Revija Reporter
Slovenija

V Levici razpravljajo, ali so v nedeljskih pogajanjih dovolj iztržili

STA

30. jul. 2018 12:20 Osveženo: 12:22 / 30. 7. 2018

Deli na:

Matej Tašner Vatovec, Luka Mesec in Violeta Tomič na kongresu Levice.

Bobo

Izvršni odbor Levice je začel razpravo o tem, ali je izkupiček nedeljskih maratonskih pogajanj s peterico sredinskih strank ustrezna podlaga za nadaljevanje pogovorov in morebiten vstop v koalicijo pod vodstvom predsednika LMŠ Marjana Šarca. Če bo dal zeleno luč, se bodo popoldne znova sestali predsedniki vseh šestih strank.

Koordinator Levice Luka Mesec pred začetkom seje izjav za medije ni želel dajati, je pa na vprašanje, kakšni so njegovi občutki po nedeljskih maratonskih pogajanjih odgovoril, da "pol pol".

Predstavniki LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so namreč v nedeljo z Levico skoraj 14 ur usklajevali koalicijsko pogodbo. Kot je po koncu pogajanj dejal predsednik LMŠ Šarec, so v precej konstruktivnem vzdušju pregledali celotno pogodbo. Pri nekaterih točkah sicer niso "prišli čisto skupaj", katere so te točke, Šarec ni želel razkriti, je pa dejal, da je odprtih zadev ostalo manj, kot so pričakovali.

Neuradno pa je bilo slišati, da pri nekaterih prioritetnih področjih, denimo pri zdravstvu, večjih težav ni bilo. Bolj pa se razhajajo pri davčni in obrambni politiki. Predvsem pri slednji ima Levica namreč precej jasno stališče - želi namreč, da Slovenija v nasprotju z zavezami, ki jih je dala Natu, odpove ali vsaj bistveno omeji naložbo v izgradnjo dveh srednjih bataljonskih bojnih skupin v vrednosti 1,2 milijardi evrov.

O doseženem na pogajanjih sedaj razpravlja izvršni odbor Levice, ki bo presodil, ali je sedanja različica koalicijske pogodbe ustrezna podlaga za nadaljevanje pogovorov in morebiten vstop v koalicijo. Če bo dal zeleno luč za nadaljevanje pogovorov, se bodo predvidoma ob 14. uri znova sestali predsedniki vse šestih strank in skušali uskladiti še odprta vprašanja.

V Levici sicer še vedno puščajo odprto možnost, da ne bi vstopili v vladno koalicijo, pač pa bi po vzoru Portugalske podprli manjšinsko vlado v zameno za podporo nekaterim njihovim projektom. Šarec pa takšni ideji ni naklonjen, pač pa želi doseči, da bi bila tudi Levica del vladne koalicije.

Pogovore z Levico je peterica strank začela po tistem, ko je iz koalicijske enačbe izpadla NSi. S to stranko so sicer že v veliki meri uskladili koalicijsko pogodbo, a se je NSi zaradi dvomov v stabilnost in trajnost koalicije iz pogajanj umaknila.

Nato je prišla na vrsto Levica, s katero so pogovore začeli v četrtek. Tedaj so ugotovili, da so vsebinska razhajanja med njimi velika, a da je kljub temu mogoče doseči dogovor.

Drugi krog iskanja mandatarskega kandidata, v katerem želi Šarec sestaviti vladno koalicijo, se bo iztekel 10. avgusta. Če bo v tem času predlog za izvolitev predsednika vlade vložen, bo DZ o njem glasoval med 13. in 17. avgustom.

Sicer se v teh dneh v zvezi s pogajanji o oblikovanju vladne koalicije oglašajo različne interesne skupine. Tako so danes iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture sporočili, da so LMŠ, SD, SMC, SAB, DeSUS in Levico opozorili na dane predvolilne obljube ter da pričakujejo njihovo uresničitev. Na po njihovi oceni kritično stanje v zdravstvu, ki naj bi celo ogrožalo življenja bolnikov, pa so morebitne koalicijske partnerje opozorili Mladi zdravniki Slovenije.