Prijavljeni ste kot
10. apr. 2020
Finančni ministri EU so včeraj dosegli dogovor o približno 500 milijard evrov vrednem fiskalnem svežnju za blažitev hudih gospodarskih posledic pandemije novega koronavirusa. Ta vključuje možnost brezpogojne pomoči iz evropskega reševalnega mehanizma ESM za zdravstvene izdatke. Strinjanja glede skupnih obveznic pa pričakovano ni.
9. apr. 2020
Finančni ministri EU bodo danes popoldne nadaljevali zahtevna pogajanja o fiskalnem svežnju za blažitev hudih gospodarskih posledic pandemije novega koronavirusa. Največja ovira na poti do kompromisa so nesoglasja med Italijo in Nizozemsko glede pogojevanja pomoči iz ESM in vprašanja skupnega zadolževanja.
8. apr. 2020
Obseg svetovne trgovine bo letos zaradi pandemije novega koronavirusa upadel za od 13 do 32 odstotkov, je danes ocenila Svetovna trgovinska organizacija (WTO). Ob ukrepih, ki so nujni za obvladovanje zdravstvene krize, bo prišlo do najhuje recesije "v našem življenju", opozarja.
Finančni ministri EU kljub maratonskemu videokonferenčnemu zasedanju še niso uspeli preseči globokih nesoglasij glede fiskalnega svežnja za gospodarsko okrevanje po pandemiji. Glavni razlog so razhajanja med Italijo in Nizozemsko glede pogojevanja pomoči iz ESM in vprašanja skupnega zadolževanja. Nadaljevali bodo v četrtek.
7. apr. 2020
Ukrepi za omejevanje širjenja novega koronavirusa se bodo lahko ob izpolnitvi nekaterih nujnih pogojev začeli sproščati že od prihodnjega torka, je danes dejal premier Janez Janša. Med drugim proučujejo možnost postopnega ponovnega zagona nekaterih gospodarskih dejavnosti ter sčasoma tudi sproščanja nekaterih omejitev gibanja.
Ukrepi v zakonu za zajezitev epidemije koronavirusa in omilitev njenih posledic so po oceni fiskalnega sveta v pretežni meri vsebinsko skladni s priporočili mednarodnih organizacij in po obsegu primerljivi z ukrepi, sprejetimi v drugih državah. Obsežno in večplastno učinkovito ukrepanje države je po njegovi oceni upravičeno.
Italijanska vlada je včeraj sprejela 400 milijard evrov vreden paket pomoči podjetjem zaradi epidemije novega koronavirusa. Okoli 200 milijard evrov bo namenjenih podjetjem doma, 200 milijard pa za krepitev izvoza, je povedal premier Giuseppe Conte.
Svetovna recesija, ki jo je povzročila pandemija koronavirusa, bo hujša od tiste leta 2009, a že prihaja do prvih znamenj okrevanja gospodarstva na Kitajskem. To nakazuje tudi ponovno onesnaževanje v državi, so včeraj poudarili ekonomisti Mednarodnega denarnega sklada (IMF).
6. apr. 2020
Vlada pripravlja ukrepe, da bi lahko omogočila zagon nekaterih gospodarskih panog takoj po velikonočnih praznikih, če se bo pozitiven trend glede naraščanja števila obolelih s koronavirusno boleznijo nadaljeval, je danes povedal uradni govorec vlade Jelko Kacin.
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so danes poudarili, da je predlog, da bi kot obliko pomoči gospodarstvu v luči novega koronavirusa namesto regresa uvedli vrednostne bone za dopust pri slovenskih turističnih ponudnikih, le eden od mnogih predlogov za vladni drugi korona paket. Vse podane predloge bo vlada še natančno preučila.
4. apr. 2020
Pet delovnih skupin, ki jih je vlada oblikovala za pomoč pri pripravi drugega protikoronskega svežnja, bo do četrtka pripravilo poročilo s predlogi, na podlagi katerega bo svetovalna skupina pripravila predlog smernic za sveženj, je danes povedal uradni govorec vlade Jelko Kacin. Drugi paket mora biti uveljavljen do konca aprila, je poudaril.
Vladna delovna skupina za gospodarstvo in kmetijstvo je na Brdu pri Kranju pretresala ideje in predloge predstavnikov gospodarstva za pripravo drugega protikoronskega svežnja, ki bo usmerjen predvsem v reševanje likvidnosti in učinkovitega izhoda iz krize. Oblikovala je predloge na področjih trga dela, financ, davkov, turizma in kmetijstva.
Na Madžarskem bodo morali multinacionalke, banke, politične stranke in občinski sveti prispevati k blaženju gospodarskih posledic novega koronavirusa. Sveženj posebnih davkov in obveznih prispevkov je del ekonomskega akcijskega načrta za boj proti posledicam virusa, je pojasnil Gergely Gulyas iz kabineta premierja Viktorja Orbana.
Štiri delovne skupine, ki jih je vlada oblikovala za pomoč pri pripravi drugega protikoronskega svežnja, bodo do četrtka pripravile poročilo s predlogi, na podlagi katerega bo svetovalna skupina pripravila predlog smernic za sveženj, je danes povedal uradni govorec vlade Jelko Kacin. Drugi paket mora biti uveljavljen do konca aprila, je poudaril.
Slovenija še ni podpisala nobene pogodbe v okviru skupnega javnega naročila Evropske unije (EU) za zaščitno opremo, so sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Pojasnili so, da ko bo Evropska komisija pridobila naročeno opremo, bo države članice pozvala k sklenitvi pogodb.
1. apr. 2020
Predstavniki gospodarskih združenj se bodo popoldne srečali s premierjem Janezom Janšo na temo ukrepov, ki jih je za zajezitev posledic epidemije novega koronavirusa oblikovala in jih še načrtuje vlada. Najnovejše ukrepe pretresa matični odbor DZ, gospodarstvo pa je k protikoronskemu zakonu predlagalo številna dopolnila.
29. mar. 2020
Veljati je začel prvi paket zakonov, s katerimi poskuša država vsaj nekoliko omiliti posledice epidemije novega koronavirusa za gospodarstvo. V podjetjih opozarjajo, da to ne bo zadoščalo, vlada medtem pripravlja dodatne ukrepe, t. i. mega zakon.
28. mar. 2020
Italijanski premier Giuseppe Conte poziva k izjemnemu načrtu za obnovo Evrope, močno prizadete v krizi pandemije nove koronavirusne bolezni 19. Če EU ne bo nemudoma sprejela ustreznih ukrepov, bodo morale naslednje generacije nositi posledice uničenega gospodarstva, je posvaril v danes objavljenem pogovoru za italijanski časnik Sole 24 Ore.