Prijavljeni ste kot
7. feb. 2019
Minili so štirje dnevi, odkar je 19 držav EU za začasnega predsednika Venezuele priznalo predsednika parlamenta Juana Guaidoja, slovenska vlada pa je razpravo o tej temi preložila na eno od prihodnjih sej.
ZDA so v sredo napovedale, da ne bodo uvedle sankcij proti tistim častnikom venezuelske vojske, ki bodo odrekli podporo predsedniku Nicolasu Maduru in bodo podprli začasnega predsednika Juana Guaidoja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vlada bo danes odločala o ratifikaciji protokola o vstopu Makedonije v Nato. Odločitve o priznanju Juana Guaidoja za začasnega predsednika Venezuele pa na dnevnem redu ni, a ni izključeno, da bi do razprave le prišlo, tudi glede na pričakovanja zunanjega ministra Mira Cerarja, da bo vlada sledila večini članic EU in odločitev sprejela čim prej.
5. feb. 2019
Zunanji minister Miro Cerar je včeraj napovedal, da bo vladi predlagal priznanje predsednika narodne skupščine Venezuele Juana Guaida za začasnega predsednika te južnoameriške države. Tako se je že odločil Evropski parlament in 19 članic EU.
Potem ko je v ponedeljek približno polovica članic EU že priznala Juana Guaidoja za začasnega predsednika Venezuele, se v Sloveniji mnenje o tem očitno še oblikuje. Zunanji minister Miro Cerar je v torek napovedal, da bo vladi predlagal priznanje, medtem pa v SD zahtevajo razpravo o tem v DZ. V Levici vlado pozivajo, naj Guaidoja ne prizna.
4. feb. 2019
Zunanji minister Miro Cerar je danes napovedal, da bo vladi predlagal, naj Slovenija vodjo venezuelske opozicije in predsednika parlamenta Juana Guaidoja prizna za začasnega predsednika Venezuele z namenom, da razpiše predčasne predsedniške volitve. Guaidoja je danes za začasnega predsednika priznala približno polovica članic Evropske unije.
Evropske države so danes začele priznavati vodjo venezuelske opozicije in predsednika parlamenta Juana Guaidoja za začasnega predsednika, potem ko je venezuelski predsednik Nicolas Maduro zavrnil njihov ultimat, naj do nedelje razpiše demokratične predsedniške volitve. Med prvimi so Guaidoja priznale Španija, Velika Britanija, Francija in Avstrija.
31. jan. 2019
Evropski parlament je danes na plenarnem zasedanju v Bruslju Juana Guaidoja priznal kot začasnega predsednika Venezuele. Ob tem je pozval visoko zunanjepolitično predstavnico unije Federico Mogherini in države članice, naj storijo enako.
27. jan. 2019
Venezuelski zunanji minister Jorge Arreaza je včeraj na izredni seji Varnostnega sveta Združenih narodov zavrnil ultimat nekaterih evropskih držav, da bi morali v Venezueli v osmih dneh razpisati nove volitve. Ponovil je, da Nicolas Maduro ostaja legitimni predsednik, navkljub pritisku iz tujine pod vodstvom ZDA.
26. jan. 2019
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je na pogovore povabil opozicijskega predsednika venezuelskega parlamenta Juana Guaida, ta pa ga je že zavrnil in to označil za "lažni dialog". V boju za oblast je Guaido, ki se je oklical za začasnega predsednika države, tudi pozval vojsko, naj podpre njega, poročajo tuje tiskovne agencije.
25. jan. 2019
State Department je v četrtek vsemu ne-bistvenemu diplomatskemu osebju naročil naj zapusti Venezuelo, čeprav bo veleposlaništvo odprto še naprej. Predsednik Venezuele Nicolas Maduro je medtem svojim diplomatom ukazal umik iz ZDA in zaprtje veleposlaništva v Washingtonu.
24. jan. 2019
Na sredinih protivladnih protestih opozicije v Venezueli je po najnovejših podatkih nevladne organizacije Foro Penal umrlo 13 ljudi, najmanj 109 so jih aretirali. Protesti proti predsedniku Nicolasu Maduru so po navedbah aktivistov za človekove pravice žrtve zahtevali v šestih zveznih državah, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Venezuelska vojska se je odločno postavila v bran predsedniku Nicolasu Maduru in zavrnila predsednika parlamenta Juana Guaidoja, ki se je v sredo pred več tisoč protivladnimi protestniki v Caracasu razglasil za začasnega predsednika države. Vojska bo branila ustavno ureditev in suverenost države, je sporočil obrambni minister Vladimir Padrino.