Revija Reporter
Slovenija

Zorko: Na predčasne volitve se še posebej ne mudi Šarčevi peterici

STA

7. avg. 2018 6:00

Deli na:

Andraž Zorko

Arhiv

Politični Analitik Andraž Zorko nad razpletom, po katerem je jasno, da bo peterica strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS predlagala Marjana Šarca za mandatarja in Dejana Židana za predsednika DZ, ni presenečen. "Vprašanje je, kakšni so dogovori za tem. Verjetno je to pogojeno z razdelitvijo ostalih funkcij," je dodal.

Kot je dejal Zorko, so nekateri izrazili presenečenje predvsem glede kandidature Židana, ampak, kot je spomnil, je SD druga stranka po vrsti v petorčku po deležu glasov na minulih državnozborskih volitvah.

Zorko sicer pričakuje, da se bo Tonin v skladu s svojimi napovedmi sam umaknil. "Deluje mi dovolj časten človek, da če so se dogovorili za odstop, bo tudi odstopil. Ozadja tega dogovora pa ne poznamo," je poudaril.

Na vprašanje, ali bi to lahko zaostrilo bodoče odnose petorčka z NSi, pa je dejal, da bi, zato da bi se to zgodilo, "morali imeti nekakšen odnos, ki pa ga nimajo". Hkrati pa je dejal, da če bo imel petorček skupaj z Levico dovolj glasov, da zamenja Tonina, ga bo.

Na vprašanje, ali pričakuje, da bo Levica odločitev petorčka podprla, je Zorko odgovoril, da se pri Levici soočamo z novim pojavom, ki ga doslej nismo bili vajeni. "Gre za njihov notranji ustroj oz. način odločanja. Način organiziranja te stranke je drugačen, bolj demokratičen, precej več ljudi odloča o končnih odločitvah, zato to poteka dlje časa. Zanimivo je, da še vedno poteka notranji referendum o tem, ali naj gredo v ta projekt ali ne, medtem pa se stvari že spreminjajo," je izpostavil.

Opozoril je, da je neposredno po tistem, ko je danes Šarec v izjavi novinarjem razkril namere petorčka, koordinator Levice Luka Mesec izrazil nemalo presenečenja nad kandidatom za predsednika DZ, da so jim v celoti zavrnili predlog protokola o sodelovanju in napisali novega, ter tudi nad tem, da so se za zaprtimi vrati pogovarjali o tem, kako naprej.

"Vprašanje je zdaj, če je to, o čemer odloča Levica na referendumu, sploh še ista stvar, kot je bila pred nekaj dnevi in če je to sploh ista stvar, o kateri so se dogovarjali," je izpostavil in dodal, da za še en notranji referendum ni časa.

O tem, da stranke sedaj usklajujejo partnerski sporazum in ne koalicijske pogodbe, je Zorko opozoril, da v Sloveniji tega nismo vajeni, ker še nismo imeli primera manjšinske vlade, ampak v Evropi je več držav, ki jih imajo. Nekatere med njimi tudi manjšinske vlade s podporo različnih strank, ki pač niso del vladne koalicije. "Morda se nam zdi nenavadno, ker česa takega pri nas še ni bilo, ampak to ni nič takega," je ponovil.

Ob tem je po njegovi oceni jasno, da "se nobeni od strank ne mudi na ponovne volitve". Za vse bi te namreč pomenile finančni izziv. "Še posebej se ne mudi nobeni izmed peterice strank, ker je med njimi veliko prelivanje glasov. Zanje bi bile lahko ponovne volitve tvegane. Glasovi ene bi se lahko prelili k drugi, kam, je težko reči. Nekatere bi lahko izgubile glasove na račun Levice, pa tudi Levica nima zagotovljenih glasov," je pojasnil in dodal, da je notranja motivacija dovolj močna, da bo prišlo do vlade.