Prijavljeni ste kot
1. feb. 2009
Prijatelji znanci iz tujine ga v zadnji tednih sprašujejo, kaj se dogaja med Slovenijo in Hrvaško. Na dan ima tudi dvajset ali celo trideset telefonskih klicev. Govoril je tudi o tem, kako je njegov oče v Beogradu spravil iz zapora Borisa Kidriča, po vojni pa je bil šest let zaprt prav takrat, ko je bil Kidrič predsednik vlade. Mladi Božo Dimnik se je obrnil na Zdenko Kidrič, a ga ni hotela sprejeti. Nima dvojnega državljanstva. Pravi, da bi lahko dobil italijansko in švicarsko državljanstvo, vendar je bil tudi v najtežjih časih toliko zaveden Slovenec, da tega ne bil nikoli naredil.
V švicarskem mestecu Davos se je na Svetovnem gospodarskem forumu prejšnji teden od srede do nedelje na rednem letnem srečanju družila svetovna politična in ekonomska elita. Priložnost za navezovanje stikov in dogovarjanje o poslih v Švici sta letos izkoristila le dva Slovenca; Cvetka Selšek, predsednica uprave SKB, in Marko Kryžanowski, predsednik uprave Petrola. Pišemo o pomenu Davosa v luči svetovne gospodarske krize in Slovencih, ki so bili v preteklosti »pripuščeni« v ugledno družbo.
9. aprila 2006 se je vrnil s Češkega, kjer je naredil, kot se izrazi, eno tretjino ali 50 kilometrov maratonskega European Cupa. Naslednji maraton: 9. junija 2006 v Švici, 100 kilometrov, pretekel ga je že devetkrat – zaradi nenadne bolezni se mu je tokrat moral odpovedati. Iz istega, zanj neobičajnega, razloga mu je nato zgrmel v vodo 75-kilometrski maraton Celje–Logarska dolina, ki se ga je sicer udeležil že desetkrat. Da, Anton Mulej iz Celja svojih 75 let ne kaže. Temu verjetno botruje tudi reden tek, obvezna rekreacija, zdrava hrana: vsako jutro telovadba in približno sedem kilometrov teka, pred spanjem pet kilometrov hitre hoje … V 80. letih je, kot izjavi, premagal akutno levkemijo IV. stopnje, pri kateri so mu avstrijski zdravniki napovedali smrt. Zatem je opravil z limfomom. Od takrat prisega na surovo sadje in zelenjavo, post in gibanje. Raka se ne boji. Posvetil mu je knjigo, naslov: Premagana zver. »Moja sprava z množičnim morilcem, to je njen podnaslov,« odločno poudari.
Vodenje Nove Ljubljanske banke (NLB) z današnjim dnem prevzema Draško Veselinovič. Doktor ekonomskih znanosti, ki je v finančni svet prepoznavno vstopil kot dolgoletni direktor Ljubljanske borze, bo na vrhu največje slovenske banke nasledil Marjana Kramarja. Ta je svoj petletni mandat sklenil v soboto.
31. jan. 2009
30. jan. 2009
V ponedeljkovem Reporterju objavljamo ekskluzivni intervju s Stjepanom Mesićem. Predsedniku republike Hrvaške se zdi logično, da bi Slovenija in Hrvaška svoj mejni spor predložili mednarodnemu sodišču, ki bi na spornih mestih na morju in na kopnem določilo mejo. Dokumenti, ki jih je Hrvaška poslala Evropski komisiji v sklopu pristopnih pogajanj za vstop v EU, ničesar ne pogojujejo, je prepričan. Pojasnjuje, da nekdanja premiera Janez Drnovšek in Ivica Račan nista parafirala nikakršnega sporazuma o meji. Poleg tega je ta predlog sporazuma predvidel obstoj hrvaškega morskega trikotnika med italijanskim in slovenskim morjem, česar mednarodno pomorsko pravo ne pozna. Pravi, da bo Slovenija morala prevzeti zgodovinsko odgovornost, če bo ustavljala proces združevanja Evrope. Reševanje spora bi lahko tudi zamrznili, če bo slovenska politika dvigala napetost, bo to škodilo tudi Sloveniji. Njegova ljubezen s Slovenko pa ni bila zgolj platonska.
Miha Pogačnik je danes odstopil z mesta predsednika slovensko-hrvaške komisije pravnih strokovnjakov za reševanje mejnega vprašanja. Kot je zapisal v odstopni izjavi premieru Borutu Pahorju, ki jo je poslal tudi medijem, odstopa zaradi "sistematične negativne kampanje" glede višine honorarja, ki ga je prejemal za svoje delo.
Predsednik opozicijske SDS Janez Janša je zahteval, da vlada Boruta Pahorja omogoči potrditev zaključnega računa proračuna za leto 2007, šele nato pa bodo nadaljevali z ratifikacijo pristopnih protokolov Albanije in Hrvaške v Nato. Za nastali položaj je tako po Janševem mnenju v prvi vrsti odgovorna predvsem koalicija.
