Prijavljeni ste kot
9. jun. 2018
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je predvolilno koalicijo, ki jo je z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem sklenil predsednik DeSUS Karl Erjavec, označil za napako. Glede na slab volilni rezultat stranke in dejstvo, da je Erjavec v nedeljo ostal brez poslanskega stolčka, je Jurša dejal, da bi na Erjavčevem mestu ponudil odstop.
8. jun. 2018
Pogovori o možnih koalicijah aktivno potekajo. V stranki SD so včerajšnji pogovor s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem ocenili kot konstruktiven. V NSi in Stranki Alenke Bratušek se pogovarjajo z vsemi. Ob tem pa je iz več strank slišati, da bo za sestavo koalicije ključna uskladitev nekaterih programskih ciljev.
7. jun. 2018
Povabilo k sooblikovanju predloga o sodelovanju, ki ga je prvak Marjan Šarec naslovil na novoizvoljene stranke, z izjemo SDS, vsebuje izhodišča z nekaj ključnimi točkami, pri katerih bi se lahko poenotile v koaliciji za prihodnost. Temeljna vrednota, ki naj bi jim bila skupna, pa je normalna, razvojna in uspešna Slovenija v informacijski dobi.
Socialni demokrati doslej še niso prejeli nobenega vabila na pogovore o morebitnem prihodnjem koalicijskem sodelovanju, je po srečanju z novoizvoljenimi poslanci SD povedal predsednik stranke Dejan Židan. Dodal je, da sami ne iščejo kontaktov, se je pa "z nekaterimi že dobil, z nekateri se še bo", a več o tem ni želel razkriti.
5. jun. 2018
Osmoljenka tokratnih volitev, stranka DeSUS, je največjo podporo prejela v volilni enoti Ptuj, najnižjo pa v enoti Kranj, kjer je kandidiral predsednik stranke Karl Erjavec. Očitno pa DeSUS ni pomagala sklenitev levega bloka z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem niti v Ljubljani. V štirih ljubljanskih okrajih se sploh ne bi prebili v DZ.
4. jun. 2018
Med novoizvoljenimi poslanci, ki so jih volivci na današnjih parlamentarnih volitvah izvolili v državni zbor, je večina prvakov strank, ki jim je uspelo preseči parlamentarni prag. Kot kažejo trenutni delni neuradni izidi, pa v prihodnjem mandatu v poslanskih klopeh ne bo Alenke Bratušek in Karla Erjavca.
Marjan Šarec je ob objavi delnih neuradnih rezultatov na današnjih volitvah v DZ, ki njegovi Listi Marjana Šarca (LMŠ) napovedujejo drugo mesto in s tem prvo uvrstitev v DZ, poudaril, da si želijo razvojno naravnano in v prihodnost usmerjeno sredinsko vlado. Ponovil je, da se v koaliciji s SDS ne vidijo, se pa bodo pogovarjali z vsemi ostalimi.
3. jun. 2018
Še preden so prešteli vse oddane glasovnice na današnjih predčasnih parlamentarnih volitvah, je predsednik SLS Marko Zidanšek odstopil s položaja. Kot je pojasnil, mu SLS ni uspelo pripeljati v DZ, kar si je zastavil kot cilj ob prevzemu vodstva stranke pred tremi leti in pol.
DeSUS je na volitvah v DZ glede na delne izide prejel okoli pet odstotkov glasov, s čimer je prepolovil tako delež podpore kot tudi število poslanskih mest. Poleg tega v DZ ni bil izvoljen prvak stranke Karl Erjavec. "V politiki je tako, da doživljaš velike zmage, lahko pa tudi poraze," je dejal Erjavec in priznal, da je to zanj oseben poraz.
V SD, ki ji izidi vzporednih volitev na današnjih predčasnih volitvah v DZ kažejo na 9,3-odstotno podporo, so zadovoljni, da so izboljšali rezultat izpred štirih let. "Mislim, da ima SD veliko perspektivo v bodoče," je dejal vodja poslanske skupine SD Matjaž Han in dodal: "Čestitam zmagovalcu, a na koncu bo treba sestaviti koalicijo".
Glavni tajnik NSi Robert Ilc je izpostavil, da vzporedne volitve niso končen rezultat in da bodo z oceno počakali na vse preštete glasove. Tudi če bi pri tem rezultatu ostalo, Ilc ocenjuje, da bo tudi manjši odstotek prinesel bistveno več poslanskih mest. Vzporedne volitve namreč NSi kažejo 6,6 odstotno podporo in 7 poslanskih sedežev v parlamentu.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je prepričan, da bo DeSUS na koncu imela bistveno boljši rezultat od petih odstotkov, kot ji ga napovedujejo rezultati vzporednih volitev, ki jih je izvedla Mediana. "Počakajmo, da bodo glasovi prešteti, boste videli, da bo še prišlo do sprememb," je dejal v prvem odzivu.
Janez Janša, predsednik SDS, ki ji kaže zmago na volitvah, je na Twitterju objavil izjavo, v kateri se je zahvalil vsem, ki so šli na volitve in prevzeli svoj del odgovornosti do domovine. "Ni nas strah jutrišnjega dne. Veselimo se ga," je zapisal. Dodal je, da če bo SDS vodila vlado, jo bo vodila pravično in za dobro vseh državljanov.
Predsedniki strank, ki kandidirajo na predčasnih volitvah v DZ, so bili ob oddaji svojega glasu optimistični. Nekateri so pozvali tudi k udeležbi na volitvah. Predsednik republike Borut Pahor je izrazil upanje, da bo Slovenija hitro dobila novo vlado. V ta namen bo že v začetku tedna povabil na neformalen pogovor relativnega zmagovalca volitev.
Voditelj nemške desničarske stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) Alexander Gauland je nacizem označil za majhno packo v dolgi uspešni zgodovini Nemčije. "Hitler in nacisti so le ptičji kakec v več kot 1000 letih uspešne nemške zgodovine," je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa. Podmladek stranke se je medtem zavzel za smrt EU.
2. jun. 2018
Francoska skrajno desna stranka Nacionalna fronta se je včeraj preimenovala v Nacionalni zbor (Rassemblement National, RN), a je ohranila plamen v svojem logotipu, da ne bi odvrnila članov, ki so nasprotovali spremembi imena, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
1. jun. 2018
Stranka SD je vložila tožbo proti državi, ker je ministrstvo za notranje zadeve z odločbo spremenilo ime stranke Krščanski socialisti Slovenije v Nove socialdemokrate. Novi socialdemokrati pa tožbo, v kateri so po njihovi oceni številne neresnice, izpodbijajo in upravnemu sodišču predlagajo, naj jo zavrne.
28. maj. 2018
Svet Nove ljudske stranke Slovenije je na današnji seji ocenil, da so z izgubo dveh volilnih enot "pahnjeni v pasivno volilno kampanjo, brez možnosti aktivnega sodelovanja na nacionalnih soočenjih". Svoje volivce so zato pozvali, da po svoji vesti podprejo tiste stranke na desnici, ki bodo nedvomno prestopile parlamentarni prag.