Prijavljeni ste kot
4. nov. 2024
Kaj se bo zgodilo, če Slovenija ostane brez proizvodnje cementa in bo industrija popolnoma odvisna od uvoza? Zaprtje še zadnje cementarne v Sloveniji Alpacem Cement bi pretreslo slovenski trg in prineslo dodatna, zelo resna tveganja za gradbeni sektor. Cena te strateške surovine za pripravo betona bi namreč tudi zaradi stroškov prevoza iz tujine skoraj gotovo poskočila, posledično bi se podražila tudi gradnja stanovanjskih objektov, kar bi navsezadnje občutili vsi.
17. sep. 2024
V Sloveniji je aprila letos začela veljati novela Zakona o varstvu okolja ZVO-2A, ki zaostruje mejne vrednosti emisij pri sosežigu odpadkov do te mere, da od edine cementarne v Sloveniji zahteva praktično nemogoče. V tem trenutku namreč nikjer na svetu ne obstaja že razvita in v industrijskem merilu preverjena tehnologija, ki bi zagotavljala izpolnjevanje tovrstnih tehničnih pogojev za znižanje emisij.
29. avg. 2024
Alpacem Cement je proaktivno na podlagi podrobnih mednarodnih analiz ugotovil, da v tem trenutku nikjer na svetu ne obstaja že razvita in v velikem industrijskem obsegu preverjena t.i. off-the-shelf tehnologija, ki bi zagotavljala izpolnjevanje vseh zakonodajnih pogojev, ki jih predvideva ZVO-2A in to 24 ur na dan, 7 dni v tednu in 365 dni v letu. Obenem pregled zakonodajnih pogojev obratovanja cementarn v Evropi, Švici, Braziliji, Indiji, Rusiji in na Kitajskem kaže, da nobena od teh držav nima tako strogih zakonodajnih pogojev, kot jih predvideva ZVO-2A.
4. mar. 2024
Jeseni lani so Inštitut 8. marec, društvo Eko Anhovo in Dolina Soče ter Civilna iniciativa Danes s podporo volivcev v Državni zbor Republike Slovenije vložile spremembe Zakona o varstvu okolja. Četudi gospodarska združenja na čelu z Gospodarsko zbornico Slovenije opozarjajo na to, da bo predlog zakona vplival na več sto podjetij po celi Sloveniji, pa se javna razprava večinoma vrti okoli cementarne Salonit Anhovo. Zdi se, da so predlagatelji zakona in Salonit Anhovo v svoji argumentaciji obstali vsak na svojem bregu predvsem pri vprašanju, ali je izenačitev mejnih vrednosti emisij snovi pri sežigalnicah in cementarnah sploh tehnično izvedljiva. O tem smo povprašali predsednika uprave Salonita Anhovo dr. Tomaža Vuka.
15. sep. 2021
»S pogumnimi investicijami lahko zagotovimo, da bodo tudi naši nasledniki živeli v tako krasnem svetu in razvijali svoje potenciale,« zatrdi član uprave Dejan Zwitter ob virtualnem praznovanju 100. obletnice delovanja cementarne Salonit Anhovo. Ne samo, da je Salonit Anhovo najsodobnejša cementarna na slovenskih tleh, ampak se po okoljskih kriterijih kot po učinkovitosti kosa z najboljšimi cementarnami po Evropi.
5. maj. 2021
2. maja 1921 so prvič zagnali anhovske peči. Od takrat naprej v Anhovem poteka proizvodnja cementa, ki je gradnik več kot polovice objektov v Sloveniji. V razvoj cementarne so v zadnjih 15 letih investirali več kot 150 milijonov evrov in tako uspeli zgraditi eno izmed tehnološko najsodobnejših in najučinkovitejših linij za proizvodnjo cementa v Evropi.
24. apr. 2017
Slovenec Uroš Macerl, predsednik društva Eko krog, je prejemnik ugledne nagrade za okoljske aktiviste Goldman Environmental Prize.
24. nov. 2016
Mehiški proizvajalec cementa Grupo Cementos de Chihuahua (GCC) je Donaldu Trumpu ponudil pomoč pri gradnji zidu na ameriško-mehiški meji.
10. nov. 2016
Bernd Scheifele, šef nemškega podjetja HeidelbergCement, je zadovoljen zaradi zmage Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah: