Borut Rončević v intervjuju: Volivci SDS bi se udeležili predčasnih volitev
Borut Rončević meni, da je bila letošnja relativna zmaga SDS kljub vsemu drugi največji uspeh v zgodovini stranke.
Borut Rončević meni, da je bila letošnja relativna zmaga SDS kljub vsemu drugi največji uspeh v zgodovini stranke.
Predsednik SDS Janez Janša je predsednikom parlamentarnih strank sporočil, da do nadaljnjega preklicuje svoje vabilo za pogovore o sestavi koalicije. Za preklic vabila se je odločil po tistem, ko je šesterica strank pod okriljem predsednika LMŠ Marjana Šarca v soboto v veliki meri uskladil vsebino koalicijske pogodbe.
SAB je na Twitterju objavila odgovor na vabilo predsednika SDS Janeza Janše na koalicijska pogajanja, v katerem mu sporoča, da povabilo odklanja. Odločili so se namreč, da bodo svoje izkušnje iz vodenja države najprej poskušali deliti v koaliciji pod vodstvom Marjana Šarca. "Dokler smo v pogajanjih z njim, se z drugimi ne bomo," so pojasnili.
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, DeSUS in SAB že sedem ur za tesno zaprtimi vrati pretresajo predlog koalicijske pogodbe in kadrovski razrez morebitne bodoče vlade, ki bi jo vodil prvak LMŠ Marjan Šarec. Kako dolgo bi današnja pogajanja še utegnila trajati, ni jasno.
Vlada je danes sklenila Evropski komisiji predlagati spremembe zavez glede prodaje NLB, po katerih bi država z IPO do konca leta 2018 prodala najmanj 50 odstotkov plus eno delnico, preostali del do nadzornega deleža 25 odstotkov in ena delnica pa do konca leta 2019. Hkrati bo vodstvu SDH naložila ponoven začetek postopka prodaje.
Vlada je na današnji seji sprejela sklep, da Sodišču EU nemudoma predloži tožbo proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Tožbo je v skladu s sklepom tudi vložila, so sporočili po seji vlade iz urada vlade za komuniciranje.
Predsedstvo SD se je na današnji seji seznanilo s pogajanji, ki potekajo v okviru šestih strank pod okriljem LMŠ. Kot je po sestanku povedal predsednik stranke Dejan Židan, predsedstvo pogajanja podpira, hkrati pa ocenjuje, da obstaja realna možnost, da sestavijo sredinsko vlado, ki bo znala poseči v najbolj pomembne stvari.
Predsednik države Borut Pahor je predsednika državnega zbora Mateja Tonina seznanil z rezultati posvetovanj z vodji poslanskih skupin in svojo ugotovitvijo, da noben kandidat za mandatarje ne uživa potrebne podpore za izvolitev na položaj predsednika vlade. Pahor bo zato na pogovor ponovno povabil prvaka SDS Janeza Janšo.
Odhajajoči premier Miro Cerar ne vidi razlogov, da ta vlada, ki opravlja tekoče posle, ne bi vložila tožbe proti Hrvaški na Sodišču EU zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je v ponedeljek ob prisegi prevzel pristojnosti predsednika države in premierja, je predstavil svoj nov kabinet. Za finančnega ministra je imenoval svojega zeta Berata Albayraka. Zunanji minister bo še naprej Mevlüt Cavusoglu, ministrstvo za obrambo pa bo vodil dosedanji načelnik generalštaba Hulusi Akar.
Premier Miro Cerar je po včerajšnji nujni seji odbora DZ za zunanjo politiko, na kateri se je za zaprtimi vrati seznanil z elementi tožbe proti Hrvaški na Sodišču EU zaradi njenega neizvajanja odločitve arbitražnega sodišča o meji med državama, napovedal, da bo vlada še ta teden sprejela odločitev o vložitvi tožbe.
Pravljice o tretji vlade Janeza Janše je verjetno konec. Potem ko mu je podporo odpovedala še Ljudmila Novak, bo za svojo koalicijo še težje prepričal stranke levo od sredine.
Nove parlamentarne volitve so po mnenju Andraža Zorka iz agencije Valicon v trenutni situaciji najverjetnejši scenarij. Levosredinske stranke se mu lahko izognejo le tako, da pri koalicijskih pogajanjih popustijo NSi in tej stranki dajo nesorazmerno moč. Da bi Janez Janša sprejel mandatarsko kandidaturo, pa se Zorku ne zdi verjetno.
O usodi prodaje in zaščite NLB bo splošni odbor DZ najverjetneje govoril v sredo. Vlada v odhajanju je o tem razpravljala v četrtek in pred končno odločitvijo o tem za mnenje povprašala DZ v novem sklicu. Usoda je negotova, saj imajo parlamentarne stranke na tematiko precej različne poglede.
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS so na današnjih pogajanjih o novi vladi pregledali predloge SMC, "izplen pa je kar dober", je ob koncu povedal predsednik LMŠ Marjan Šarec. 46 potrebnih glasov za izvolitev za mandatarja še nima, kar bodo v petek po njegovih besedah povedali tudi predsedniku republike Borutu Pahorju.
Odhajajoča vlada naj bi danes po mesecih negotovosti vendarle sprejela paket odločitev, ključnih za prodajo NLB. Potrdila naj bi končni predlog sprememb zavez Slovenije glede prodaje banke in spremljajočih izravnalnih ukrepov, odločala pa tudi o predlogu zakona za zaščito NLB pred posledicami sodnih postopkov na Hrvaškem.
Predsednika SMC Mira Cerarja skrbi izjava predsednika SD Dejana Židana, da bi lahko oblikovali projektno vlado zgolj za dve leti. To se mu namreč zdi premalo, saj taka vlada ne bo garant politične stabilnosti, je pojasnil ob prihodu na sestanek predsednikov strank, ki sodelujejo v pogovorih o koalicijskem sodelovanju pod okriljem LMŠ.
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes dogovor o upravljanju migracij z notranjim ministrom Horstom Seehoferjem predstavila še v nemškem parlamentu, pri čemer je poudarila, da se bo njena vlada zavzemala za prost pretok ljudi po Evropi. Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) je ob tem zahtevala kanclerkin odstop.
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS bodo tudi danes nadaljevali pogovore o koalicijski pogodbi. Po napovedih predsednika SD Dejana Židana bodo po torkovem pregledu pričakovanj NSi danes na vrsti programski predlogi SD in drugih. Kadrovska vprašanja pa bodo po trditvah predsednika LMŠ Marjana Šarca prišla na vrsto, ko bodo uskladili vsebino.
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS so danes za skupno mizo usklajevali programske točke, ki jih je po mnenju posameznih strank nujno upoštevati. Zavez o podpori koalicije sicer še ni dal nihče, zaveza bo dana, ko bodo šteli glasovnice, je poudaril predsednik LMŠ Marjan Šarec. Kot je dejal, pa bo še vedno nadaljeval tudi pogovore z Levico.