Prijavljeni ste kot
2. okt. 2024
Poslanci SDS so v parlamentarni postopek vložili predlog sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi, s katerim predlagajo izvzem upokojencev iz plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo. "Ni prav, da se tiste z najnižjimi prihodki obremenjuje z nepotrebnimi davki in prispevki," je ob predstavitvi predloga danes dejal poslanec SDS Zvonko Černač.
29. jan. 2024
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na novinarski konferenci ministrstva ocenil, da sta zakon o dolgotrajni oskrbi in zagon nove javne stanovanjske politike ključna koraka ministrstva. Od decembra se je zaposlilo 18 od predvidenih 125 oseb, ki se ukvarjajo z uveljavljanjem pravice do oskrbovalca družinskega člana, je dejal.
27. nov. 2023
Pred letom dni so volivci na trojnem referendumu odločali o zakonih o vladi, dolgotrajni oskrbi in RTVS. Potem ko je vlada povečala število ministrstev, je premier zdaj preigraval tudi idejo o njihovem zmanjšanju. Zakon o dolgotrajni oskrbi se bo postopoma začel uporabljati v začetku prihodnjega leta, o RTVS pa ustavno sodišče še odloča.
13. nov. 2023
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo danes tistim, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta.
30. jul. 2023
Sprejet zakon o dolgotrajni oskrbi, pred tem ukinjeno oziroma preoblikovano dopolnilno zdravstveno zavarovanje, nejasne spremembe davčne zakonodaje, načrtovane spremembe zakona o delovnih razmerjih tržne cene plina in elektrike in nenazadnje dvig prispevka za RTV Slovenijo. Pogledali smo, kako vroča bo jesen za denarnice davkoplačevalcev.
18. jul. 2023
Reprezentativne delodajalske organizacije, članice ESS, so napovedale predlog veta v državnemu svetu na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakonu ostro nasprotujejo, saj po njihovih besedah vodi v nadaljnje zmanjšanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Ob nadaljnjem kršenju pravil socialnega dialoga bodo razmislile tudi o izstopu iz ESS.
DZ je s 54 glasovi za in 24 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, v obravnavi po nujnem postopku. Ureja pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 določa plačilo obveznega prispevka v višini enega odstotka. V koaliciji so prepričani, da je zakon kakovosten, v opoziciji pa mu nasprotujejo tudi zaradi obveznega prispevka.
17. jul. 2023
Poslanci so uradno sicer že začeli parlamentarne počitnice, vendar bodo danes po pričakovanjih končali izredno sejo, ki so jo začeli v četrtek. Čaka jih obravnava treh zakonskih predlogov po nujnem postopku, in sicer predlogov zakona o dolgotrajni oskrbi, interventnega zakona glede javnega naročanja zdravil in novele zakona o socialnem varstvu.
12. jul. 2023
Odbor DZ za delo danes še ni obravnaval predlogov zakona o dolgotrajni oskrbi in novele zakona o socialnem varstvu. V SDS so namreč vložili zahtevo, naj DZ odloči o sklepu kolegija predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, da se predloga obravnavata po nujnem postopku. Za obravnavo po nujnem postopku niso izpolnjeni pogoji, menijo v SDS.
9. apr. 2023
Zdravstvena reforma je od vseh napovedanih reform najbolj nujna, kaže raziskava Mediane, ki jo je včeraj objavilo Delo. Med vprašanimi jih 70 odstotkov zdravstveno reformo vidi kot zelo nujno, 21 odstotkov pa kot nujno. Na drugem mestu po nujnosti priprave je reforma o dolgotrajni oskrbi, na tretjem pa pokojninska reforma.
1. dec. 2022
DVK je skrajšala rok za sprejem poročila o izidu referendumskega glasovanja. Poročilo bodo predvidoma sprejeli na seji 15. decembra, zakoni o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi, ki so na nedeljskem referendumskem glasovanju dobili večinsko podporo volivcev, bodo tako po napovedih v veljavo stopili še pred koncem letošnjega leta.
28. nov. 2022
Nekdanji premier in pravnik Miro Cerar je za Televizijo Slovenija ocenil, da pritožba na ustavno sodišče ne bi zadržala izvrševanje na današnjem referendumu potrjenih zakonov o vladi, dolgotrajni oskrbi in Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Novela zakona o RTVS se po njegovem mnenju sicer giblje na meji ustavnosti, tudi zaradi nujnega postopka.
27. nov. 2022
Predsednica SD Tanja Fajon je zadovoljna z rezultatom današnjih referendumov, sporočilo ljudi je po njenem mnenju, da koalicija in vlada pod vodstvom Roberta Goloba uživata zelo močno zaupanje. Čas bi bil, da tudi opozicija sprejme, da ni čas za blokade, ampak da bi lahko sodelovali pri dobrih zakonih, je dejala v izjavi ob objavi neuradnih izidov.
Predsednica DZ in podpredsednica Svobode Urška Klakočar Zupančič je zvečer izrazila veselje, da živi v državi, kjer so se ljudje izrekli za demokracijo in svobodo. Prvi delni neuradni izidi namreč kažejo, da bodo spremembe zakonov o RTVS, dolgotrajni oskrbi in vladi potrjene na referendumih. Po štabu koalicije se je razlegel vzklik 3 krat za.
Volivci so na nedeljskem referendumskem glasovanju prižgali zeleno luč zakonom o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi. V koaliciji so prepričani, da so s tem izrekli zaupnico vladi in nezaupnico opoziciji. V SDS, pobudnici referenduma, pa so ob rezultatih ocenili, da so bili volivci zavedeni in da se niso celoti zavedali vsebine svojih odločitev.
Državljani bodo na današnjem trojnem referendumu odločali o usodi zakonov o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi. Ob 7. uri se bo po državi odprlo več kot 3000 volišč, na katerih bo imelo 1,7 milijona volilnih upravičencev priložnost, da se izreče o uveljavitvi omenjenih zakonov. Volišča bodo odprta do 19. ure, do tedaj velja volilni molk.
25. nov. 2022
Javnomnenjska raziskava Valicona za Radiotelevizijo Slovenija (RTVS) kaže, da je za noveli zakonov o RTVS in o dolgotrajni oskrbi velika verjetnost, da ju bodo volivke in volivci na nedeljskem referendumu potrdili. Manj gotova je podpora noveli zakona o vladi.
Novele zakonov o RTVS, o vladi in o dolgotrajni oskrbi, o katerih bodo državljani v nedeljo odločali na referendumih, imajo podporo volivcev, kaže anketa, ki jo je za Mladino izvedla agencija Ninamedia. Da se bodo referendumov zagotovo oziroma verjetno udeležili, je napovedalo dobrih 57 odstotkov vprašanih.