Revija Reporter
Slovenija

Za praznike brez požarov

Promo

26. nov. 2021 14:17 Osveženo: 14:57 / 26. 11. 2021

Deli na:

Pogost vzrok za požar doma v času praznikov so sveče na adventnem vencu

Zavarovalnica Triglav

Boste tudi vi v času praznikov svoj dom okrasili s prazničnimi okraski, božičnim drevescem, svečami, adventnim venčkom in lučkami? Imate doma kamin, v katerem v hladnejših mesecih pogosto zakurite ogenj, ki doda k prazničnemu vzdušju in občutku topline?

Okraski in ogenj v kaminu resda pomagajo pričarati praznično vzdušje, a lahko so – ob nepravilni in nepazljivi uporabi - hitro tudi nevarni. Ni presenetljivo, da se največ požarov doma zgodi prav decembra. Tudi po podatkih Zavarovalnice Triglav je praznični december v primerjavi z drugimi meseci v letu požarno bistveno nevarnejši. Tako v letu 2019 kot 2020 je bilo v decembru skupno številko škod višje, kot je znašalo mesečno povprečje leta.



Ko se vname adventni venček

Zelo pogost vzrok za požar doma v času praznikov so sveče na adventnem vencu. Priljubljena praznična dekoracija mnogim v decembru pričara veselje in pričakovanje pred prazniki. A če na prižgan adventni venček pozabite ali pa ga otroci nehote prevrnejo med igro, lahko ta hitro povzroči požar z manjšo pa tudi večjo materialno škodo.

Čeprav se morda svečke na adventnem vencu ne zdijo nevarne, temu ni tako. Plamen sveče namreč oddaja toploto okoli 800 stopinj Celzija, vejevje in smrekove vejice pa zagorijo že pri 250 stopinjah Celzija.
 
Če imate doma plastičen adventni venček, se ta sicer vname kasneje kot naravni, a tudi plastičen lahko zagori. Ob tem dr. Aleš Jug, namestnik predsednika Komisije za preventivo pri Gasilski zvezi Slovenije na spletnem portalu Vse bo v redu pojasnjuje: »Požarno zelo nevarno pa je tudi umetno rastlinje. Sestavljeno je iz gorljive plastike, ki med gorenjem kaplja in tvori veliko dima. To pomeni, da med gorenjem lahko hitreje vname preprogo, mizo ali druge vrste snovi, ki so pod venčkom.«

Prav zaradi tega je zelo priporočljivo, da pod adventni venček, naraven ali umeten, namestite podlogo iz negorljivega materiala, saj ta pomaga preprečiti, da bi se ogenj razširil.

V posnetku, ki so ga na Zavarovalnici Triglav pripravili s pomočjo gasilcev, si oglejte, zakaj adventni venček zagori in kako boste najbolj učinkovito preprečili tak požar.

Nevarne so lahko tudi lučke

Tudi božična drevesca so lahko vzrok za požar doma. Ta se najpogosteje vnamejo zaradi okrasnih lučk.

»Navadne barvne žarnice z žarilno nitko ne sodijo v bližino gorljivega okrasja ali na smrekico. Druga nevarnost je požar, ki nastane zaradi električnega vodnika, ki povezuje novoletne lučke. Še posebej nevarni so nizkocenovni izdelki s tankimi električnimi vodniki, ki se pregrejejo, če so lučke dalj časa vključene,« je na Vse bo v redu še opozoril gospod Jug.

Zaradi velikosti plamena in ker lahko ogenj hitro preskoči na okoliške predmete, so požari na božičnih drevescih celo nevarnejši od gorečih venčkov.

Požar lahko preprečite

Ob upoštevanje preventivnih požarnih ukrepov lahko v veliki večini požare preprečite. Kot prvo je pomembno, da ste pazljivi že pri sami postavitvi okraskov, adventnih venčkov s svečami in drevesc z lučkami.

Namestite jih vsaj en meter od peči, štedilnikov, luči, električnih radiatorjev, okenskih zaves in drugih predmetov, ki se lahko ob prisotnosti plamena hitro vnamejo.

Če imate doma otroke ali hišne ljubljenčke, okraske postavite na varno mesto, kjer jih otroci med igro ne bodo mogli nehote prevrniti.

Adventni venček vedno namestite na negorljivo podlago, varneje pa bo tudi, če boste namesto sveč uporabili lučke na baterije. V nasprotnem primeru je ključno, da sveče redno menjavate, še preden pogorijo do konca. Priporočljivo je tudi, da venček iz naravnega materiala pred prižiganjem sveč zmočite z vodo, s čimer zmanjšate možnost vžiga.

In še zadnji nasvet - sveče ali lučke naj gorijo le, ko ste v bližini. Ko greste spat, če zapuščate prostor, kjer imate okraske, ali pa ko greste od doma, svečke in lučke vedno ugasnite. Če pride do vžiga, je namreč treba le 5 do 10 minut, da se vnamejo vsi vnetljivi materiali v prostoru, Ključno je, da ogenj čim prej opazite in preprečite, da bi se razširil.

Zagori lahko tudi v dimniku

Poleg zagorelih adventnih venčkov in božičnih drevesc pa lahko na seznamu najpogostejših vzrokov za nastanek požara pozimi najdete tudi dimniške požare.

Ti po besedah dimnikarjev največkrat nastanejo zaradi neustreznega kurjenja: nenehno zapiranje lopute in dovoda zraka, uporaba neprimernega goriva (velikih, celo mokrih polen), neredno vzdrževanje dimovodnih naprav, ki so velikokrat tudi neustrezno dimenzionirane. Zaradi naštetih razlogov izgorevanje ni popolno, zaradi česar se tvori več škodljivih plinov, več ogljikovega monoksida in saj.

Na tuljavi se zaradi tega nabirajo katranske obloge, ki pripomorejo k slabšemu izgorevanju. Če v takem stanju dimovodne tuljave popolnoma odprete loputo, se saje lahko vnamejo, kar lahko hitro povzroči dimniški požar.

Za preprečevanje požara je ključno, da poskrbite za pravilno vgradnjo kurilnih naprav, da jih pravilno uporabljate, redno vzdržujete, čistite ter pregledujete. »In upoštevajte opozorila dimnikarja ob rednih letnih pregledih,« so na portalu Vse bo v redu še opozorili v Sekciji dimnikarjev Obrtne zbornice Slovenije. S tem boste morebitne nepravilnosti lahko odpravili, še preden bi lahko povzročile požar.

Več ukrepov za preprečevanje požara in nasvete, kako ravnati, če kljub vsemu zagori, najdete v brezplačnem priročniku Zavarovalnice Triglav Požar doma.

Ne pozabite na zavarovanje

Poleg upoštevanja preventivnih ukrepov, s katerimi lahko preprečite, da bi v vašem domu zagorelo ali pa vsaj precej omilite škodo, ki jo požar lahko povzroči, svoj dom tudi ustrezno zavarujte. Pri Zavarovalnici Triglav je kritje za nevarnost požara vključeno v zavarovanje doma, to pa omogoča, da izberete še številna druga kritja in tako zavarovanje popolnoma prilagodite svojim željam in potrebam.

Le z nekaj kliki lahko zavarovanje doma sklenete tudi prek spleta.