Prijavljeni ste kot
7. okt. 2024
Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.
11. dec. 2023
Po sporu ljubljanske medicinske fakultete in Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sta Univerza v Ljubljani in UKC podpisala dogovor o nadaljnjem izvajanju storitev med bolnišnico in fakulteto. Fakulteta tako v petek ne bo prekinila izvajanja storitev za UKC, kot je napovedala. Dogovora sicer danes niso podrobneje predstavili.
8. dec. 2023
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana se pripravljajo na možnost vložitve predloga za začasno odredbo, s katero bi sodišče ljubljanski medicinski fakulteti naložilo zagotavljaje storitev za UKC. Današnji sestanek, predviden zaradi spora med UKC in fakulteto glede zaračunavanja opravljenih preiskav, je namreč fakulteta odpovedala.
Medicinska fakulteta je odpovedala sestanek z UKC Ljubljana, ki je bil načrtovan za danes. Kot so zapisali, so bili v takšno ravnanje primorani, saj da je bil odziv UKC na dogovorjeni predlog fakultete negativen in brez vsebinske obrazložitve. Medicinska fakulteta danes začenja tehnične priprave na prenehanje izvajanja storitev za UKC Ljubljana.
7. dec. 2023
Univerza v Ljubljani se je odločila, da bo nov kampus medicinske fakultete na Vrazovem trgu za 59,8 milijona evrov gradila koprska družba Makro 5 Gradnje. Za projekt izgradnje kampusa, ki naj bi ga končali do junija 2026, je sicer zagotovljena finančna podpora v višini 84,9 milijona evrov.
5. dec. 2023
Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani je v četrtek odstopila od mediacije z Univerzitetnim kliničnim centrom (UKC) Ljubljana, je poročal POP TV. Dolg zavoda do fakultete znaša 43 milijonov, dekan Igor Švab pa opozarja, da bodo storitve nehali izvajati 15. decembra. V UKC Ljubljana menijo, da skuša fakulteta spor reševati na plečih pacientov.
12. okt. 2023
Zdrav človeški imunski sistem neprestano nadzoruje in uničuje novo-nastale rakave celice, ki bi lahko, če jih naša obramba ne bi zaznala, prerasle v tumor. Z novimi načini zdravljenja lahko imunskemu sistemu pomagamo v boju z rakom, kar bi lahko v bližnji prihodnosti po mnenju znanstvenice Nataše Obermajer vodilo tudi do razvoja preventivnih cepiv.
10. sep. 2023
Koliko nenavadnih in izjemnih zgodb svoje družine nosi v sebi Veronika Kralj Iglič, raziskovalka in profesorica na področju fizike in medicine.
1. avg. 2023
»Dosedanja praksa evtanazije v državah, ki jo izvajajo, je pokazala, da nobene varovalke ne morejo preprečiti zlorab. Glavna varovalka proti evtanaziji in prostovoljnem končanju življenja posameznika (samomoru) je, da zakona ni,« o zakonu o prostovoljnem končanju življenja pravi član Zdravniške zbornice in dekan Medicinske fakultete v Ljubljani prof. dr. Igor Švab
9. mar. 2023
Je prvi pospeševalnik s tega področja v Sloveniji ter prvi in edini te vrste v vzhodni Evropi – Vabljeni vsi start upi, posamezniki, univerze z dobrimi idejami – Vključuje 17 držav – Odpre se 14. marca
3. okt. 2022
Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke švedskemu genetiku Svanteju Pääbu za odkritja v povezavi z genomi izumrlih praljudi in evolucije človeka, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.
27. jan. 2022
Po predlogu programa cepljenja za leto 2022 bi bilo v trenutni situaciji cepljenje proti covidu-19 svetovano večini zaposlenim, ocenjujejo na Kliničnem inštitutu za medicino dela. A predlog po njihovi oceni za zaposlene ne prinaša nujno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19, bolj verjetno je, da bo cepljenje po vzoru gripe priporočeno.
11. jan. 2022
Zdravstveni center ameriške univerze Maryland v Baltimoru je v ponedeljek sporočil, da so 75-letnemu Davidu Bennettu že v petek presadili prašičje srce in njegovo telo ga za zdaj še ni zavrnilo. To je prva tovrstna uspešna operacija doslej in lahko predstavlja pomembno prelomnico v zdravstvu.
4. okt. 2021
Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu, rojenemu v Libanonu, Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.
22. sep. 2021
Infektolog Janez Tomažič z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v izjavi za medije pojasnil, da cepivo bolje ščiti pred prenosom okužbe novega koornavirusa kot prebolelost covida-19. Slednja pa bolje ščiti pred ponovnim hudim potekom bolezni.
5. okt. 2020
Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino prejmejo Američana Harvey J. Alter in Charles M. Rice ter Britanec Michael Houghton za odkritje virusa hepatitisa C (HCV), je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.
V Stockholmu bodo danes razglasili letošnjega dobitnika Nobelove nagrade za področje medicine. V tednu, ki bo sledil, bodo objavili še Nobelove nagrajence na ostalih področjih.
29. avg. 2020
V živalskem vrtu v Varšavi so napovedali, da bodo skušali preučiti, kako medicinska marihuana vpliva na zmanjševanje stresa pri slonih. Medicinsko marihuano v svetu se že uporablja pri psih in konjih, "zdaj pa bomo verjetno prvič poskusili tudi pri slonih", je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala veterinarka Agnieszka Czujkowksa.