Prijavljeni ste kot
25. apr. 2020
V Savdski Arabiji bodo ukinili kaznovanje z bičanjem, je odločilo tamkajšnje vrhovno sodišče. Bičanje bodo nadomestile zaporne kazni ali globe. Po navedbah sodišča gre za ukrep v okviru reform na področju človekovih pravic, ki jih uvajata kralj Salman in njegov sin, prestolonaslednik Mohamed bin Salman.
23. apr. 2020
V nemškem mestu Koblenz se je dopoldne začel proces proti domnevnima nekdanjima članoma sirske obveščevalne službe, obtoženima mučenja in zločinov proti človečnosti v Siriji. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa gre za prvi primer sojenja v svetu zaradi mučenja s strani sirskega režima. Sojenje bo predvidoma trajalo najmanj do avgusta.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je danes posvaril pred zmanjševanjem človekovih pravic v pandemiji covida-19. Kot je dejal v videonagovoru ob objavi poročila o tej temi, ne diskriminira virus, temveč njegove posledice. Te razkrivajo pomanjkljivosti v javnih storitvah in strukturne neenakosti, ki ovirajo dostop do teh storitev.
21. apr. 2020
Po svetu so lani v 20 državah izvršili najmanj 657 smrtnih kazni, kar je najmanj v zadnjih desetih letih, v danes objavljenem poročilu ugotavlja mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI). V nekaterih državah se je medtem lani število usmrtitev zvišalo, pri čemer AI še posebej skrbi Savdska Arabija.
3. apr. 2020
Komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović je danes članice Sveta Evrope pozvala k ohranitvi svobode medijev in naj zagotovijo, da bodo ukrepi v boju proti dezinformacijam v času pandemije covida-19 potrebni, sorazmerni in podvrženi rednemu nadzoru, vključno s parlamentarnim in nacionalnih institucij za človekove pravice.
30. mar. 2020
Pri Varuhu človekovih pravic so poudarili, da niso bili vključeni v pripravo t. i. protikoronskega zakona. Prav tako niso imeli možnosti posredovanja mnenj oz. stališč, tudi glede tistih ureditev, ki zadevajo varstvo človekovih pravic, so zapisali v sporočilu za javnost. Obenem so opozorili, da je težko utemeljiti nujnost vseh predvidenih ukrepov.
26. mar. 2020
Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je na družbenih omrežjih zahvalil vsem, ki spoštujejo navodila pristojnih institucij glede omejevanja širjenja okužb. Obenem je spomnil tudi na trud zdravstvenih delavcev in drugih, ki oskrbujejo z vsem, kar je potrebno v teh trenutkih.
7. mar. 2020
Situacije, kot je izbruh koronavirusa, vzbujajo med ljudmi nelagodje in strah, kar lahko privede do neljubih dogodkov, se zaveda varuh človekovih pravic Peter Svetina. Zato opozarja, da se ne sme zgoditi, da bodo posamezniki zaradi predsodkov, strahu ali napačnih predstav, deležni stigmatizacije in izločitve.
19. feb. 2020
Turško sodišče je danes oprostilo turškega borca za človekove pravice Osmana Kavalo in še nekaj predstavnikov civilne družbe, ki so bili obtoženi poskusa strmoglavljenja oblasti leta 2013 v času protivladnih protestov. Še preden je prišel iz zapora pa je tožilec za Kavalo izdal zaporni nalog v okviru preiskave poskusa državnega udara leta 2016.
18. dec. 2019
V Evropskem parlamentu so danes podelili nagrado Saharov, a se nagrajenec, ujgurski znanstvenik in aktivist za človekove pravice Ilham Tohti, slovesnosti ni mogel udeležiti. Na Kitajskem namreč prestaja dosmrtno zaporno kazen zaradi obsodbe o separatizmu. Nagrado je predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli izročil njegovi hčeri Jewher Ilham.
25. nov. 2019
Več kot 60 zdravnikov je v pismu, ki so ga objavili danes, terjalo takojšnje zdravljenje ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea. Po mnenju zdravnikov, ki so pismo poslali britanski notranji ministrici Priti Patel, je Assangeovo zdravstveno stanje tako slabo, da bi lahko v zaporu umrl.
22. nov. 2019
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI) spletnima velikanoma Google in Facebook očita, da s svojima poslovnima modeloma, ki temeljita na množičnem zbiranju osebnih podatkov uporabnikov, ogrožata človekove pravice.
17. nov. 2019
Objavljamo intervju z varuhom človekovih pravic Petrom Svetino. Varuh je pojasnil, zakaj Sloveniji še kar precej manjka, da bi bila zgledna socialna država. Govoril je tudi o tem, kdo so glede na poročilo Varuha največji kršitelji človekovih pravic v Sloveniji.
18. okt. 2019
Koprsko okrožno sodišče je v sredo odpravilo pripor za kurdskega aktivista Ismeta Kilica, ki ga je slovenska policija na podlagi Interpolove tiralice priprla 26. julija. Sodišče je odločilo, da ni razlogov za njegovo izročitev Turčiji, ker po slovenski zakonodaji ni zagrešil kaznivega dejanja, poroča Televizija Slovenija.
9. okt. 2019
Ameriška administracija je v torek sporočila, da bo omejila izdajanje vizumov kitajskim uradnikom, dokler oblasti v Pekingu ne bodo prenehale zatirati Ujgure in druge muslimanske manjšine v avtonomni pokrajini Xinjiang. Dan pred tem so ZDA zaradi kršenja človekovih pravic v Xinjiangu uvedle ukrepe proti 28 kitajskim subjektom.
27. sep. 2019
ZDA so včeraj nekdanjemu kubanskemu predsedniku Raulu Castru in članom njegove družine prepovedale potovanja v ZDA, češ da Castro krši človekove pravice, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
25. sep. 2019
Indonezijski poslanci so včeraj začeli razpravo o obširni prenovi kazenskega zakonika, s katero bi med drugim kriminalizirali spolne odnose pred poroko in omejili prodajo kontracepcijskih sredstev. Po vsej državi zato že od ponedeljka potekajo protesti, v Džakarti je policija včeraj proti protestnikom ukrepala z solzivcem in vodnimi topovi.
23. avg. 2019
Predsednik republike Borut Pahor se je včeraj na predvečer evropskega dneva spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov udeležil pietetne slovesnosti v Muzeju meščanstva Lendava. V nagovoru je opozoril, da so se totalitarizmi vedno začeli z majhnimi nestrpnostmi, in poudaril, da "stopiti v bran manjšini pomeni stopiti v bran sožitju".