Revija Reporter
Slovenija

Zorčič: Trubarjem smo se prvič prepoznali kot Slovenci

STA
6 360

31. okt. 2021 7:41 Osveženo: 7:42 / 31. 10. 2021

Deli na:

Igor Zorčič

Bobo

Eno temeljnih sporočil reformacije je potreba po prenovi duhovnega življenja in družbe, ki je zapadla v krizo identitete, moralnih in kulturnih vrednot ter obtičala v pasivnem opazovanju, je v poslanici ob današnjem dnevu reformacije zapisal predsednik DZ Igor Zorčič. Po njegovem mnenju potrebujemo povezovalno miselnost tistega časa.

V zapisu je Zorčič spomnil, da je versko, kulturno in politično gibanje v 16. stoletju, ki je primarno želelo prenovo Rimskokatoliške cerkve, celotni zahodni kulturi in civilizaciji prineslo veliko več. Omenil je Primoža Trubarja, Jurija Dalmatina, Adama Bohoriča in Sebastijana Krelja, ki so po njegovih besedah znali prepoznati splošne vrednote preporoda, ki ga je prinesel protestantizem.

S Trubarjem smo se prvič prepoznali kot Slovenci, njegova zapuščina pa po Zorčičevih besedah predstavlja temelj kulturnega in nacionalnega prebujanja Slovencev. Reformacija je tako vzpostavila predpogoj za nadaljnji razvoj in vzpostavitev slovenske nacionalne identitete z jasno zastavljenimi cilji in zahtevami, je zapisal.

Po njegovem mnenju se simbolika ob današnjem prazniku ponuja samoumevno. "Reformacija je v svojem času svetu predstavljala premišljen duhovni odziv na dileme, ki so močno razklale tedanjo evropsko zahodno civilizacijo. (...) In tako, kot je reformacija s svojimi zahtevami in vizijo boljše cerkvene institucije in krščanske družbe dosegla korenite spremembe, tudi danes potrebujemo premišljeno vizijo, ki bo pokazala skupno pot in izhod iz delitev, ki močno zaznamujejo stanje v naši državi," je prepričan predsednik DZ.

Duh reformacije je "v tistih viharnih časih povezoval tako verujoče kot neverujoče z vrednotami, ki so globoko zasidrane v našem narodovem bistvu". Takšno povezovalno miselnost po Zorčičevem mnenju potrebujemo tudi danes.

"Tudi danes ne smemo preslišati sporočil reformatorskega preporoda, da so, kadar obtičimo v močvirju lastnih nesoglasij in delitev, spremembe nujne in si moramo zanje vsi iskreno prizadevati," je zapisal. Ocenjuje namreč, da se tudi več kot pol stoletja po reformaciji vsiljuje skrb za temeljna vprašanja vsakega človeka - vprašanje svobode, pravičnosti in človekovega dostojanstva. "Naša odgovornost je, da na ta vprašanja najdemo ustrezne odgovore," je sklenil v poslanici.

Dan reformacije v Sloveniji praznujemo od leta 1992. Osrednja državna proslava je bila v petek v Krškem, minister za kulturo Vasko Simoniti pa je v svojem govoru podčrtal pomen protestantov za slovenski jezik.