»Gledal sem nekatere proteste in videl, da so ločeni, med njimi je veliko prostora,« pravi ameriški predsednik Donald Trump o protestnikih, ki v več ameriških zvezdnih državah zahtevajo konec ukrepov z omejitev širjenja koronavirusa in ponoven zagon gospodarstva.
Video posnetki in fotografije s teh protestov pravijo ravno nasprotno – protestniki se niso držali priporočil oblasti, naj v javnosti ohranjajo varno razdaljo dveh metrov in nosijo zaščitno masko. Trump je protestnike označil za »zelo odgovorne ljudi«.
Protestniki so bili opremljeni s transparenti v podporo Trumpu, guvernerje držav, ki vztrajajo pri »zaprtju« držav, pa so označevali za korumpirane in tiranske. Tarča njihove jeze je bil tudi Anthony Fauci, priznani imunolog in v času koronakrize najvidnejši Trumpov strokovni svetovalec, ki podpira ukrepe »družbenega omejevanja«.
Vodja zveznega Centra za zaščito pred boleznimi Robert Redfield je o protestih dejal, da »ne pomagajo« pri zajezitvi pandemije koronavirusa. Trump mu je odvrnil, da ne gre za to, ali pomagajo ali ne, »ljudje se samo želijo vrniti na delo«. Kriza zaradi koronavirusa je namreč milijone Američanov stala službe, še milijoni so v negotovosti, kako bo z delom po koncu krize.
Medtem ko ameriški predsednik navija za čimprejšnji konec omejitvenih ukrepov, oživitev normalnega vsakdanjika in reševanje hudo prizadetega gospodarstva, slovenski premier Janez Janša, ki se rad kaže kot občudovalec Trumpovih politik in poskuša z ameriškim predsednikom celo komunicirati na Twitterju (Trump se doslej za Janšo ni zmenil), dela ravno nasprotno. Z umikanjem omejitev se mu ne mudi, gospodarstvo in javno življenje še vedno v glavnem stoji.