Prijavljeni ste kot
24. mar. 2023
Poleti 1914 so v Evropi prevladovala tri velika cesarstva: Avstro-Ogrska, Rusija in Nemčija. Štiri leta kasneje so vsa tri izginila v vrtincu 1. svetovne vojne. En sam dogodek je sprožil svetovni spopad in v njegovem središču je bila žalostna ljubezenska zgodba.
28. feb. 2021
Kdo ve, da je bil v graščini Podgrad pri Vranskem rojen pomemben Slovenec in slikar Anton Perko (1833–1905), čigar slikarska dela so v muzejskih zbirkah, kot sta dunajska Albertina in Avstrijska narodna knjižnica? V življenje ga zdaj obuja razstava Anton Perko, slovenski slikar v službah cesarskega dvora, v Pokrajinskem muzeju Celje.
27. sep. 2020
Za svoje raziskovanje mogočne rodbine Auersperg, ki je živela na Kranjskem tisoč let vse do konca druge svetovne vojne, je zgodovinar dr. Miha Preinfalk navezal stike v tujini s še živečimi člani. Tako mu je bil dostopen njihov ohranjeni in obsežni arhiv s Turjaka. Na gradu v Labotski dolini v Avstriji, kamor ga je povabil eden izmed članov rodbine, mu je bilo dano doživeti tudi vzdušje nekdanjega grajskega življenja.
4. jan. 2020
Brigadir Janez J. Švajncer, ki je v času osamosvajanja pomagal preoblikovati Teritorialno obrambo v Slovensko vojsko, predlaga, naj Slovenija postane kraljevina.
4. avg. 2019
Nekronani vojvoda kranjski, ljudski tribun in revolucionar v talarju, oče slovenske elektrifikacije ter oče Jugoslavije. To so bili vzdevki najpomembnejših slovenskih politikov v zadnjih letih habsburške monarhije.
10. maj. 2017
3. maja 1717 se je na Dunaju rodila Marija Terezija, ki se je v zgodovino vpisala kot edina ženska na prestolu v 650 let dolgi zgodovini habsburške dinastije.