Prijavljeni ste kot
20. dec. 2013
Predsednik DZ Janko Veber je na državni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da nas preteklost uči, da ni nič nepremagljivo, če stopimo skupaj in da bolj kot smo enotni, bolj obvladljive so posledice. Zato se tudi upravičeno vzpostavlja pričakovanje po skupnemu premagovanju posledic gospodarske in finančne krize, je dejal.
Kaj se je prejšnji teden dogajalo v Sloveniji? Preprosto povedano je bil to eden od pomembnejših in bolj pričakovanih tednov v zadnjih letih. Odločala se je usoda Slovenije, pravzaprav to, ali bo morala Slovenija zaprositi za pomoč evropski mednarodni mehanizem (ESM) ali celo “zloglasno” trojko.
Predsedniku republike Borutu Pahorju se v teh dneh izteka prvo leto mandata. V tem letu je med drugim pripravil dve srečanji vodij parlamentarnih strank, zasnoval projekt Slovenija 2030, predlagal kandidate za sedem pomembnih funkcij, veliko pozornost pa namenil tudi druženju z ljudmi, v pregledu opravljenega dela navajajo v predsednikovem uradu.
"Stanje v tožilski organizaciji kot celoti, zlasti pa na Vrhovnem državnem tožilstvu je po moji oceni več kot zaskrbljujoče," se je bivši notranji minister Vinko Gorenak na svojem blogu odzval na izjave generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, v katerih ta "hvali tožilce in njihovo učinkovitost, izreka vrednostne sodbe o ljudeh, ki niso pravnomočno obsojeni, v isti sapi pa politikom strogo prepoveduje komentiranje odprtih sodnih postopkov, torej teh istih zadev".
Predsednik republike Borut Pahor je danes sprejel člane iniciativnega odbora peticije proti davku na nepremičnine. Kot je poudaril, je več kot 80.000 zbranih podpisov pod peticijo impresivno in zavezujoče število, ne glede na to, ali se nekdo s peticijo strinja ali ne. Člani odbora so Pahorju predstavili svoje argumente in načrte za v prihodnje.
Vodstvo celjske bolnišnice je zdravniku Miodragu Vlaoviću, ki je osumljen nedovoljenega sprejemanja daril, odvzelo pooblastila predstojnika travmatološkega oddelka. Prav tako ga je vodstvo razrešilo sodelovanja v vseh komisijah, ki so kakorkoli povezane z javnim naročanjem, so za STA sporočili iz celjske bolnišnice.
Celjsko okrožno sodišče je nekdanjega ekonoma mariborske nadškofije Mirka Krašovca v zadevi Betnava danes obsodilo na dve leti zapora, zaradi kaznivih dejanj naklepnega napeljevanja k poslovni goljufiji na škodo EU. Tožilec Stanislav Pintar je predlagal štiriletno kazen, medtem ko je Krašovec predlagal oprostitev.
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana navajajo, da so sami v zadnjih mesecih, še pred začetkom zadnjih preiskav korupcije v zdravstvu, posumili na več nepravilnosti, povezanih z inštitutom, in ukrepali. Za več zadev so zbrali obsežno dokumentacijo in jo predali v obravnavo specializiranemu državnemu tožilstvu, so navedli.
V SDS bodo vztrajali in zahtevali, da se ugotovi poimenska odgovornost za nastalo bančno luknjo. Kot je v DZ opozoril poslanec SDS Andrej Šircelj, vlada ni sprejela nobenih ukrepov glede odgovornosti ali kadrovske politike v bankah, ki so dobile pomoč. Po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja Slovenija pri sanaciji bank ukrepa verodostojno.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču danes potekajo zaključne besede v zadevi suspendiranega celjskega sodnika Milka Škoberneta. Kot prva je zaključno besedo podala tožilka, ki za Škoberneta predlaga najvišjo kazen, ki je možna za očitano mu dejanje, to je osem let zapora. Predlaga tudi 50.000 evrov kazni in odvzem podkupnine, ki naj bi jo prejel.
Hišne preiskave v okviru obsežne kriminalistične preiskave korupcije v zdravstvu so se končale v četrtek pozno zvečer, okoli 23.30, je za STA pojasnila tiskovna predstavnica policije Vesna Drole. Po njenih besedah so vse osebe, ki so jih pridržali v okviru preiskave, že na prostosti.
Minister za obrambo Roman Jakič se namerava na Nacionalnem preiskovalnem uradu pozanimati, ali lahko prostovoljno opravi poligrafski test. Zaveda se, da to v sodnem postopku ne šteje kot dokaz, a želi pokazati, da ima čisto vest. V zgodbi z Grepom se ne počuti krivega in meni, da je delal kot dober gospodar.
Pa smo dočakali! Bančna luknja: 4,78 milijarde evrov. Dokapitalizacija za »veliki bančni trojček«: tri milijarde evrov. Financiranje prenosa terjatev na slabo banko: 1,7 milijarde evrov. Dokapitalizacija likvidiranih Factor banke in Probanke: 445 milijonov evrov. Dokapitalizacija slabe banke: 200 milijonov evrov. Javni dolg: 75,6 odstotka BDP. Ve se, nekaterih stvari se ne da kupiti. Za vse drugo so tu … davkoplačevalci!
Državni vrh bo danes z osrednjo državno slovesnostjo v Cankarjevem domu počastil dan samostojnosti in enotnosti, ki ga bomo praznovali 26. decembra. Slavnostni govornik bo predsednik DZ Janko Veber. Praznik bo s slavnostno sejo obeležil tudi DZ. Slavnostna govornica na seji bo podpredsednica DZ Renata Brunskole.
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je v sredo z NLB in NKBM podpisala pogodbi o prenosu njunih slabih terjatev, danes pričakuje prenos prvega paketa teh terjatev. Potem ko je Evropska komisija Sloveniji v sredo prižgala zeleno luč za dokapitalizacijo in nacionalizacijo obeh bank, so izpolnjeni pogoji za tovrstno čiščenje njunih bilanc.
Ni težko najti imen vseh odgovornih, ki so sodelovali pri podeljevanju posojil, zato pa tudi nastajajo vse težave z bančno tajnostjo, je v oddaji Tarča dejal prvak SDS Janez Janša. Po njegovem mnenju je vlada zavrnila pomoč iz ESM-mehanizma, ker je želela ohranito določene poteze tovarišijskega kapitalizma.
Predstavnik Iniciative zdravnikov Erik Brecelj je v odzivu na preiskavo o korupciji v zdravstvu dejal, da se je "danes začela zdravstvena reforma". Upa pa, da se ne bo končala s preiskavo.
19. dec. 2013
Kriminalisti so se po preiskavah korupcije med bančniki in gospodarstveniki lotili sistemske korupcije v zdravstvu. Med pridržanimi so štiri vodje oddelkov, dva kirurga in vodji lekarn ter nekaj predstavnikov dobaviteljev zdravstvene opreme, ki naj bi z nedovoljenim sprejemanjem oz. dajanjem daril javne finance oškodovali za več kot milijon evrov.