Prijavljeni ste kot
28. jul. 2024
Vlade se menjajo, gospodarstvo oziroma ekonomija pa gre, če le ni večjih pretresov, svojo pot. Tako je tudi v zadnjih letih, vsaj po glavnih kazalcih sodeč.
5. maj. 2024
Slovenija bo do leta 2029 - glede na pričakovano razliko v stopnjah gospodarske rasti - po BDP na prebivalca po kupni moči prehitela Italijo in se precej približala Združenemu kraljestvu ter Franciji, kažejo najnovejše projekcije Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Že zdaj je medtem po tem kazalniku pred Grčijo, Portugalsko in Španijo.
26. maj. 2022
Po zadnjih podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) izpred enega meseca smo se po kupni moči na prebivalca zopet zavihteli na prvo mesto med nekdanjimi socialističnimi državami vzhodne Evrope. Poleg tega smo med drugimi prehiteli Španijo in smo tik za Italijo.
28. apr. 2022
Vlada se je danes vendarle seznanila s spomladansko gospodarsko napovedjo Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Za letos je urad napoved rasti BDP znižal s 4,7 na 4,2 odstotka, je po seji vlade povedal finančni minister Andrej Šircelj. Podrobnosti bodo na Umarju novinarjem pojasnili ob 12. uri.
11. apr. 2022
Bruto domači proizvod (BDP) Ukrajine bo letos, če se bo ruska invazija nadaljevala, upadel za 45,1 odstotka, je v nedeljo napovedala Svetovna banka. Razlog za tako velik padec so veliko število podjetij, ki so zaradi vojne zaprta oz. delujejo omejeno, zmanjšani državni prihodki in omejitev izvoza nekaterih dobrin, kot je žito.
28. feb. 2022
Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je danes objavil statistični urad. Za 8,1 odstotka je gospodarska dejavnost okrevala tudi po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU.
2. feb. 2021
Območje evra je lani po sezonsko prilagojenih podatkih beležilo 6,8-odstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko je ta v EU upadel za 6,4 odstotka, kaže danes objavljena prva ocena Eurostata. V lanskem zadnjem četrtletju je BDP po odboju v tretjem v obeh območjih zaradi ukrepov za zajezitev pandemije covida-19 upadel.
22. sep. 2020
Obseg nemškega BDP je po drugem četrtletju, ko je močno upadel zaradi novega koronavirusa, julija in avgusta okreval, a je rasel počasneje, je ugotovila nemška centralna banka. V tretjem četrtletju bi nemško gospodarstvo lahko doseglo lepo rast, podatke o tem bo statistični urad objavil konec oktobra, a se še ne bo vrnilo na predkrizno raven.
20. sep. 2020
Novozelandsko gospodarstvo se je v četrtletju do konca junija zaradi pandemije covida-19 rekordno skrčilo. Na četrtletni ravni je nazadovalo za 12,2 odstotka, potem ko je v trimesečju pred tem upadlo za 1,6 odstotka. Nova Zelandija se je tako znašla v recesiji.
30. jul. 2020
Ameriško gospodarstvo je zaradi pandemije covida-19 beležilo ogromen padec bruto domačega proizvoda (BDP), ki je v drugem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani upadel za 32,9 odstotka, kažejo danes objavljeni podatki ameriške vlade. Gre za največji padec doslej, h kateremu je največ prispeval 34,6-odstotni padec zasebne potrošnje.
Nemški bruto domači proizvod (BDP) je v drugem četrtletju upadel za 10,1 odstotka, kar predstavlja največji padec v nemški povojni zgodovini. Nemški statistični urad je ocenil, da gre za "zgodovinski padec", ki je bil na četrtletni ravni hujši tudi od padcev v finančni krizi v letih 2008 in 2009. Presegel je tudi napovedi analitikov.
13. jul. 2020
Oxford Economics je po naročilu kitajskega telekomunikacijskega giganta izdelal analitsko študijo, v kateri ugotavlja vpliv omejevanja ponudnikov tehnologije pri vzpostavljanju 5G omrežij. Na evropski ravni bi do leta 2035 EU takšno omejevanje stalo 32,4 milijarde evrov v obliki izgubljenega BDP, prav tako pa bi več kot desetina prebivalcev imela poznejši dostop do 5g omrežja. Na primeru Slovenije je študija Oxford Economics pokazala, da bi vrednost izgubljenega BDp do leta 2035 dosegla 150 milijonov evrov.
7. jul. 2020
Evropska komisija je danes Sloveniji za letos napovedala sedemodstotni padec BDP, kar je enako, kot je predvidela tudi v spomladanski gospodarski napovedi. Za prihodnje leto pa ji je napovedala 6,1-odstotno rast, kar je za 0,6-odstotne točke manj, kot je predvidela maja.
10. jun. 2020
Slovenski BDP se bo po danes objavljeni napovedi Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) letos skrčil za 7,8 odstotka, v primeru drugega vala okužb z novim koronavirusom pa za 9,1 odstotka. Za prihodnje leto organizacija napoveduje 4,5-odstotno rast oz. v primeru drugega vala 1,5-odstotno.
16. maj. 2020
Pandemija novega koronavirusa bi lahko svetovni bruto domači proizvod (BDP) skrčila za 8800 milijard dolarjev (8100 milijard evrov) oziroma 9,7 odstotka, so včeraj opozorili v Azijski razvojni banki (ADB). Ob tem so dodali, da bi ukrepi različnih držav vendarle lahko pomagali omiliti padec gospodarske aktivnosti.
6. maj. 2020
Slovenija naj bi letos beležila sedemodstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP), v prihodnjem letu pa 6,7-odstotno rast, je napovedala Evropska komisija v prvi gospodarski napovedi od uvedbe ukrepov za zajezitev pandemije novega koronavirusa. Slovenija je kot majhno odprto gospodarstvo še posebej ranljiva za učinke pandemije, navaja komisija.
30. apr. 2020
Bruto domači proizvod (BDP) se je v območju evra v prvem letošnjem trimesečju v primerjavi z zadnjim lanskim skrčil za 3,3 odstotka, v celotni EU pa za 2,7 odstotka, kažejo danes objavljeni prvi izračuni evropskega statističnega urada Eurostat. Na letni ravni se je BDP v območju evra skrčil za 3,8 odstotka, v celotni uniji pa za 3,5 odstotka.
Evropski statistični urad Eurostat bo danes objavil prvo oceno gibanja bruto domačega proizvoda (BDP) v območju evra in v EU v prvem četrtletju letos. Obdobje je že zaznamovala pandemija novega koronavirusa, zaradi katere je marca obstala večina evropskega gospodarstva.