Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec je na seji v DZ opozoril, da obtožbe proti Janši nimajo podlage in niso podprte s konkretnimi argumenti. Glede očitka, da Janša ni zagotovil zadostnega števila cepiv, je opozoril, da je je Slovenija glede precepljenosti nad evropskim povprečjem in med najuspešnejšimi državami na svetu.
O financiranju Slovenske tiskovne agencije (STA) pravi, da v SDS z zaskrbljenostjo spremljajo stanje, v katero po njegovih ocenah STA potiskajo posamezni nadzorniki STA in direktor agencije Bojan Veselinovič. Ob tem pa v SDS podpirajo zahtevo vladnega urada za komuniciranje (Ukom) po transparentnem delovanju STA.
V poslanski skupini SDS menijo, da "tokrat leva opozicija poskuša v svojem boju za oblast izrabiti institut ustavne obtožbe". "V teh težkih časih, ko so vse naše moči in moči vlade usmerjene v reševanje epidemiološke krize in ponovnemu zagonu gospodarstva, pa še enkrat pozivamo vse opozicijske stranke k sodelovanju, dialogu in iskanju najboljših rešitev za Slovenijo in njene državljanke in državljane," je dejal Krivec.
Vodja poslancev NSi Jožef Horvat je dejal, da je ob pregledu predloga ustavne obtožbe jasno, da gre za nov poskus političnega obračunavanja, ki sledi nedavno spodleteli konstruktivni nezaupnici. Poudaril je, da vlada dela učinkovito in v korist vseh državljank in državljanov, pri čemer je nanizal nekaj uspehov, kot sta napoved gospodarske rasti v Sloveniji in nizka brezposelnost.
Dodal je, da je Slovenija danes sprejeta v EU, je cenjena in končno se njena beseda sliši in je upoštevana, medtem ko prej ni bilo tako. Prepričan je, da vlada v prizadevanju za boljšo Slovenijo upošteva slovenski pravni red, zakonov pa ne le upošteva, ampak jih tudi spoštuje. Zato predloga ustavne obtožbe ne bodo podprli.
Vodja poslancev SMC Gregor Perič je dejal, da predlog ustavne obtožbe govori nekaj, dejstva pa drugo. Predlagateljem očita destruktivnost in ustvarjanje delitev med ljudmi. Po njegovem mnenju bi morali biti politikom v teh kriznih časih prednostni nalogi stabilnost in zanesljivost. "Če je za vas v teh razmerah edina pot rušenje vlade, smo v SMC drugačnega mnenja," je dejal in poudaril, da v vladi lahko z dobrimi nameni sodelujejo različne stranke.
Po njegovem mnenju je predlog ustavne obtožbe sicer legitimna zahteva opozicije, a ta večurna razprava v DZ ne bo nič pomagala ljudem. "Ideološko kreganje ne bo postavilo kruha na mizo," je dejal. Kot je dejal, je vlada od začetka izbruha epidemije sprejemala protikoronske ukrepe, v SMC pa ves čas odgovorno skrbijo za to, da se sprejemajo dobri in dolgoročni ukrepi. Na politične igrice v SMC ne pristajajo in menijo, da jih je bilo več kot dovolj. Po njegovem mnenju predlog ustavne obtožbe nima niti ustreznih temeljev niti vsebine in ga zato ne bodo podprli.
Predsednika SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega predstavljeni predlog ustavne obtožbe spominja na referate sedmega kongresa Zveze komunistov Slovenije, zato meni, da je prav, da Janše ni na seji DZ. Po njegovem mnenju se Slovenija dobro spopada z epidemijo. Jelinčič se strinja, da ni svobode medijev, "ampak ni svobode medijev za desno politično polovico, svoboda medijev je na levi strani neskončna". Predloga ustavne obtožbe ne podpira, bi pa bilo treba po njegovem mnenju "sčistiti" na pravosodnem, kulturnem segmentu, medijskem in še kakšnem področju.
V DeSUS menijo, da gre pri predlogu ustavne obtožbe bolj za iskanje pozornosti in dvigovanje točk v javnomnenjskih raziskavah, je dejal vodja poslanske skupine Franc Jurša. Dodal je, da zagovarjajo svobodo medijev, zato obsojajo vsakršne poskuse pritiskov nanje, tudi s pogojevanjem obstoja s finančnimi sredstvi. Po njegovem mnenju je potreben dialog za ponovno vzpostavitev normalnega dela STA. Napovedal je, da bodo prisluhnili vsem razpravam in glasovali tako, kot se bo odločil vsak posameznik.
Jelinčič početje opozicije primerja s komunisti, sam pa bi čistil pravosodje, kulturo, medije...
26. maj. 2021 16:30 Osveženo: 16:37 / 26. 5. 2021
V koalicijskih strankah menijo, da očitki v predlogu ustavne obtožbe premierju Janezu Janši ne vzdržijo in da je namen predlagateljev obtožbe politično obračunavanje. Zato predloga ustavne obtožbe ne bodo podprli, prav tako ne v poslanski skupini SNS. Tudi v DeSUS menijo, da gre pri predlogu za populistične poteze, glasovali bodo po svoji vesti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke