Prijavljeni ste kot
28. dec. 2024
Ko smo se skupina petnajstih Slovencev vozili z japonskimi vlaki, je eden dejal, če bi Japonca pripeljali na katero od slovenskih železniških postaj, bi bil prepričan, da je v muzeju. Njihov hitri vlak – šinkansen – vozi prek dvesto, tristo kilometrov na uro, a tudi z njihovimi počasnejšimi vlaki se slovenski ne morejo kosati.
6. avg. 2022
V japonski Hirošimi bodo danes obeležili spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je pred natanko 77 leti uničila mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Spominske slovesnosti se bo udeležil tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, ki je opozoril, da se svet sooča z največjo jedrsko nevarnostjo od vrhunca hladne vojne.
6. avg. 2020
V japonski Hirošimi danes obeležujejo spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je natanko pred 75 leti razdejala mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Letos se je osrednji spominski slovesnosti preko videopovezave pridružil tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki je poudaril, da je "Hirošima sinonim za vse, kar je narobe z vojno".
6. avg. 2019
Na današnji dan pred 74. leti so ZDA prvič uporabile jedrsko orožje v vojni in odvrgle atomsko bombo na japonsko mesto Hirošima. Tri dni kasneje je enaka usoda doletela še Nagasaki, atomski bombi pa sta prisilili Japonsko h kapitulaciji v drugi svetovni vojni. Popolno uničenje obeh mest je še danes velik opomin človeštvu.
26. mar. 2019
V Muzeju novejše zgodovine Slovenije so včeraj odprli razstavo Spominskega muzeja miru iz Hirošime z naslovom Hirošima in Nagasaki, bolečina in pogum. S postavitvijo, ki je del 51. mednarodnega srečanja pisateljev na Bledu, želijo obuditi spomin na žrtve atomske bombe in vzbuditi zavest o nevarnosti jedrske oborožitve.
20. avg. 2017
Raziskovalci so po 72 letih v filipinskem morju odkrili ameriško vojaško ladjo USS Indianapolis