Prijavljeni ste kot
26. maj. 2019
Na današnjih volitvah slovenskih poslancev za Evropski parlament je do 16. ure po podatkih okrajnih volilnih komisij glasovalo 312.159 volivcev, vpisanih v volilni imenik, kar predstavlja 18,31 odstotka vseh volilnih upravičencev, je v izjavi za medije navedel namestnik predsednika Državne volilne komisije Peter Golob.
Predsednik vlade in prvak LMŠ Marjan Šarec je po oddaji svojega glasu na volitvah poslancev v Evropski parlament dejal, da je pomen tokratnih volitev "evropski". To pomeni, da volimo za evropske vrednote, za Evropo, kjer bodo ljudje lahko živeli in delali v miru, je pojasnil.
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka včeraj opolnoči do 19. ure prejela 17 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Obravnava šest prijav, največ zaradi objav na družbenih omrežjih.
V Belgiji bodo danes hkrati potekale tri volitve - regionalne, zvezne in evropske. Znova vse kaže na težavno sestavljanje vlade. V bruseljski regiji naj bi slavili zeleni, v Valoniji socialisti, v največji Flandriji pa znova flamski nacionalisti, a Belgijci nočejo premierja iz njihovih vrst.
V večini držav EU, tudi v Sloveniji, bodo danes potekale volitve 751 poslancev Evropskega parlamenta. V Sloveniji, kjer bodo volivci izbirali osem evropskih poslancev, bodo volišča odprta od 7. do 19. ure. Izidi glasovanja bodo znani po 23. uri, ko se bodo v EU zaprla še zadnja volišča.
25. maj. 2019
Tudi danes bodo v nekaterih državah EU potekale evropske volitve. V večini držav pa bodo volivci na volišča odšli v nedeljo, tudi v Sloveniji, kjer se je danes ob polnoči uradno zaključila volilna kampanja. Veljati je začel volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi.
24. maj. 2019
Raziskava Mediane Pulse za POP TV pred evropskimi volitvami je pokazala, da še nič ni odločeno. Vse bo odvisno od volilne udeležbe, saj je kar 15,7 odstotka vprašanih še neodločenih. Za skupno listo SDS in SLS naj bi glasovalo skoraj 11,8 odstotka volivcev, sledi SD z 10,7 odstotka, na tretjem mestu pa je LMŠ z 10,2 odstotka podpore.
V zadnji anketi, ki jo je za Radiotelevizija Slovenija (RTVS) opravila agencija Ninamedia, se vrstni red strank oz. list, ki jim kaže najbolje, ni spremenil. V vrhu ostaja skupna lista SDS in SLS, ki ji sledi LMŠ, tretja je SD.
Po volilni napovedi agencije Valicon bo na nedeljskih evropskih volitvah zmagala skupna lista SDS in SLS, ki bo najverjetneje dobila tri poslanske mandate. Na drugem in tretjem mestu bosta LMŠ in SD, ki bosta najverjetneje dobili po en mandat, preostali poslanski sedeži pa bodo najverjetneje pripadli NSi, Levici in DeSUS.
Zadnje predvolilne ankete kažejo, da ima največ možnosti za zmago na evropskih volitvah skupna lista SDS in SLS, ki lahko dobi tri mandate v Evropskem parlamentu, za dva sedeža se borita LMŠ in SD, za enega pa NSI, Levica in Desus.
Predčasnega glasovanja pred nedeljskimi evropskimi volitvami se je v treh dneh udeležilo 31.357 volivcev oziroma 1,84 odstotka volilnih upravičencev. Na tokratnih volitvah je glas predčasno oddalo skoraj 70 odstotkov več volivcev kot pred petimi leti, kar na Državni volilni komisiji ocenjujejo kot dober obet za končno volilno udeležbo.
Največ podpore na nedeljskih volitvah v Evropski parlament si lahko obeta skupna lista SDS in SLS, ki bi jo volilo 19,6 odstotka vprašanih, nakazuje raziskava javnega mnenja, ki jo je za Večer in Dnevnik opravila agencija Ninamedia. Sledita listi LMŠ (16,2) in SD (11,8 odstotka).
Premier in predsednik LMŠ Marjan Šarec je na svojem Facebook profilu volivce pozval na evropske volitve. »Prav je da volimo tiste, ki ustvarjajo mirno družbo, ne večnih delitev,« pravi Šarec.
Pred nedeljskimi volitvami v Evropski parlament imamo v Sloveniji katastrofalno politično izbiro.
Korupcijska afera v Avstriji, davčne oaze, predlog za vzpostavitev mešanih patrulj na meji z Italijo in populizem so bile teme zadnjega soočenja kandidatov parlamentarnih strank na TV Slovenija pred evropskimi volitvami. Na podobna vprašanja so na soočenju, ki je sledilo, odgovarjali kandidati zunajparlamentarnih strank.
Franc Kangler, kandidat za evropskega poslanca
Volilna kampanja pred nedeljskimi volitvami v Evropski parlament se izteka. Stranke in kandidati imajo le še danes čas za prepričevanje volivcev, naj v nedeljo glas oddajo prav njim. Opolnoči pa bo začel veljati molk in vsakršno nagovarjanje volivcev bo prepovedano.
23. maj. 2019
Prvi in drugi dan predčasnega glasovanja na volitvah v Evropski parlament je na volišča prišlo 20.408 volivcev oziroma 1,2 odstotka vseh volivcev, pred petimi leti pa se je prva dva dni predčasnega glasovanja udeležilo 11.826 volivcev oziroma 0,7 vseh volivcev.