Prijavljeni ste kot
18. mar. 2025
V najbolj znanem francoskem muzeju Louvre je vse od leta 1983 na ogled šest predmetov, za vrnitev katerih si Italija prizadeva že več let. Po letih neuspešnih pogovorov med italijanskim ministrstvom za kulturo in pariškim muzejem bo primer po poročanju italijanskih medijev zdaj prevzelo rimsko sodišče. Datum sodne obravnave še ni določen.
28. jan. 2025
V Centru za judovsko zgodovino so v ponedeljek, ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta in 80-letnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz, odprli razstavo o Ani Frank. V ta namen so ustvarili repliko prizidka, v katerem se je judovska deklica z družino v Amsterdamu med drugo svetovno vojno skrivala pred nacisti.
13. jan. 2025
V Galeriji Cukrarna za leto 2025 izpostavljajo veliko razstavo Art Vital Marine Abramović in Ulaya. V Mestni galeriji Ljubljana bodo pripravili razstavi slovenskih ustvarjalcev Zore Stančič in Staneta Jagodiča, v Galeriji Vžigalica pa med drugim retrospektivo priznanega japonskega umetnika Yoshia Nakajime.
25. dec. 2024
V Narodnem muzeju Slovenije bodo v prihodnjem letu z razstavo in pestrim programom obeležili 30. obletnico odkritja neandertalčeve piščali iz jame Divje babe na Cerkljanskem. V sodelovanju z več slovenskimi institucijami pa se bodo z razstavo Barok v Sloveniji posvetili 17. in 18. stoletju na Slovenskem.
16. dec. 2024
V Mestnem muzeju Ljubljana bodo v letu 2025 ob 100-letnici rojstva Mikija Mustra predstavili opus tega pomembnega ilustratorja in ustvarjalca stripov. V Plečnikovi hiši bodo gostili mehiškega umetnika Inakija Bonillasa, v Galeriji Jakopič napovedujejo razstavo enega najbolj cenjenih fotoreporterjev današnjega časa Paola Pellegrina.
11. maj. 2023
Pariški center Pompidou, eden vodilnih muzejev sodobne umetnosti na svetu, bo zaradi prenove od leta 2025 zaprt za pet let, je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila francoska ministrica za kulturo Rima Abdul Malak.
20. apr. 2023
Na Trgu republike se je na pobudo Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve na zborovanju Za Slovenijo in resnico včeraj zbralo nekaj sto ljudi, ki so proti ukinitvi samostojnega muzeja slovenske osamosvojitve. Podprli so interpelacijo vlade, o kateri so na pobudo SDS DZ razpravljali v času protesta, in priporočila NSi vladi za krepitev vrednot osamosvojitve.
30. mar. 2023
Na sporočilo nekdanjega direktorja Muzeja novejše zgodovine Slovenije Jožeta Dežmana, da je v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi, se je v sredo odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko. Povedala je, da je bila Dežmanu "odpoved izročena zaradi prenehanja obstoja delovnega mesta". Z izjemo dveh direktorskih mest so druga ohranili, je dodala.
31. jan. 2023
V NSi so po vladni odločitvi o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije spisali interpelacijo zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Interpelacijo so poslali v sopodpis opozicijski SDS in poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti. Odločitev o podpori interpelaciji v NSi pričakujejo do petka.
24. jan. 2023
Združenje VSO je na novinarski konferenci izrazilo nasprotovanje vladnemu sklepu o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po besedah predsednika združenja Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t.i. akcijski načrt v obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve.
7. nov. 2022
Odločitev ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja slovenskega osamosvojitve in Muzeja za novejšo zgodovino v nov javni zavod še naprej buri duhove. Opozicijska NSi tako ne izključuje vložitve interpelacije zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Več bodo v stranki na to temo povedali na današnji novinarski konferenci.
Dvorana slavnih rock and rolla je v nedeljo priredila slovesnost s sprejemom novih članov v svoj hram. Med sedmimi izbranimi glasbeniki oziroma zasedbami sta tudi kraljica countryja Dolly Parton in priljubljeni raper Eminem. Slavnostno prireditev bo 19. novembra prenašala televizija HBO.
3. nov. 2022
Predsednik republike Borut Pahor opozarja na pomen samostojnega muzeja osamosvojitve in se želi o tem posvetovati s predsednikom vlade Robertom Golobom. O združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Sloveniji je včeraj sicer razpravljal s predsednikom Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojzetom Peterletom.
21. okt. 2022
Muzeja slovenske osamosvojitve kot samostojne institucije, ki jo je zasnovala prejšnja vlada in ki ima že od marca direktorja s polnimi pooblastili, ne bo več. Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je namreč odločila, da ga združi z Muzejem novejše zgodovine v nov javni zavod, je poročala Televizija Slovenija.
16. apr. 2022
Hči španskega umetnika Pabla Picassa Maya Ruiz-Picasso je Picassovemu muzeju v Parizu podarila izbor očetovih del iz svoje zasebne zbirke. Javnost jih ima priložnost prvič videti na razstavi, ki je v muzeju na ogled od danes. Po pisanju španske tiskovne agencija EFE ponujajo vpogled v manj znana obdobja Picassove umetniške kariere.
3. mar. 2022
Na ministrstvu za kulturo so v torek podpisali tripartitno pogodbo o rekonstrukciji in dozidavi objekta na Poljanski cesti 40, kjer bosta svoje prostore dobila Arhiv RS in Muzej slovenske osamosvojitve. Kot so zapisali na ministrstvu, je to korak v smeri ureditve prostorske problematike arhiva, muzej pa bo v njem lahko začel izvajati javno službo. Nova lokacija je del nekdanjega kompleksa JLA na Roški ulici, kjer je bil v osemdesetih zaprt sedanji premier Janez Janša.
27. sep. 2021
Los Angeles, svetovna prestolnica filmskega ustvarjanja in domovina Hollywooda, do zdaj še ni imela muzeja, posvečenega dogajanju na velikem platnu. Toda po desetletjih zamud in prelaganja so v soboto vendarle slavnostno odprli Muzej akademije za filmsko umetnost, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
9. jul. 2021
Umetnostni zgodovinar Ferdinand Šerbelj je ob pregledovanju zagrebške zbirke Muzeja za umetnost in obrt našel podobo Franceta Prešerna. Našel jo je po naključju, medtem ko je "po svoji že kar pregovorni sistematičnosti umetnostnega zgodovinarja analiziral sliko za sliko", na spletu poroča Družina. Podoba je datirana v sredino 19. stoletja.