29. jan. 2009
Premier Borut Pahor je po današnji seji vlade dogovor o sodelovanju parlamentarnih strank ocenil kot "resen poskus slovenske politike, da se na izzive časa odzove kot reprezentanca". Zaradi obravnave predloga varčevalnih ukrepov med strankami pa je vlada predlagala preložitev za petek napovedane seje Ekonomsko socialnega sveta.
Koprski mestni svetniki stranke Koper je naš na sredini seji niso sprejeli odstopov svetnikov Bogdana Gerka (Oljka) in Bruna Koreliča (SD), poroča današnji Dnevnik. Luka Juri (SD) je takšno ravnanje ocenil kot sramotno, župan Boris Popovič pa v odzivu na Jurijeve besede zatrjuje, da so se svetniki KJN odločali po svoji vesti.
28. jan. 2009
Velika sejna soba ministrstva za kulturo je bila danes skoraj pretesna za vse, ki so želeli prisluhniti "divjim mislim" slovenskega filozofa Slavoja Žižka. Ministrstvo ga je povabilo na forum s tem imenom, predavanje je naslovil Amerika proti Evropi: kulturni boj?. A bilo je širše: politika, politični sistemi, ideologije, aktualne razmere v svetu.
Predsedniki parlamentarnih strank so sprejeli ustni dogovor o sodelovanju pri premagovanju finančne in gospodarske krize, je po današnjem posvetu s predsedniki strank povedal predsednik vlade Borut Pahor. Kot je poudaril, gre za "praktičen odgovor slovenske politike na izzive tega časa".
Urad za varstvo konkurence in podjetja okrog Pivovarne Laško niso dosegla dogovora glede razpolaganja z delnicami Mercatorja. Zakonska prepoved izvajanja koncentracije, ki vključuje tudi razpolaganje z delnicami, je še vedno v veljavi, saj stranke niti niso zaprosile za kakršnokoli soglasje v zvezi z izvajanjem koncentracije.
Ministrstvo za zdravje od Zdravniške zbornice Slovenije v enem mesecu terja zaključek preiskave o smrti 12-letnega Bora Nekrepa. Stvari so namreč po besedah Janeza Remškarja z ministrstva "popolnoma jasne" in v kolikor na zbornici zadeve ne bodo zaključili, bo ministrstvo razmislilo o odvzemu nekaterih pooblastil zbornici.
27. jan. 2009
Iz SDS so v četrtek izstopili štirje celjski mestni svetniki, in sicer Denis Padjan, Zlatko Lukaščik, Lidia Majerič in Alenka Pustinek ter strokovni sodelavec svetniške skupine Tomaž - Marjan Jeglič. Pri notarju pa so omenjeni svetniki preklicali izjavo o odstopu s funkcije svetnika, ki so jo morali podpisati ob kandidaturi leta 2006.
Premier Borut Pahor je danes napovedal, da namerava v prihodnjih dneh po telefonu govoriti s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem in se dogovoriti za srečanje. Kot je pojasnil na novinarski konferenci ob obisku makedonskega premiera Nikole Gruevskega, se mu tako srečanje zdi pomembno v luči iskanja poti za napredek pri iskanju rešitve spora.
Notranje ministrstvo pod vodstvom Katarine Kresal se je lotilo izpolnjevanja odločbe ustavnega sodišča o izbrisanih. Ob tem je njen državni sekretar Goran Klemenčič presenetil javnost z novimi podatki o številu izbrisanih državljanov nekdanje Jugoslavije, ki niso zaprosili za slovensko državljanstvo. Tako naj bi bilo leta 1992 izbrisanih 23.747 oseb, od teh jih je 5975 kasneje pridobilo slovensko državljanstvo, 805 jih je umrlo. Od ostalih 16.967 izbrisanih iz registra prebivalcev (med njimi naj bi bilo 3386 mladoletnih), je 7153 kasneje pridobilo dovoljenje za stalno bivanje, 9524 pa jih še vedno nima urejenega statusa. Prvi naj bi v skladu z odločbo ustavnega sodišča dobili dopolnilne odločbe, po kateri bi jim stalno bivanje uredili za nazaj, drugim pa bi uredili ta status. Kot je izjavila ministrica Kresalova, bodo izbrisanim z urejenim statusom dopolnilne odločbe izdali že februarja, za tiste brez statusa pa že pripravljajo zakon, po katerem jim bodo status uredili.
Vlada je v prejšnjem mandatu sprejela vrsto zakonov za boljše varovanje človekovih pravic, je v predstavitvi stališč poslanskih skupin dejala Eva Irgl (SDS). Pri obravnavanju kršenja človekovih pravic pa gre po njenem za "dvojna merila", odvisna od politične pripadnosti. "Ni pomembno, kaj kdo izreče, temveč kdo izreče," je prepričana.