo odšel na dobro plačano službo v tujino? Gaspariju naj bi se ponudila možnost odhoda na Evropsko centralno banko, a v pogovoru za Pop TV je bil pripravljen reči le, da gre za zanimivo službo, vendar so mu zanimivi tudi izzivi v Sloveniji.
V SDS so prepričani, da bi vlado vodili bolje od sedanje vladne koalicije Boruta Pahorja. Že od volitev 2008 v stranki predlagajo ukrepe za omilitev krize, ki pa jih koalicija ignorira. "Če vlada ni (več) zmožna učinkovitega in konstruktivnega delovanja, naj ponudi priložnost novi ekipi," pravijo v SDS.
Premier Borut Pahor je opravil za prihodnost koalicije ključen pogovor s kandidatko DeSUS za ministrico za lokalno samoupravo Dušo Trobec Bučan. Odločitve o tem, ali jo bo premier predlagal za ministrico, še ni, se pa Trobec Bučanova v vsakem primeru zavzema za ohranitev tega ministrskega mesta, je povedala medijem.
Pretresom v Termoelektrarni Šoštanj lahko dodamo še današnji odstop projektne skupine Teš 6, ki ne želi prevzeti odgovornosti za izvajanje projekta. Pregnalo jo je "nestrokovno vpletanje" novega direktorja Termoelektrarne Simona Tota, razmere v Teš opisujejo kot "kaotične", v projekt šestega bloka pa se vpletajo dotlej nepooblaščene osebe brez strokovnih referenc, očitajo Totu. Tega je gospodarska ministrica Darja Radić (Zares) novembra vsilila podjetju, potem ko je odstavila dotedanjega direktorja Teša Uroša Rotnika.
Boru Pahor ne bo dočakal še enega božiča na čelu vlade, meni več kot polovica vprašanih v anketi Financ. Podpora Pahorjevi vladi je decembra zdrsnila na najnižjo raven doslej, kaže anketa, ko jo je opravil Episcenter. Medtem ko je bila v začetku leta podpora 42-odstotna, vlado zdaj podpira le 22 odstotkov vprašanih. Tudi delež nepodpornikov vlade, 74 odstotkov, je rekorden.
26. dec. 2010
KAZALO ZGODBA Z NASLOVNICE Pasje leto 2010 Izbrali smo deset zgodb in deset ljudi, ki so dali pečat letu, ki se poslavlja PERISKOP Družinske vezi Golobičevega poslanca v CPM Varuhi vrednot osamosvojitve Sum o nezakonitosti Klemena Grošlja PRO&CONTRA Uvažanje tujih zdravnikov: Jakob Presečnik in Ivan Kranjc SLOVENIJA Razjarjeni prodajalci PISMA IN ODGOVORI GLOBUS Svet v letu 2010 Panorama REPORTAŽA Kenija, Mombasa TEHNIKA Upor na internetu KULTURA Oče slovenskega lutkarstva FILM Ne spusti je k sebi ESTRADA Poligraf: Bilbi, pevka Sladokusec Saša Veronik: Dimnikar in losos za srečo KOLUMNE Boštjan M. Turk: Dogodek leta Zlata Krašovec: Travmatično leto Grege R. Vinko Vasle: Afera Gjerkeš Igor Guzelj: Država, to nisem jaz! Maja Sunčič: Igre brez kruha INTERVJUJA ELDA VILER, diva slovenske popevke IVO SVETINA, pesnik in dramatik
Pasja zgodba, ki se je v februarja začela s tragično smrtjo zdravnika Saše Baričeviča, je razkrila moč omrežij oligarhičnih elit in nemoč pravne države ter bila uvod v pasje leto 2010. Izbrali smo deset zgodb in deset ljudi, ki so dala pečat letu, ki se poslavlja, a bomo še dolgo z nelagodjem čutili njegovo težo, pa ne le zaradi tegob krize, ki je z občutji nezaupanja, nemoči in letargije dosegla vrhunec prav ob 20. obletnici plebiscita
Elda Viler, ki velja za divo slovenske popevke, je bila prepričana, da ne bo nikoli več pela, saj so ji s pojasnilom, da njene pesmi nimajo sodobnega izraza, odvzeli status svobodne umetnice. Umaknila se je v dolgoletno zatišje doma, a so jo vedno bolj nagovarjale besede iz pesmi Dušana Velkavrha: »Ko greš od tod, če živiš, si ključar, ki še mnogih vrat odprl ni. Nimaš ključev, ampak ker veš za pot, te ne skrbi.« Na glasbeni oder se je tako vrnila s solističnim koncertom v ljubljanski Operi leta 2005, 50. obletnico svojega prvega glasbenega nastopa pa je počastila z lanskim velikim koncertom v ljubljanskih Križankah.