Prijavljeni ste kot
27. maj. 2021
V poslanskih skupinah so po zavrnitvi predloga ustavne obtožbe premierja Janeza Janše različno ocenili, ali rezultat kaže, da večine v DZ nima vlada ali opozicija. Za predlog je bilo 42 glasov, proti 44, za uspeh jih je bilo nujnih 46. Za SDS je rezultat pričakovan, predlagatelji pa so ponovili, da imamo "viseči" parlament in je čas za volitve.
26. maj. 2021
Državni zbor predsednika vlade Janeza Janšo ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj takšen predlog na današnji seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.
V koalicijskih strankah menijo, da očitki v predlogu ustavne obtožbe premierju Janezu Janši ne vzdržijo in da je namen predlagateljev obtožbe politično obračunavanje. Zato predloga ustavne obtožbe ne bodo podprli, prav tako ne v poslanski skupini SNS. Tudi v DeSUS menijo, da gre pri predlogu za populistične poteze, glasovali bodo po svoji vesti.
DZ je začel obravnavo ustavne obtožbe premierja Janeza Janše, v kateri mu poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB očitajo, da dopušča oz. diktira kršitev pravnih aktov oz. preprečuje njihovo izvajanje. "Samovoljno, avtoritarno. Škodljivo in nevarno. V posmeh demokraciji in kot norčevanje iz lastne države in ljudi," je poudaril Jani Möderndorfer (LMŠ).
Poslanci bodo predvidoma danes razpravljali o ustavni obtožbi zoper predsednika vlade Janeza Janše, še prej pa se bodo odločali o tem, ali naj svoje stališče glede tega pojasni tudi predsednik Borut Pahor.
21. maj. 2021
Vrh majske seje državnega zbora bo ustavna obtožba. Kako na tesno gre skoraj vsakič v parlamentu, se je pokazalo po prvi obravnavi novele zakona o drugem tiru, s katero bi del opozicije iz projekta izločil tuj kapital. Odločil je le en glas. V tako zelo nevarnih razmerjih med koalicijo in opozicijo je toliko pomembneje, kdo je na vrhu zakonodajne veje oblasti.
17. maj. 2021
Potem ko so danes z 42 glasovi za in 42 proti zavrnili dnevni red redne seje DZ, na kateri bi morali poleg številnih zakonov obravnavati tudi predlog ustavne obtožbe predsednika vlade Janeza Janše, so poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB že zahtevali sklic izredne seje s to točko. Po njihovem mnenju se kaže, da koalicija v DZ nima večine.
3. apr. 2021
Dr. Igor Kaučič, ustavni pravnik, o razpletu v primeru ugotovljene kršitve v ustavni obtožbi predsednika vlade Janeza Janše
2. apr. 2021
Premier Janez Janša je glede predloga ustavne obtožbe, ki so ga zoper njega vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, na Twitterju zapisal, da gre po destruktivni nezaupnici, medijskih umorih koalicijskih partnerjev DeSUS in SMC ter seriji propadlih interpelacij za novo patetično potezo prvorazrednih za destabilizacijo države v času epidemije.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v DZ vložile predlog ustavne obtožbe predsednika vlade Janeza Janše. Očitajo mu kršenje več členov ustave in zakonov. Med drugim mu očitajo, da država ni naročila vseh cepiv, ki bi jih lahko, posege v delo medijev in tožilstva.
Opozicijski prvaki Marjan Šarec (LMŠ), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica) in Alenka Bratušek (SAB) bodo skupaj vložili ustavno obtožbo, pripravljajo pa že nove skupne projekte.
20. mar. 2021
Prvak največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec je v tvitu zapisal, da je predlog ustavne obtožbe predsednika vlade že spisan in da ima tri sklope: opustitev dolžnega ravnanja pri nakupu cepiv, uničevanje STA in poseganje v tožilstvo. V pogovoru za časnik Svet24 pa je napovedal, da vložitev predloga načrtujejo "čim prej".
17. mar. 2021
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v današnji izjavi za medije napovedal ustavno obtožbo predsednika vlade Janeza Janše, ker država decembra lani v drugem krogu nabave ni naročila cepiva BioNTecha in Pfizerja. Gre za neposredno odškodovanje državljanov in za kršenje ustave v delu, ki govori o pravici do zdravstvenega varstva, je dejal.
17. feb. 2021
Vodja senatne manjšine Mitch McConnell je v prispevku za konservativni Wall Street Journal napad na kongres 6. januarja označil za teroristični poskus zaustavitve demokratičnega postopka in moralno odgovornost pripisal bivšemu predsedniku Donaldu Trumpu. Utemeljeval je tudi svoj glas proti obsodbi v ustavni obtožbi.
14. feb. 2021
Profesor na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila je ocenil, da je bila že druga ustavna obtožba proti zdaj bivšemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu neuspešna zato, ker so republikanci ocenili, da je šlo za napad na njihovo stranko. Manj pa je šlo za obrambo Trumpa, ki je po mnenju Ferfile končal svojo politično kariero.
Bivši predsednik ZDA Donald Trump je prestal tudi zgodovinsko drugo ustavno obtožbo. Senat je sicer ob 50 demokratih in sedmih republikancih glasoval za obsodbo s 57 glasovi proti 43, vendar bi bila za uspeh obsodbe potrebna dvotretjinska večina 100-članskega senata.
11. feb. 2021
Demokratski tožilci so v sredo v senatu s prikazom njegovih izjav povezali bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa z napadom njegovih podpornikov na kongres 6. januarja, s predstavitvijo dokazov v ustavni obtožbi pa bodo nadaljevali še danes. Nato bo na vrsti obramba.
10. feb. 2021
Republikanci so v torek, prvi dan senatnega sojenja v ustavni obtožbi Donalda Trumpa zaradi vzpodbujanja upora proti državi znova skušali celoten postopek razglasiti za neustavnega, a znova doživeli poraz. Tokrat je z demokrati glasovalo šest republikancev. Pred tem sta svoja primera predstavila tožilstvo in obramba.