Prijavljeni ste kot
1. apr. 2020
Odbor DZ za finance je odločil, da bodo ukrepi za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa veljali že od 13. marca, ko je bila epidemija razglašena. Dopolnili s takšnim besedilom so vložili poslanci tako opozicije kot koalicije in odbor ju je skoraj soglasno podprl. Dokončna odločitev bo padla na četrtkovi seji.
Madžarska vlada pod vodstvom premierja Viktorja Orbana namerava v boju proti pandemiji novega koronavirusa zdaj zmanjšati tudi pristojnosti županov. Za ukrepanje proti pandemiji je madžarska vlada od parlamenta v začetku tedna že dobila izredna pooblastila.
Italija je podaljšala karanteno zaradi pandemije novega koronavirusa do 13. aprila. Prvotno je bilo predvideno, da naj bi karantena, ki so jo razglasili 12. marca, veljala do 3. aprila. Skrb zbujajoče je stanje predvsem v italijanskim domovih za starejše občane.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti poziva svojce oskrbovancev v domovih za starejše, naj jih za čas epidemije vzamejo v domačo oskrbo, če je to mogoče. V domovih je z novim koronavirusom sicer okuženih 137 oskrbovancev in 30 zaposlenih, je danes pojasnila državna sekretarka na ministrstvu Mateja Ribič.
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) meni, da bi morala vlada ob sprejetju ukrepa o razkuževanju večstanovanjskih stavb zagotoviti njegovo strokovno izvajanje, a ne na stroške etažnih lastnikov. Na ZPS poudarjajo, da mora biti vsak odlok napisan tako, da je njegova vsebina jasna in določna ter da je naložene obveznosti v realnosti tudi možno izvajati.
Predstavniki gospodarskih združenj se bodo popoldne srečali s premierjem Janezom Janšo na temo ukrepov, ki jih je za zajezitev posledic epidemije novega koronavirusa oblikovala in jih še načrtuje vlada. Najnovejše ukrepe pretresa matični odbor DZ, gospodarstvo pa je k protikoronskemu zakonu predlagalo številna dopolnila.
31. mar. 2020
DZ v sredo še ne bo potrjeval zakona za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa. Plenarna seja naj bi bila po novih načrtih v četrtek, a le, če se bo skozi obsežen vladni predlog ukrepov in množico vloženih dopolnil do tedaj prebil odbor DZ za finance. Danes tega dela ni uspel dokončati.
Minister za kulturo, ki je pristojen tudi za področje medijev, Vasko Simoniti je danes ob predstavitvi vladnih predlogov za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa poudaril, da bodo mediji deležni enakih ugodnosti v časi epidemije kot druge gospodarske družbe. Bodo pa preučili pobude za morebitne dodatne olajšave. V zakonu je predvidena tudi pomoč samozaposlenim, ta pa zadeva tudi področje kulture. Minister Simoniti je dejal, da je ministrstvo zaradi specifik dela samozaposlenih vložilo dopolnilo, po katerem bi ti izpad dohodkov izkazovali glede na zadnje polletje, in ne na februar.
Epidemijo koronavirusa bomo po besedah zdravnice Tine Bregant zajezili le, če bomo dosledno upoštevali strokovno utemeljena navodila. Na pomisleke o smotrnosti nošenja zaščitnih mask zdravnica odgovarja, da so države, ki tradicionalno bolj pogosto nosijo maske, uspele okužbo zajeziti mnogo hitreje kot države, kjer uporabe mask v javnem prostoru ni.
Združenje etažnih lastnikov Slovenije (ZELS) vlado poziva, naj zagotovi strokovno realizacijo obveznega razkuževanja večstanovanjskih stavb. Kot so izpostavili, teh dolžnosti v tako kritični situaciji, kot je epidemija, ne sme prepuščati upravnikom ali etažnim lastnikom.
Vladna zaostritev ukrepov po mnenju vršilca dolžnosti direktorja NIJZ Ivana Eržena ni bila potrebna. "Večina ljudi je že prejšnje ukrepe vzorno spoštovala. In zdaj so zaradi nekaj posameznikov, ki se jim to ni zdelo pomembno, ukrepi še bolj zaostreni za vse. S strokovnega vidika take poteze ne morem zagovarjati," je dejal v intervjuju za Mladino.
Iz protikoronskega zakonskega paketa so na pobudo SMC umaknili 104. člen, ki bi policistom dajal pooblastilo za sledenje posameznikom brez odredbe sodišča, je stranka sporočila na Twitterju. "Takšnih posegov v temeljne ustavne pravice posameznikov nismo mogli dovoliti," so zapisali. Napovedane so tudi spremembe 103. člena, ki jih pričakujejo danes.
30. mar. 2020
Ljubljanski župan Zoran Janković je ob novih zaostritvah prepovedi gibanja meščane pozval, naj pozabijo na obisk turističnih točk zunaj Ljubljane. "Ostanimo v našem mestu in se držimo zakonov in predvsem skrbimo sami zase in za svoje najbližje," je javno pozval in predlagal omejitev vseh dnevnih migracij v čim večji možni meri.
Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 se je po besedah infektologinje Bojane Beović podvojilo v zadnjih sedmih dneh, tistih na intenzivni negi pa v zadnjih petih dneh. "Številke nikakor ne vlivajo optimizma," je opozorila. Kot je sporočil govorec vlade Jelko Kacin, je hospitaliziranih 118 bolnikov, 29 pa jih zdravijo na intenzivni negi.
Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb, ki ga je vlada sprejela v soboto, pušča še precej neodgovorjenih vprašanj, je za STA dejal direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjan Udovič. Med drugim ni povsem jasno, kje bodo upravniki dobili dovolj razkužila in kdo bo razkuževanje plačal.
Ministri in poslanci koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS so se seznanili z vsebino protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v soboto. V torek se predlog seli na poslanske klopi, v opoziciji so že napovedali nekatera dopolnila. V koaliciji ob tem zatrjujejo, da bodo rešitve preučili in jih po potrebi vključili v zakon.
Potem ko so prejšnji teden v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor zabeležili t. i. vdor okuženega z novim koronavirusom v belo cono, se je podobno zgodilo tudi v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec. Sprejeli so bolnika, pri katerem je rezultat testiranja na okužbo bil najprej negativen, pozneje pa pozitiven. Zato je 25 zaposlenih v samoizolaciji.
Prvi protikoronski zakonodajni sveženj je pomemben za prebivalstvo in gospodarstvo, a vnaša tudi nekaj zmede, opozarjajo v GZS. V tej luči se zavzemajo za jasnejše kriterije pomoči, nekaj popravkov predlagajo tudi pri kriznem dodatku. Še več kot od prvega pa pričakujejo od drugega protikoronskega paketa, ki bo naslovil problem likvidnosti podjetij.