Revija Reporter
Svet

Območje evra lani s 6,8-odstotnim padcem BDP

STA

2. feb. 2021 14:04 Osveženo: 14:06 / 02. 2. 2021

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Območje evra je lani po sezonsko prilagojenih podatkih beležilo 6,8-odstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko je ta v EU upadel za 6,4 odstotka, kaže danes objavljena prva ocena Eurostata. V lanskem zadnjem četrtletju je BDP po odboju v tretjem v obeh območjih zaradi ukrepov za zajezitev pandemije covida-19 upadel.

V zadnjem trimesečju je na četrtletni ravni BDP v državah z evrom upadel za 0,7 odstotka, v EU pa za pol odstotka, analitiki pa so padec pričakovali, saj so številne države ob koncu leta znova zaostrile ukrepe.

Padci sledijo močnemu odboju v tretjem četrtletju, ko sta območje evra in EU beležila 12,4- oz. 11,5-odstotno rast. Ta je sledil drastičnemu upadu v drugem trimesečju, ko so v prvem valu epidemije po Evropi zaustavili javno življenje.

Na četrtletni ravni je med državami, za katere je Eurostat imel podatke, največji padec beležila Avstrija (-4,3 odstotka), sledili sta Italija (-2 odstotka) in Francija (-1,3 odstotka). Največjo rast sta imeli Litva (+1,2 odstotka) in Latvija (+1,1 odstotka).

Medletno je bil padec BDP v zadnjem četrtletju v državah z evrom 5,1-odstoten, v uniji pa 4,8-odstoten, potem ko sta bili vrednosti v tretjem četrtletju za 4,3 oz. 4,2 odstotka manjši od tiste pred letom dni. V medletni primerjavi so vse države beležile padce.

Padec v celotnem letu, ki ga je močno zaznamovala pandemija, je bil sicer manjši od pričakovanj Evropske komisije, ki je za območje evra nazadnje napovedala 7,8-odstotni padec.

Prvi podatki kažejo, da se številne države soočajo z grožnjo nove recesije, potem ko je drugi val prekinil okrevanje, ki se je začelo lani poleti. Ekonomiste skrbita predvsem vpliv zastoja pri cepljenju v Evropi in pa nadaljevanje ukrepov, ki dušijo gospodarstvo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Da so bili rezultati boljši od pričakovanj, čeprav še vedno najslabši v zgodovini, je veliko pripomogla Nemčija. Največje gospodarstvo območja evra je v lanskem zadnjem četrtletju v primerjavi s tretjim beležila 0,1-odstotno rast, v medletni primerjavi pa 3,9-odstotni padec. V celotnem letu je nemški BDP zdrsnil za pet odstotkov.

Italija, ki jo je predvsem prvi val pandemije covida-19 močno prizadel, je v letu 2020 beležila 9,8-odstotni padec. Italijansko gospodarstvo je v zadnjih treh mesecih zaradi ukrepov trpelo bolj kot nemško. BDP v je primerjavi s predhodnim četrtletjem upadel za dva, v medletni primerjavi pa za 6,6 odstotka.

V Franciji se je gospodarstvo v 2020 skrčilo za 8,3 odstotka, Španija pa je lani medtem zabeležila 11-odstotni padec.

EU je sicer sprejela obsežen, 750 milijard evrov vreden sklad za okrevanje gospodarstva po pandemiji, vendar pa članice teh sredstev še nimajo, zato gospodarstvo pri življenju ohranjajo predvsem ukrepi Evropske centralne banke (ECB), ki je evrskim državam omogočila poceni zadolževanje.

Danes objavljena prva ocena je narejena na podlagi še nepopolnih podatkov in bo v prihodnje še popravljena. Tokratna ocena še ne vsebuje tudi Slovenije, saj bo prva ocena za lansko gibanje slovenskega BDP znana konec meseca.