Prijavljeni ste kot
27. jan. 2020
Vodilne svetovne tiskovne agencije so današnji odstop premierja Marjana Šarca zabeležile s kratkimi novicami. O Šarčevem odstopu in njegovem pozivu k predčasnim volitvam so med drugim poročale agencije Reuters, AFP, dpa, APA, Hina, Tanjug in PAP. Reuters je novico pomotoma opremil s fotografijo hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, podobno napako pa si je privoščil še avstrijski Die Presse.
Premier Marjan Šarec je po odstopu poudaril, da nesoglasje med ministrom za zdravje Alešem Šabedrom in ministrom za finance Andrejem Bertoncljem, ki je prav tako odstopil s položaja, ni vplivalo na njegovo odločitev o odstopu. Kot je dejal, mu je postalo jasno, da so rešitev le predčasne volitve. Zatrdil je tudi, da ne gre za razpad ekipe LMŠ.
Davek na nepremičnine lahko po besedah premierja v odstopu Marjana Šarca izpelje le močna večinska vlada. A pogoj je, da morajo biti evidence urejene, je v odgovoru na vprašanje poslanca Levce Luke Mesca v uvodu januarske seje DZ odgovoril Šarec. Ni pa komentiral poslančeve zahteve, naj bodo tisti z več premoženja obdavčeni bolj.
Po verjetnih novih predčasnih volitvah se v parlamentu obetata dve veliki stranki - LMŠ in SDS - ter štiri manjše (SD, Levica, NSi in Desus). SNS bo na meji. Ni nujno, da bi bilo članstvo NSi po premiku v sredino bolj naklonjeno koaliciji s SDS kot z LMŠ. Manj tvegano je napovedati, da bi novi (stari) premier ostal Šarec, čeprav lahko po mestu predsednika vlade (znova) poseže tudi Janša.
Po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca se v državnem zboru že oblikuje nova koalicija proti predčasnim volitvam.
Po odstopu predsednika vlade so najbolj verjetne predčasne volitve, se je prvak SDS Janez Janša odzval na odstop premierja Marjana Šarca.
Marjan Šarec je odstopil, da bi izzval predčasne volitve. S čemer bi preprečil pojav še enega novega obraza in se obdržal v politiki kot hegemon sredine. Če bodo obveljala opcija še enih predčasnih volitev, bodo te najprej čez kake tri mesece – morda sredi aprila. Po starem (sicer neustavnem, a dveletni rok za spremembe še ni potekel) volilnem sistemu z volilnimi okraji.
Marjan Šarec je četrti slovenski premier, ki je odstopil. Pred njim so to iz zelo različnih razlogov storili dolgoletni predsednik vlade Janez Drnovšek, prva slovenska premierka Alenka Bratušek in le nekaj mesecev pred koncem mandata Miro Cerar. STA objavlja kronologijo teh odstopov.
Premier Marjan Šarec je danes odstopil s položaja. "S temi poslanci in s to koalicijo pričakovanj ljudi ta hip ne morem izpolniti, lahko pa jih izpolnim po volitvah," je dejal v današnji izjavi za javnost in napovedal, da bo odstopno izjavo še danes poslal v DZ. Pozval je tudi k čimprejšnjim predčasnim volitvam.
Državni zbor bo danes opoldne s poslanskimi vprašanji premierju Marjanu Šarcu in ministrom začel tridnevno januarsko redno sejo. Poslanci želijo slišati Šarčeva pojasnila v zvezi z javnim zdravstvenim sistemom, uvedbo nepremičninskega davka, delom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in obnovo gorenjske železniške proge.
Jernej Vrtovec, poslanec NSI
Stranka LMŠ je glede na rezultate javnomnenjske raziskave, ki jo je za POP TV opravila Mediana, v zadnjem mesecu ohranila prednost pred SDS, čeprav je ta minimalna. LMŠ bi namreč volilo 15,1 odstotka vprašanih, SDS pa 14,1 odstotka. Na tretjem mestu sta s po 7,2-odstotno podporo SD in Levica. Podpora vladi je nekoliko zrasla.
26. jan. 2020
Janez Drnovška med predsedniki slovenskih vlad volivci postavljajo najvišje. Sprašujemo se, kje se Kamničan Marjan Šarec bliža neponovljivemu Zagorjanu Janezu Drnovšku. Kaj vse mu še manjka? Zakaj je pri njegovih nastopih še dovolj prostora za bolj državniško držo in več navdihujočih, če ne že vizionarskih nagovorov?
25. jan. 2020
Direktor Sove Rajko Kozmelj je v pogovoru za Sobotno prilogo Dela napovedal, da bo vztrajal pri predlogu širitve pooblastil agenciji. Spregovoril je tudi o sodelovanju s tujimi varnostnimi službami, zaposlovanju v Sovi ter ureditvi nadzora nad njihovim delom. Politični nadzor nad Sovo se po njegovem mnenju očitno zlorablja.
Pred odločanjem DZ o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja in uvedbo obveznega pavšalnega prispevka je vse bolj napeto. Vladno koalicijo razdvaja vprašanje kritja iz državnega proračuna v primeru manka v zdravstveni blagajni. Premier Marjan Šarec je napovedal, da zaradi opozoril finančnega ministrstva ne bodo prenehali z aktivnostmi za sprejem novele.
24. jan. 2020
Znanka premierja Marjana Šarca Nataša Hribar je imela pri zaposlitvi na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) posebno obravnavo, ki je odstopala od ustaljene prakse, so danes sporočili iz Komisije DZ za nadzor obveščevalno-varnostnih služb (Knovs). Nadzor komisije nad zaposlovanjem na Sovi pa je po njihovih besedah pokazal sistemske napake.
Premier Marjan Šarec je pred današnjo udeležbo na seji komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) ponovno zavrnil navedbe, ki so se pojavljale v javnosti v zvezi z zaposlitvijo njegove znanke Nataše Hribar na Sovi. Kot trdi, ne drži, da bi bila omenjena zaposlena na Sovi zato, ker je njegova znanka. Pravi tudi, da z njo nima stikov.
Predsednika države in vlade ter minister za obrambo lahko nosijo črne usnjene jopiče, ki so del osnovne moške službene uniforme Slovenske vojske (SV), so na poslansko vprašanje Mihe Kordiša odgovorili na obrambnem ministrstvu. Poslanca Levice je motilo, da politiki z nošenjem "pilotskih jaken" zbujajo vtis, da so pripadniki SV ali uradne osebe.