Prijavljeni ste kot
9. maj. 2024
Ustavno sodišče je na današnji seji zavrnilo predlog za začasno zadržanje izvrševanja odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje, ki so ga vložili v SDS in NSi. Obenem je sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno, so za STA sporočili z ustavnega sodišča.
29. apr. 2024
SDS in NSi sta vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in rabe konoplje s predlogom za prednostno obravnavo in začasno zadržanje odlokov do končne odločitve. To bi lahko vplivalo na datum njune izvedbe, ki je sicer predviden skupaj z evropskimi volitvami 9. junija.
SDS in NSi bosta v skladu z napovedmi danes vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in rabe konoplje s predlogom za začasno zadržanje do končne odločitve. To bi lahko vplivalo na datum njune izvedbe, ki je sicer predviden skupaj z evropskimi volitvami 9. junija.
26. apr. 2024
Opozicijski SDS in NSi sta napovedali vložitev zahteve za ustavno presojo odlokov o posvetovalnih referendumih glede rabe konoplje in pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Hkrati zahtevata tudi njuno zadržanje do odločitve ustavnega sodišča, kar bi lahko premaknilo izvedbo teh dveh referendumov z 9. junija, ko bodo evropske volitve.
25. apr. 2024
Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja.
24. apr. 2024
Pred današnjim odločanjem DZ o datumih treh posvetovalnih referendumov sta poslanski skupini SD in NSi vnovič vložili dopolnili, s katerim predlagata, naj se ti izvedejo 24. novembra, in ne skupaj z evropskimi volitvami 9. junija.
Danes se bo začelo dvodnevno izredno zasedanje DZ, na katerem bodo poslanci med drugim odločali o datumu posvetovalnih referendumov o obravnavi ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v DZ ter o gojenju in posedovanju konoplje. Obravnavali bodo tudi opozicijske referendumske predloge.
18. apr. 2024
DZ je sprejel predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov. Volivci se bodo na referendumih izrekali o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu na volitvah v DZ ter o pridelavi, predelavi in uporabi konoplje. Datum referendumskega odločanja še ni znan.
17. apr. 2024
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ob opozorilih opozicije o obravnavi predlogov posvetovalnih referendumov na odboru DZ zavrača očitke o umiranju pravne države v DZ. Ta bi umrla, če bi sama posegala v odločitve matičnega odbora, je dejala za STA. Poslovnik razlaga predsedujoči, umik točke z dnevnega reda pa je v rokah predlagatelja, pravi.
3. apr. 2024
Večina vprašanih v raziskavi, ki jo je za Delo izvedla Mediana, se strinja, da bi morebitni referendumi potekali hkrati z evropskimi volitvami. Med devetimi vloženimi pobudami je po mnenju večine šest takšnih, ki so primerne za odločanje na referendumu, največja podpora je odločanju o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.
19. mar. 2024
Poleg referendumov o vstopu v EU in Nato, je bil posvetovalni referendum doslej le eden - leta 2008 o pokrajinah. "Dokaj neposrečen referendum", katerega odločitve niso bile uresničene, je znan tudi po manj kot 11-odstotni udeležbi. Tudi ob tej slabi izkušnji je bila ta oblika deležna nezaupanja volivcev in politike, ugotavlja pravnik Igor Kaučič. Da referendum o zaupanju v vlado, ki ga predlaga SDS, ni mogoč, pa je Kaučič povedal v včerajšnjih Odmevih, kjer je poudaril, da to ni v pristojnosti državnega zbora. O razpustitvi državnega zbora, torej predčasnem razpisu volitev, lahko odloča le predsednica republike, če poslancem denimo ne bi uspelo izvoliti novega mandatarja, potem ko bi slednji dobil nezaupnico ali odstopil.
18. mar. 2024
Valu vloženih predlogov za izvedbo posvetovalnih predlogov se, kot kaže, z dvema novima predlogoma pridružuje tudi opozicijska SDS. Volivce bi povprašali o nastanitvah nezakonitih migrantov v Sloveniji in o zaupanju v vlado Roberta Goloba, izhaja iz spletne strani DZ.
12. mar. 2024
Poslanske skupine Svoboda, SDS, SD in NSi so danes v postopek v DZ vložile predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (Jek 2), ki bi skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z elektriko. Referendum bi bil v drugi polovici novembra letos.
11. mar. 2024
V NSi ob več v parlamentarni postopek vloženih predlogih za posvetovalne referendume predlagajo izvedbo "superreferendumskega dneva". Kot smiselno ocenjujejo, da bi državljani ob vprašanjih o Jeku 2 in o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja odločali tudi o dveh širših temah, migracijah ter zelenem prehodu, je dejal prvak NSi Matej Tonin.
4. mar. 2024
Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.
20. feb. 2024
Največja opozicijska stranka SDS ni umaknila predloga za razpis posvetovalnega referenduma o izgradnji drugega bloka jedrske elektrarne Krško (Jek 2), je na omrežju X zapisala vodja njihove poslanske skupine Jelka Godec. Po njenih besedah so v SDS predlagali le prestavitev seje odbora DZ za infrastrukturo, na katerem bi razpravljali o predlogu.
19. feb. 2024
Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor v torek še ne bodo obravnavali predloga za razpis posvetovalnega referenduma o izgradnji nove nuklearke v Krškem (Jek 2). Poslanska skupina SDS je namreč predlog umaknila, potem ko so se vse parlamentarne stranke v vmesnem času poenotile, da bodo referendumsko vprašanje oblikovale skupaj.
5. feb. 2024
Parižani so v nedeljo na referendumu potrdili trikratno podražitev parkirnine za cestne terence (SUV). Za podražitev parkirnine za večje avtomobile s šest na 18 evrov na uro v središču mesta, v predmestju pa s štiri na 12 evrov na uro je glasovalo skoraj 55 odstotkov udeležencev glasovanja, poročajo tuje tiskovne agencije.