Prijavljeni ste kot
12. maj. 2025
Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je v odzivu na vloženo interpelacijo zoper njo desnici očitala, da je kulturni boj vse, kar se znajo iti, in da želijo vanj zvleči tudi njo in njeno stranko. "Jaz se kulturnega boja ne želim iti," je poudarila. Pričakuje, da jo bosta na interpelaciji podprli obe koalicijski partnerici.
Pisatelj, pesnik in režiser Vinko Möderndorfer meni, da je izid referenduma o pokojninah umetnikov velika šola za koalicijo, ki da se med kampanjo sploh ni borila. Ocenil je, da je izid tudi žalosten trenutek. "Škoda, da se politika tako grobo vmešava v umetnost in življenje umetnikov," je Möderndorfer poudaril za STA.
11. maj. 2025
Predsednik SDS Janez Janša je ob uspehu na referendumu o dodatkih k pokojninam umetnikov dejal, da je rezultat zmaga razuma in "tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata sedanje koalicije giblje v napačno smer". Ocenil je, da je takšni usmeritvi razumni del slovenskega volilnega telesa izrekel odločni ne.
Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v prvem odzivu po referendumski zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Prepričana je, da poziv dela koalicije k bojkotu ni bila napaka. Koalicija sicer ostaja enotna, napoveduje.
Volivci so na današnjem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi kvorum za zavrnitev zakona.
9. maj. 2025
V treh dneh predčasnega glasovanja na zakonodajnem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je na volišča prišlo le 23.102 volivcev (oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev. Ne glede na izid glasovanja je zelo verjetno, da kvorum (slabih 340.000 volilvcev, ki so pogoj za veljavnost referenduma), ne bo dosežen - SDS Janeza Janše, ki je referendum predlagala, bo v tem primeru doživela poraz.
7. maj. 2025
Prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki je bil v torek, se je po podatkih okrajnih volilnih komisij udeležilo 6642 volivcev, kar je 0,39 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Predčasno glasovanje je možno še danes in v četrtek.
5. maj. 2025
Predlagateljica referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje tovrstnih dodatkov. V DZ so vložili predlog za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je razvidno s spletne strani DZ.
4. maj. 2025
Začenja se finale spopada za interpretacijo, za kaj »v bistvu« ali »v resnici« gre pri referendumu, na katerega so volivci pozvani, da oddajo glas za in proti zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti. Bo to referendum o umetnosti ali o pokojninah?
Dvakratni minister za kulturo Vasko Simoniti je februarja na kongresu kulturnega foruma SDS dejal, da je treba kulturo vrniti kulturnikom; jo varovati pred ideološkimi interpretacijami, ki jo oddaljujejo od njenega bistva – utrjevanja nacionalne zavesti in ohranjanja slovenske samobitnosti.
3. maj. 2025
Maja Smrekar je mednarodno priznana intermedijska umetnica, ki se s svojim delom giblje na presečišču umetnosti, znanosti in tehnologije. Tokrat pa je, če je hotela ali ne, očitno postala tudi »obraz« referendumske kampanje o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti.
30. apr. 2025
Na referendum o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti se bodo volivci podali 11. maja. Proti zakonu bi se na referendumu, če bi potekal že to nedeljo, izreklo 53 odstotkov volivcev, je pokazala raziskava, ki jo je za Siol.net opravil Valicon. 39,5 odstotka anketirancev trdi, da se bodo referenduma zagotovo udeležili.
8. apr. 2025
V SDS, predlagateljici referenduma o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke, napovedujejo intenzivno kampanjo. Menijo, da je oditi na referendum ustavno zagotovljena pravica in tudi dolžnost državljanov. Prepričani so v zdravorazumsko odločitev volivcev, v pozivih Svobode k bojkotu pa vidijo "šibkost in strah pred posledicami slabih odločitev".
4. apr. 2025
Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko se strinja s premierjem Robertom Golobom, da je treba referendum o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti tudi bojkotirati. V kampanjo se bo sicer aktivno vključila, je napovedala.
V SDS poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma o dodatku k pokojnini umetnikov vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti", kar je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.
18. mar. 2025
»Dojenje psa ni nobeno umetniško delo – za nagrado Prešernove sklada,« smo slišali v Tarči od enega vodilnih predstavnikov SDS. Pisoar tudi ne, pa vendar je eno najslavnejših in nenavadni del. Če je sploh delo – je le dobro produciran in propagiran koncept. Kipar in esejist Jiři Kočica je okoli njega spisal malce nenavadno delo in se prebil v ožji izbor za najboljši roman leta.
3. mar. 2025
Pristojni državni tožilec je na okrožno sodišče v Ljubljani vložil obtožnico proti umetniku in vodji društva Fotopub Dušanu Smodeju iz afere Fotopub. Na podlagi anonimnih izpovedi, ki so bremenile Smodeja, je policija že leta 2022 začela preverjati sume domnevnih kaznivih dejanj spolnega nasilja.
8. feb. 2025
V Cankarjevem domu so podelili najvišja priznanja za dosežke na področju umetnosti. Prešernovi nagradi za življenjsko delo sta prejela kiparka Dragica Čadež ter režiser in performer Dragan Živadinov. Kot je v nagovoru dejala predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Zdenka Badovinac, letošnji nagrajenci pomagajo videti tudi onkraj vidnega.