Prijavljeni ste kot
17. nov. 2024
Ko sediš z Ireno, čas teče hitro, prehitro. Zelo lepo se izraža, tvori dolge stavke, govori knjižno slovenščino. Njene misli so čiste in jasne. Tako kot v njeni knjigi Svetišča narave. Precizno opisuje svet rastlin in živali v sedmih različnih okoljih, habitatih, in prav tako natančno svoje doživljanje narave, in to tako doživeto in ganljivo, da me je s temi opisi velikokrat spravila v jok. In to ob knjigi o naravi! Knjiga je tudi zakladnica podatkov, koliko vrst ptic živi pri nas, katere živali in rastline živijo samo v Sloveniji, koliko je stara in kje raste najstarejša jelka …
19. jul. 2023
Neurja so tudi minulo noč povzročila škodo v gozdovih, po prvih ocenah je bilo podrtega 50.000 kubičnih metrov drevja, največ na jugovzhodu Slovenije. Znana je tudi natančnejša ocena škode v vetrolomu 12. in 13. julija - podrtega in poškodovanega je bilo za več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, je sporočil zavod za gozdove.
15. jul. 2023
Mineva leto dni od katastrofalnega gozdnega požara na Krasu, ki je v primežu vročinskega vala in suše izbruhnil 15. julija lani ter v 17 dneh zajel 3700 hektarov površin. V izjemni akciji so ogenj ukrotili gasilci in drugi posredovalci iz vse države. Zdaj pristojni hitijo s čiščenjem in pogozdovanjem prizadetih površin.
13. jun. 2023
Inšpektorica za naravo in vode je sredi maja Mestni občini Ljubljana izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občina bi morala namreč pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave, poroča današnji Dnevnik. Občina se je na odločbo pritožila, je danes povedal župan Zoran Janković.
27. mar. 2023
Zavod za gozdove ob novem primeru nezakonitega uboja volkov na območju Ribnice poziva k urejenemu, zakonitemu in aktivnemu upravljanje populacij velikih zveri. "Za uspešno izvedbo aktivnega upravljanja je ključno hitro ukrepanje, bodisi z varovalnimi interventnimi ukrepi bodisi z izdajanjem odločb za odstrel," so zapisali.
26. mar. 2023
Med prostovoljci včerajšnje vseslovenske akcije sadnje dreves Pomladimo gozdove 2023 je bil tudi premier Robert Golob, ki je pomagal saditi drevje na Krasu. V izjavi za medije je izrazil upanje, da si bo narava po lanskem velikem požaru na območju goriškega Krasa opomogla, in poudaril, da je "naša dolžnost, da ji pri tem pomagamo".
3. nov. 2022
Na območju Cerknice se je v sredo popoldne zgodila nesreča v gozdu, v kateri je umrl 72-letni voznik traktorja. Pri vožnji po gozdni cesti v okolici Zavrha je zapeljal s ceste in se prevrnil po strmem pobočju približno 30 metrov v globino. Umrl je na kraju nesreče.
21. avg. 2022
V zadnjih petih letih so pristojni največ škodnih primerov zaradi napadov rjavega medveda na premoženje ljudi pri nas našteli lani. Skupno 506, ocenjena škoda pa je znašala dobrih 200.000 evrov. Letos do konca julija je bilo škodnih primerov 128, ocenjena škoda pa okoli 50.000 evrov, kažejo podatki Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS).
2. avg. 2022
Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi več desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS.
10. mar. 2022
V Triglavskem narodnem parku so v preteklosti opažali le posamezne volkove, v zadnjih letih pa se je njihova prisotnost močno povečala. Trenutno so na območju že trije tropi volkov. To povzroča vse več konfliktov s kmetijstvom in umikanje paše drobnice s planin ter s tem povezano opuščanje ovčjereje.
28. jan. 2022
Kmetje v zadnjem obdobju nekateri vnovič opozarjajo na veliko škodo, ki jim jo povzroča divjad. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) ocenjena škoda po divjadi znaša od okoli 400.000 do nekaj manj kot 800.000 evrov letno. Največ škode divjad, predvsem divji prašiči in jelenjad, povzroči v kmetijstvu. Najbolj je na udaru Pomurje.
16. okt. 2021
Gozd s svojim terapevtskim učinkom na človeka ponuja številne še ne izkoriščene možnosti za razvoj trajnostnega turizma. To so prepoznali tudi v Kranjski Gori, kjer so letošnje poletje izvedli raziskavo s 50 prostovoljci in ugotavljali blagodejne učinke gozda in gozdne terapije. Na pozitivnih rezultatih bodo začeli graditi gozdni turizem.
20. avg. 2021
V sredo se je izteklo dovoljenje za izjemni odstrel medveda, ki je po dveh srečanjih s človekom veljalo v občinah Pivka in Ilirska Bistrica, na območju pašnikov med Brkinskim robom in naselij Šilentabor, Zagorje, Knežak in Šembije. Lovci medveda niso odstrelili, bodo pa pristojni stanje spremljali in se odločali na podlagi morebitnih novih dejstev.
6. maj. 2021
V noči s torka na sredo je v bližini naselja Čermožiše v občini Žetale tik ob hrvaški meji lovec ustrelil okoli tri leta starega medveda, ki ga je presenetil na lovu. V Lovski družini Žetale ne pomnijo, da bi se na tem območju kdaj znašel rjavi medved, poroča več medijev.
27. apr. 2021
V okviru projekta Life Lynx sta bila včeraj na Jelovici v naravo spuščena prva risa na Gorenjskem. Zois in Aida bosta pomagala omogočiti dolgoročno preživetje te vrste pri nas in v Evropi, je bilo mogoče slišati na novinarski konferenci pred izpustom risov v naravo.
21. apr. 2021
Na Tolminskem je v ponedeljek okrog 14. ure med sečnjo gozdne podrasti prišlo do hude nesreče. 27-letnega voznika traktorja je med vožnjo po lokalni cesti zaradi napake na traktorskem priključku zaneslo, zdrsnil je po strmi brežini. Po petih metrih kotaljenja je padel s traktorja in se poškodoval, traktor pa se je odkotalil v prepad.
27. mar. 2021
Po zimskem spanju so medvedi že aktivni in večina jih že hodi naokoli, zato je na mestu previdnost pri gibanju v naravi. Lani je bilo ob epidemiji covida-19 v naravi več ljudi, kar je bilo moteče tudi za medvede, leto je izstopalo tudi po obilni letini bukovega žira, pomembni hrani za medvede, pravi poznavalec teh živali Klemen Jerina.
6. mar. 2021
Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa, je poročal Radio Slovenija. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.