Prijavljeni ste kot
4. jul. 2022
Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.
4. jun. 2022
Vlada je včeraj s položaja direktorja agencije za civilno letalstvo razrešila Roka Marolta in za v. d. direktorja imenovala Andrejo Kikec Trajković. Hkrati je Marolta, ki je od četrtka v DUTB, imenovala za v. d. generalnega sekretarja na ministrstvu za finance. Državni sekretar na kmetijskem ministrstvu je nekdanji poslanec Darij Krajčič.
20. apr. 2022
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je po aferi s plačilom nastanitve v Bohinju odstopil s položaja. Kot je dejal v izjavi, odstopa izključno zaradi prepozno plačanega računa, s tem pa sprejema odgovornost za to dejanje. "To je dejstvo in ga obžalujem," je zatrdil v izjavi za medije na spletnem družbenem omrežju Facebook.
15. apr. 2022
Minister za kmetijstvo Jože Podgoršek je dopustoval v hotelu Bohinj, ob odhodu pa ni poravnal računa, poroča portal Necenzurirano. Podgoršek zatrjuje, da je prišlo do napake. Ker je ministrstvo v sodnem sporu z lastnikom hotela, pri reševanju pa naj bi posredoval tudi Podgoršek, bo KPK preverila, ali obstaja sum kršitev iz njene pristojnosti. Podgoršek je po Aleksandri Pivec že drugi kmetijski minister v dveh letih, ki se je znašel v dopustniški aferi - Pivčevo je leta 2020 sta stala položajev predsednice DeSUS in kmetijske ministrice.
31. mar. 2022
Slovenija je v 20 letih precej izboljšala samooskrbo z žiti, saj je stopnja samooskrbe med letoma 2001 in 2020 poskočila s 46 na 88 odstotkov. Hrana se je v zadnjih petih letih podražila za skoraj 15 odstotkov, pri čemer so se cene sadja zvišale za nekaj manj kot 47 odstotkov, kažejo podatki statističnega urada.
29. mar. 2022
Le s takojšnjo spremembo v izvajanju zelenega dogovora na ravni EU, zmanjšanjem staleža divjadi in zveri ter zmanjšanjem administrativnih ovir smo po navedbah kmetijsko gozdarske zbornice v Sloveniji sposobni zagotoviti višjo stopnjo samooskrbe. Svet zbornice je danes sprejel več sklepov in vlado pozval k takojšnjemu ukrepanju.
4. mar. 2022
Vojna v Ukrajini navzgor potiska tudi cene pšenice, tako da nekatere vrste te žitarice beležijo najvišje ravni po letu 2008. Rusija in Ukrajina sta namreč zelo pomembni izvoznici in skupaj skrbita za skoraj 30 odstotkov vsega svetovnega izvoza pšenice.
6. feb. 2022
Medvedi pridejo v medije zgolj vsake toliko. Ko se kaj zgodi. Tudi zdaj pišemo o medvedih, ker je pred kratkim medved napadel lovca in ga poškodoval. Nihče se ne sprašuje, če je bil razlog za napad dejstvo, da je bil lovec v pogonu s psom in je medved sledil psu in zato napadel lovca, ker je pes pritekel do lovca in seveda za sabo potegnil največjo zver, ki lomasti po slovenskih gozdovih.
28. jan. 2022
Kmetje v zadnjem obdobju nekateri vnovič opozarjajo na veliko škodo, ki jim jo povzroča divjad. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) ocenjena škoda po divjadi znaša od okoli 400.000 do nekaj manj kot 800.000 evrov letno. Največ škode divjad, predvsem divji prašiči in jelenjad, povzroči v kmetijstvu. Najbolj je na udaru Pomurje.
26. nov. 2021
Vlada je na včerajšnji seji izdala odločbo o razrešitvi Irene Majcen s položaja direktorice Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS. S petkom jo bo na tem položaju začasno za leto dni kot vršilec dolžnosti direktorja zamenjal Aleš Tolar.
7. nov. 2021
V kmetijskem podjetju KŽK kmetijstvo s sedežem v Žabnici pri Kranju bijejo plat zvona. Kot pravijo, je zaradi protipravnega ravnanja Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov ogrožen obstoj njihovega podjetja za prirejo mleka, kjer je 30 zaposlenih.
23. okt. 2021
Naziv inovativni mladi kmet 2021 je prejel Gregor Slavec, ki izdeluje sladoled iz ekološkega kozjega mleka, pakiran v papirni, okolju prijazni embalaži. Naziv so mu podelili včeraj na slovesnosti v predsedniški palači v Ljubljani.
10. okt. 2021
V Sloveniji je bila ovčereja desetletja med manj pomembnimi panogami. Po drugi svetovni vojni je na številnih območjih celo povsem izginila, ker so komunistične oblasti preferirale govedorejo in uvajale mlečne kvote. Nikoli pa ovčereja ni povsem zamrla na visokogorskih kmetijah pod Alpami.
16. sep. 2021
V Zagorju ob Savi je nedavno potekala svečana prireditev ob razglasitvi kmetice leta 2021. Še pred tem so podelili priznanje za kmetico leta za preteklo leto, ko zaradi epidemioloških razmer prireditve ni bilo. Tudi letos bi morala biti 15. oktobra, ko je svetovni dan kmetic, pa so ravno zaradi slabih epidemioloških razmer izvedli dober mesec prej.
10. sep. 2021
Predsednik vlade Janez Janša in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek sta se danes sestala s predstavniki Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Sestanek so predstavniki kmetov zahtevali v torek, ko so zaradi nestrinjanja s predlaganim strateškim načrtom skupne kmetijske politike zagrozili s protesti.
V Zagorju ob Savi je potekala svečana prireditev ob razglasitvi kmetice leta 2021. Še pred tem so podelili priznanje za kmetico leta za preteklo leto, ko zaradi epidemioloških razmer prireditve ni bilo. Tudi letos bi morala biti 15.oktobra, ko je svetovni dan kmetic, pa so ravno zaradi slabih epidemioloških razmer pri nas izvedli dober mesec prej.
6. sep. 2021
Kot kaže so pred ministrom Podgorškom še vedno resni izzivi pri usklajevanju strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023-2027 (SKP). Ne samo, da strateški načrt SKP ne kaže tiste ambicioznosti, ki jo minister napovedal, ampak je po mnenju največjih kmetijskih in živilskih predelovalnih podjetij slab. Nad njim sicer niso navdušeni niti kmetje, ki so ga označili za škodljivega. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij (ZKŽP) so prepričani, da bo finančno močno prizadel kmetijska podjetja, ki trenutno zagotavljajo kar 2/3 tržnih kmetijskih pridelkov v Sloveniji.
20. avg. 2021
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi prve potrjene najdbe virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi določila ukrepe za njegovo izkoreninjenje. Pridelovalec mora uničiti vse rastline paradižnika, paprike in feferonov v okuženem rastlinjaku, z razkuževanjem pa poskrbeti, da se virus ne širi.