Dolgotrajna oskrba: velik eksperiment, ki lahko prinese tudi veliko razočaranje
26. jan. 2025 19:59


V začetku decembra bo začela veljati pravica do dolgotrajne oskrbe v instituciji in denarnega prejemka. Na fotografijo eden od domov za starejše.
To leto bo končno stekla dolgotrajna oskrba, s katero naj bi bilo ustrezneje poskrbljeno za varno starost. Prvi predlog zakona je bila pripravljen že pred dvema desetletjema. Obstaja veliko tveganje, da bo to, vsaj v prvem obdobju, uveljavitev dolgotrajne oskrbe veliki eksperiment, katerega posledice bo prav tako veliko razočaranje ljudi – in volivcev.
Ko bodo spomladi 2026 volitve v državni zbor, bi morali uporabniki storitev dolgotrajne oskrbe že uživati pravice, ki jim pripadajo. S prvi julijem letos bomo namreč vsi po vrsti že plačevali obvezen prispevek.
Kot opozarjajo tudi izvajalci storitev dolgotrajne oskrbe (DO), njihov obseg ne bo odvisen od števila domov za starejše ali števila izvajalcev pomoči na domu, ampak od števila zaposlenih v teh sistemih DO. Po podatkih ministrstva za solidarno prihodnost je po domovih (javnih in pri koncesionarjih) zaradi težav s kadri več kot 400 postelj praznih.
Kako torej doseči enega od ciljev novega zakona, da bodo imela vsa območja države enak dostop do DO na domu? V Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije ti z decembra sprejeto novelo zakona dobivajo nove naloge, a pravijo, da bi potrebovali načrt, kako bodo delali v teh kriznih razmerah uvajanja DO.
Celotna vsebina je na voljo le naročnikom.
Preberite celoten članek
Sklenite naročnino na Reporterjeve digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Postanite naročnik
- Spletna stran brez oglasov
- Ekskluzivne zgodbe, razkrita ozadja in poglobljeni intervjuji
- Izbrani članki iz tiskane izdaje Reporterja že v nedeljo ob 20. uri
- Dostop do digitalnega arhiva Reporterjevih člankov
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke