Prijavljeni ste kot
23. jun. 2024
Vesoljsko pravo je Aido Gajić poklicalo šele pred nekaj leti. Natančneje je za to »kriva« priznana vesoljska pravnica Rebecca Bresnik. Aida Gajić jo je vzela za zgled. Njeno znanje je sogovornici odstrlo tančico skrivnosti o svetu, ki pravzaprav še nastaja in zahteva svoje predpise, zakone.
21. jun. 2024
V 77. letu starosti je umrl sodnik sodišča EU Marko Ilešič, ki je to funkcijo opravljal od leta 2004. V tem času je bil tudi predsednik njegovega drugega senata, piše na spletni strani ljubljanske pravne fakultete.
17. apr. 2024
Od danes v Sloveniji na pravna vprašanja odgovarja umetna inteligenca – to je izjemen dosežek v slovenskem prostoru – dobili smo tudi prvi pravni pogovor TFL AI Chat v slovenščini.
19. mar. 2024
Poleg referendumov o vstopu v EU in Nato, je bil posvetovalni referendum doslej le eden - leta 2008 o pokrajinah. "Dokaj neposrečen referendum", katerega odločitve niso bile uresničene, je znan tudi po manj kot 11-odstotni udeležbi. Tudi ob tej slabi izkušnji je bila ta oblika deležna nezaupanja volivcev in politike, ugotavlja pravnik Igor Kaučič. Da referendum o zaupanju v vlado, ki ga predlaga SDS, ni mogoč, pa je Kaučič povedal v včerajšnjih Odmevih, kjer je poudaril, da to ni v pristojnosti državnega zbora. O razpustitvi državnega zbora, torej predčasnem razpisu volitev, lahko odloča le predsednica republike, če poslancem denimo ne bi uspelo izvoliti novega mandatarja, potem ko bi slednji dobil nezaupnico ali odstopil.
29. nov. 2023
Po mnenju strokovne in splošne javnosti so najvplivnejši pravniki letošnjega leta Sara Ahlin Doljak, Matej Avbelj, Miro Cerar, Aleksander Čeferin, Janja Hojnik, Klemen Jaklič, Igor Kaučič, Vlasta Nussdorfer, Miha Šepec in Luka Martin Tomažič, so sporočili s portala IUS-INFO, ki je vodil izbor.
15. maj. 2023
Slovenija od danes do 26. maja gosti diplomatsko konferenco za sprejem konvencije o sodelovanju pri pregonu genocida in drugih hudodelstev. Na njej naj bi sprejeli konvencijo, s katero bi zapolnili pravne praznine pri preiskavi in pregonu najtežjih mednarodnih hudodelstev in ki bo tudi prva mednarodna pogodba, poimenovana po Ljubljani.
12. dec. 2021
V letu, ko smo med drugim obeležili 30. rojstni dan naše države (25. junija 1991 je skupščina sprejela Deklaracijo ob neodvisnosti Republike Slovenije in Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije) in odhod zadnjega vojaka JLA z našega ozemlja (25. oktober 1991), nas čaka še ena pomembna 30. obletnica. 23. decembra 1991 je namreč slovenska skupščina sprejela in razglasila našo ustavo.
3. dec. 2021
Po smrti Lovra Šturma so se oglasili na ministrstvu za pravosodje, kjer so zapisali, da je verjel v pravno državo in imel občutek za razvoj prava. Prvak NSi Matej Tonin meni, da je Šturm s svojim delom predstavljal zgled varovanja človekovih pravic in dostojanstva. Premier Janez Janša pa je poudaril njegovo domoljubnost.
2. dec. 2021
Umrl je Lovro Šturm, nekdanji šolski in pravosodni minister in predsednik ustavnega sodišča ter prejemnik srebrnega reda za zasluge, so za STA potrdili v NSi. Star je bil 83 let.
28. okt. 2021
Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je danes dejal, da Poljska ne bi smela plačati kazni, ki ji jih je naložilo Sodišče Evropske unije zaradi kontroverzne reforme pravosodja in ker Varšava ni zaprla rudnika premoga Turow, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
27. okt. 2021
Slovenski premier Janez Janša se je pred dnevi sestal z razvpito francosko političarko Marine Le Pen, predsednico stranke Nacionalni zbor. Ta pravi, da se Janša strinja z njenim stališčem, da nacionalne ustave članic Evropske unije niso podrejene pravnemu redu EU.
19. okt. 2021
Evropski parlament bo danes v Strasbourgu razpravljal o stanju pravne države na Poljskem, pri čemer bo največ pozornosti deležna nedavna odločitev poljskega ustavnega sodišča, ki je pod vprašaj postavilo primarnost prava EU. Odločitev je sprožila nove napetosti med Brusljem in Varšavo. Poslance bo nagovoril poljski premier Mateusz Morawiecki.
14. okt. 2021
Predsednik DZ Igor Zorčič je na Dnevih pravnikov ocenil, da smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev. Nespoštovanje zakonov, prikrajanje prava politiki in poskusi slabitve družbene moči sodne veje oblasti in prava nasploh pa se vse bolj manifestirajo v širših družbenih posledicah, meni.
10. okt. 2021
V starosti 97 let je umrl Ljubo Bavcon, eden najvidnejših pravnih strokovnjakov druge polovice 20. stoletja in zaslužni profesor Pravne fakultete ljubljanske univerze, na spletni strani navaja Delo.
24. sep. 2021
Marko Ilešič, sodnik na sodišču Evropske unije v Luksemburgu, je dejal, da bi lahko sodba o nogometni superligi, ki je v postopku odločanja prav na sodišču EU, prelomno vplivala na športno pravo v EU. Ni izključil možnosti, da bi lahko imela podobne posledice kot sodba v primeru Bosman, ki je temeljito spremenila nogometno tržišče.
4. sep. 2021
Pravna mreža za varstvo demokracije je na vrhovno državno tožilstvo vložila predlog za začetek postopka za izbris Društva za promocijo tradicionalnih vrednot. V pravni mreži ocenjujejo, da predsednik društva Urban Purgar v objavah na družbenih omrežjih spodbuja neenakopravnost, zaradi česar bi morali delovanje društva prepovedati.
2. sep. 2021
V Pravni mreži za varstvo demokracije ostro nasprotujejo predlagani uvedbi denarne kazni za nedostojno vedenje do predstavnikov oblasti in njihovih bližnjih. Ocenjujejo, da predlog nasprotuje sodni praksi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), ima zastraševalen učinek in vzpostavlja privilegirano kategorijo državljanov.
2. dec. 2020
Pravni strokovnjak Andraž Teršek trdi, da Ukom nima pooblastil oz. možnosti, da "sprejme oblastno odločitev o odtegnitvi financ STA, o finančnem onemogočenju STA". "Je pa v ustavi člen, celo več členov, zaradi katerih tega ne sme," je zapisal na svoji spletni strani.