Prijavljeni ste kot
13. maj. 2021
Za muslimane je postni mesec ramazan, ki letos poteka 30 dni, trajal do včerajšnjega sončnega zahoda. Mesecu, v katerem se duhovno krepijo in opravljajo dobra dela, danes sledi ramazanski bajram, ki bo trajal tri dni, so za STA povedali v Islamski skupnosti v Sloveniji.
7. maj. 2021
Na slavnostni seji ljubljanskega mestnega sveta pred 9. majem, praznikom Ljubljane, so podelili najvišja mestna priznanja, častna meščana sta postala Spomenka Hribar in Peter Čeferin. Župan Zoran Janković je na prireditvi poudaril pomen solidarnosti in sodelovanja v času epidemije covida-19, kritičen pa je bil do nekaterih potez državnega vrha.
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič in evropski komisar Janez Lenarčič sta danes ob obeležitvi prihajajočega praznika Evrope izpostavila pomen skupnih evropskih vrednot, zlasti demokracije in vladavine prava ter v tej luči tudi svobode medijev. Oba sta izrazila pričakovanje, da se bodo zapleti glede financiranja STA kmalu razrešili.
5. maj. 2021
Pristojni parlamentarni odbor je včeraj soglasno potrdil predlog spremembe zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki predvideva dvig nadomestila za izgubljeni dohodek staršev otrok s posebnimi potrebami. Za novelo zakona, s katero bi kot nov državni praznik določili 13. maj, pa na odboru ni bilo zadostne podpore.
1. maj. 2021
Prvi maj niso bučna praznovanja, niso samo kresovi in druženje, je v prvi meri namenjen poglobljenemu razmisleku o delavskih pravicah, je v nagovoru v predsedniški palači poudarila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič. Opozorila je na ignoranco vlade do sindikatov in izpostavila pomen socialnega dialoga.
Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. "Vsakdo, ki dela, mora zaslužiti dovolj za dostojno življenje, svoje in tistih, ki jih preživlja. Vsako delo, tako v delovnem razmerju kot prekarno, mora imeti pravno zaščito."
V Društvu TIGR Primorske se distancirajo od državne proslave ob Dnevu upora proti okupatorju, ki je potekala pred spomenikom trem tigrovcem na Mali Gori pri Ribnici. Menijo, da proslava ni izrazila dolžnega spoštovanja vsem tistim, ki so odločilno prispevali k zmagi v drugi svetovni vojni na naših tleh. Proslavi očitajo tudi potvarjanje zgodovine.
30. apr. 2021
Na robu Trga republike ob Šubičevi ulici je Mestna občina Ljubljana postavila drogove, na katerih bodo v petek obesili zastave članic EU. Kot je danes pojasnil župan Zoran Janković, so se za to odločili sami, vlada in država jih v pripravo predsedovanja Slovenije Svetu EU nista vključili. Lokacijo pa je kot najprimernejšo izbrala strokovna skupina.
28. apr. 2021
V Sloveniji obeležujemo državni praznik, dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka OF. Državna proslava je bila na Mali Gori, kjer je govornik, gospodarski minister Zdravko Počivalšek pozval k sodelovanju in spoštovanju zgodovine. Podobno je v svojem nagovoru poudaril predsednik republike Borut Pahor.
27. apr. 2021
Na dan upora proti okupatorju se je v Ljubljani zbrala množica ljudi, ki so izrazili upor proti zanje spornim ravnanjem oblasti. Slišati je bilo znano geslo smrt fašizmu, svoboda narodu. V govorih in s transparenti so se med drugim zavzeli za svobodo, demokracijo in vladavino prava. Rojeva se nova združena fronta, so sporočili protestniki.
Predsednik republike Borut Pahor je v današnjem nagovoru državljanom ob državnem prazniku, dnevu upora proti okupatorju pozval k sožitju in medsebojnemu spoštovanju. Več nas namreč združuje kot ločuje, je dejal. Pahor ocenjuje, da je mogoče v sožitju živeti tudi z različnimi pogledi glede polpretekle zgodovine.
Slovenija danes praznuje dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka OF, osrednje odporniške organizacija Slovencev v drugi svetovni vojni. Državna proslava bo na Mali Gori, v predsedniški palači pa bosta državljane nagovorila predsednik republike Borut Pahor in predsednik ZZB NOB Marijan Križman.
5. apr. 2021
Na današnji veliki ponedeljek se bodo kristjani spomnili prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema. Značilno za ta dan je, da se verniki odpravijo k sorodnikom ali prijateljem, katerim naj bi sporočili veselo novico o Jezusovem vstajenju. Zaradi epidemije covida-19 pa škofje letos obiske, t.i. Emavs, odsvetujejo.
4. apr. 2021
Papež Frančišek je na velikonočno nedeljo pozval k večji solidarnosti pri razdelitvi cepiv proti covidu-19, ki bi jih morali deliti z najbolj revnimi državami. Pozval je h končanju oboroženih konfliktov, ki jih je označil za škandalozne. Ob koncu je podelil tradicionalni blagoslov mestu in svetu.
Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je v pridigi v dopoldanski velikonočni maši dejal, da je velika noč praznik luči, saj je na ta dan Jezus premagal temo smrti in vstal od mrtvih. "Vse to v naših srcih prebuja veselje, upanje in ljubezen," je dejal. Pozval je k prenašanju tega sporočila naprej.
Pandemija koronavirusa je razgalila vso našo ranljivost in šibkost ter nam vzela zdravje in žal tudi mnoga življenja, je v velikonočnem voščilu zapisal premier Janez Janša. Lansko leto pa nas je po njegovem naučilo, da veliko bolj cenimo to, kar imamo, ter da so težki časi lahko tudi priložnost za nov začetek.
Danes bo dovoljeno obiskati bližnje. Med statističnimi regijami lahko prebivalci prehajajo med 5. in 22. uro, če gredo na obisk na zasebne površine. Dovoljeno je zbiranje največ šestih oseb iz največ dveh gospodinjstev, mednje pa se ne štejejo mlajši od 15 let. Verski obredi bodo na veliko noč potekali brez prisotnosti vernikov.
Kristjani bodo danes praznovali veliko noč, ki je največji krščanski praznik. Na ta dan se spominjajo Jezusovega vstajenja od mrtvih. Zaradi ukrepov proti epidemiji covida-19 bodo maše brez navzočnosti vernikov. Pač pa bo na nacionalni televiziji ob 10. uri mogoče spremljati prenos maše iz mariborske stolnice.