Koordinator Levice Luka Mesec je danes petorčku LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS sporočil, da Levica ne bo vstopila v koalicijo z njimi, jim je pa ponudil podporo njihovih poslancev pri oblikovanju manjšinske vlade, s katero bi Levica projektno sodelovala. V petorčku so eni bolj drugi manj razočarani, ponujene možnosti pa za zdaj ne izključujejo.
Mesec je po srečanju dejal, da je bila ponudba Levice o projektnem sodelovanju in podpori vladi Marjana Šarca dobro sprejeta. Tako pričakuje, da se bodo v naslednjem tednu dogovorili o protokolu o sodelovanju, Levica pa bo podprla Šarca na glasovanju za mandatarja.
Predsednik LMŠ in pretendent za mandatarja Šarec je pritrdil, da je možnost tudi oblikovanje manjšinske vlade, če bo ponujeno sodelovanje Levice, ki bo vzdržno.
Na vprašanje, pri katerih projektih bi sodelovali z Levico, je odgovoril, da je koalicijska pogodba usklajena in da so zadeve napisane v njej. "Ne glede na to, da je svet Levice ugotovil, da v vlado ne gredo, je ta dokument vendarle temelj za sodelovanje," je dejal.
Nad odločitvijo sveta Levice Šarec, kot je dejal, ni razočaran. "Če sedeš v avto, moraš vedeti, da lahko tudi ne boš prišel domov, ampak v bolnico. Tudi če greš v neko takšno sodelovanje, takšen projekt, moraš pričakovati vse opcije," je pojasnil.
Zatrdil je, da na srečanju v nobeni od drugih strank, s katerimi se pogajajo o vladni koaliciji, niso napovedali, da bi v primeru manjšinske vlade in projektnega sodelovanja Levice tudi sami z vlado le projektno sodelovali.
Drugi krog iskanja mandatarskega kandidata se sicer po tistem, ko je DZ prejšnji teden ugotovil, da predsednik republike Borut Pahor v prvem krogu ni predlagal nobenega kandidata, izteče 10. avgusta. V tem krogu lahko poleg predsednika republike kandidata predlagajo tudi poslanci.
Ob sporazumu z Levico Šarec ne bi imel težav s podporo, saj so mu jo znova izrekli tudi v drugih strankah, s katerimi se že od volitev pogaja.
A te morajo odločitev o podpori sprejeti tudi na svojih organih, zato bo od znotrajstrankarskih procedur odvisno, kdaj bo Šarec z zbranimi podpisi vložil kandidaturo za mandatarja. Obenem je na novinarsko vprašanje o tem, ali se lahko iz igre tudi umakne in mandatarske kandidature ne vloži, odgovoril, da je "na tem svetu vse mogoče".
V petorčku namreč niso skrivali stališča, da manjšinska vlada ni najboljša možnost. Tako je med drugim ocenil prvak SMC Miro Cerar, ki je dejal, da ga odločitev Levice ni presenetila. "Za vstop v vlado so potrebni pogum, gre za zrelost strank in prevzemanje odgovornosti in to ni enostavno," je dejal. Tega se po njegovih besedah v SMC zavedajo in zato so tako močno vpeti v pogajanja, da bi prišlo do čvrste razvojne vlade. Interese države je treba postaviti pred interese strank, je dodal.
SMC še naprej vztraja pri podpori Šarca za mandatarskega kandidata. Kot je napovedal Cerar, bo Šarec dobil podpise njihove poslanske skupine.
Po Cerarjevi oceni bodo šele po imenovanju ministrov in "ko se bodo še dorekle neke vsebine koalicijskega sporazuma" točno videli, kdo vse je v koaliciji. "Verjamemo, da se bo potem temu jedru koalicije pridružila še kakšna stranka, ki bo prepoznala odgovornost in pomen tega trenutka," je še dodal.
Tudi predsednica SAB Alenka Bratušek je pozvala stranke, "ki jim je do tega, da Slovenija dobi vlado ter da Slovenija in vlada nekaj naredita za ljudi in državo", da "pridejo zraven in to v polni obliki, ne le s podporo od zunaj".
Zatrdila pa je, da ima Šarec "že danes na mizi pet glasov SAB", po Šarčevi izvolitvi za mandatarja pa se bo, tako Bratuškova, zgodba oblikovanja vlade začela na novo.
Na vprašanje, ali še vedno obstaja možnost, da bi medse skušali znova pritegniti NSi, ki se je iz pogajanj sicer umaknila v prvem krogu, je Šarec sicer odgovoril, da o tem niso govorili.
Šarcu je podporo že izreklo tudi vodstvo DeSUS, ki je razpravljalo o poteku pogajanj. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je v izjavi za medije potrdil, da Šarec lahko računa na njihovih pet poslancev. Prav tako pa je DeSUS naklonjen projektnemu sodelovanju Levice z morebitno prihodnjo vlado. Poleg potrditve koalicijske pogodbe Erjavec tako pričakuje tudi potrditev protokola o projektnem sodelovanju.
Kot je še dejal prvak DeSUS, se zavedajo, da Slovenija vlado potrebuje čim prej. Predčasne volitve bi po njegovih besedah Sloveniji škodile, saj je država ta čas v dobri gospodarski kondiciji.
Odločitev Levice je sicer nekatere tudi razočarala. "V naši stranki smo razočarani, da Levica ni pripravljena prevzeti odgovornosti za to, da bi blaginjo res lahko zagotovili vsem, ampak so to samo neke parole, floskule, s katerimi gredo na volitve, ko je treba zavihati rokave, pa stisnejo rep med noge in gredo," je bila ostra Bratuškova.
Mesec je očitke zavrnil. Pred in po srečanju je ponovil, da so v koalicijski pogodbi zapisane nekatere politike, s katerimi se Levica enostavno ne strinja in so zanjo ključne. Med drugim je naštel fleksibilizacijo trga dela, privatizacijo, še posebej NLB, naložbo v srednji bojni bataljonski skupini in žico na meji.
Hkrati pa je ocenil, da imajo s t. i. petorčkom "dovolj stičnih točk, da lahko razrešijo nekaj ključnih razvojnih in socialnih vprašanj v naslednjih letih". Med drugim je znova omenil področje zdravstva in dogovor o dvigu minimalne plače na 700 evrov.
Prepričan je, da se bodo s projektnim sodelovanjem izognili predčasnim volitvam. Tistim, ki jih "skrbi politična nestabilnost", pa je zagotovil, da so pogovori s petorčkom konstruktivni in da je manjšinska vlada lahko stabilna, če se bodo vsi držali dogovorov.
Da je manjšinska vlada sicer tudi sprejemljiva, da pa je v njej najtežje vladati in sprejemati odločitve, pa je ocenil glavni tajnik SD Dejan Levanič. Po njegovem mnenju je edina možnost za uresničitev predvolilnih obljub vstop v vlado.
Ob tem je izrazil razočaranje, da Levica vstopa v koalicijo ni podprla, saj da bi zaradi doseženih kompromisov lahko naredil premik v smeri, ki so si jo želeli.
"Ves napor je treba vložiti v to, če se še le da, in izkoristiti vse scenarije, da do vlade pride, bomo pa videli, če bo to sploh realna možnost," je poudaril.
Levanič sicer meni, da postajajo tudi predčasne volitve realna opcija, je pa to po njegovem mnenju "najmanj, kar si želijo ljudje in politika nasploh".
Šarec pripravljen voditi manjšinsko vlado, če bo ponujeno sodelovanje Levice "vzdržno"
1. avg. 2018 11:45 Osveženo: 16:22 / 01. 8. 2018
Manjšinska vlada je opcija, če bo ponujeno sodelovanje Levice, ki bo vzdržno, je po srečanju predstavnikov strank potencialne koalicije dejal Marjan Šarec.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke