Prijavljeni ste kot
14. jul. 2019
Evropski poslanci bodo v torek v Strasbourgu odločali o kandidatki za predsednico Evropske komisije Ursuli von der Leyen. Računa lahko na podporo svoje konservativne politične družine. Levica in zeleni bodo glasovali proti. Ključni pa bodo še neodločeni socialisti in liberalci, ki od nje pričakujejo vrsto zagotovil. Kaže, da bo napeto do konca.
Vlada bo po napovedih na zadnji seji pred počitnicami, torej ta četrtek, izbrala slovenskega kandidata za evropskega komisarja. Ali bo kandidat le eden ali pa bo vlada predlagala moškega in žensko, je odvisno tudi od torkovega glasovanja o Ursuli von der Leyen za novo predsednico Evropske komisije. Koalicija resnih pogovorov o tem še ni opravila.
10. jul. 2019
Premier Marjan Šarec je danes povedal, da je željo kandidatke za predsednico Evropske komisije Ursule von der Leyen, da bi države predlagale po dva kandidata za komisarja, vzel na znanje. Poudaril je, da trenutno še ne more povedati, ali bo Slovenija v Bruselj poslala ime enega ali dveh kandidatov. Vlada bo o tem odločila še ta mesec.
Fizične ovire na meji niso skladne z duhom EU, je poudarila kandidatka za predsednico Evropske komisije Ursula von der Leyen v odgovoru na vprašanje evropske poslanke Irene Joveve (LMŠ/RE) v povezavi z nedavnimi izjavami italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija o možnosti postavitve fizičnih ovir na meji med Slovenijo in Italijo.
Kandidatka za predsednico Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v Bruslju izpostavila, da želi popolnoma spolno uravnoteženo komisijo, 50 odstotkov žensk in 50 odstotkov moških. Zato bo, če jo bo Evropski parlament potrdil, članice EU pozvala, naj predlagajo dva komisarska kandidata, žensko in moškega.
Evropska komisija je v današnji poletni gospodarski napovedi v primerjavi z majem nekoliko izboljšala gospodarsko napoved za Slovenijo za letos, in sicer za 0,1 odstotne točke na 3,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), za prihodnje leto pa jo je ohranila pri 2,8 odstotka BDP.
5. jul. 2019
Vodilni kandidat Evropske ljudske stranke (EPP) na evropskih volitvah Manfred Weber je bil po dogovoru o vodilnih položajih v Evropski uniji kritičen do francoskega predsednika Emmanuela Macrona in madžarskega premierja Vitkorja Orbana. Nemec je voditeljema očital, da je zaradi njunega dogovora za zaprtimi vrati propadel sistem spitzenkandidatov.
4. jul. 2019
Spor okoli izbora nemške obrambne ministrice Ursule von der Leyen za kandidatko za predsednico Evropske komisije pretresa veliko koalicijo v Berlinu. Nemški socialdemokrati (SPD) namreč nasprotujejo izboru in pozivajo socialdemokrate v Evropskem parlamentu, naj glasujejo proti njej, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes v Strasbourgu evropske poslance, ki bodo sredi julija glasovali o kandidatki za predsednico Evropske komisije Ursuli von der Leyen, pozval, naj podprejo njeno imenovanje. Odločitev evropskih voditeljev o vodilnih položajih v EU je bila demokratična, je poudaril.
3. jul. 2019
Premier Marjan Šarec je danes potrdil, da je eden od resorjev v novi Evropski komisiji, ki zanima Slovenijo, širitveni. "Večkrat smo poudarili, da poznamo Zahodni Balkan in da lahko kaj prispevamo. To je eden izmed resorjev, ki nas zanima," je v Novem mestu na novinarsko vprašanje odgovoril Šarec.
Evropski parlament bo v prvi polovici petletnega mandata vodil David Sassoli iz politične skupine socialdemokratov. V drugem krogu glasovanja je dobil potrebno absolutno večino, podprlo ga je 345 evropskih poslancev. Po izvolitvi je nagovoril Evropski parlament in se poslancem, ki so njegovo izvolitev pospremili z aplavzom, zahvalil za podporo.
Evropski poslanci bodo danes na zasedanju v Strasbourgu volili predsednika Evropskega parlamenta. Vložene so štiri kandidature, največjo možnost za vodenje parlamenta v prvi polovici mandata pa naj bi imel kandidat socialdemokratov, Italijan David Sassoli, saj naj bi ga po neuradnih informacijah podprli tudi konservativci in liberalci.
2. jul. 2019
Voditelji članic EU so danes v Bruslju po maratonskih pogajanjih le dosegli kompromis o vodilnih položajih v EU, ki je spolno uravnotežen, geografsko in demografsko pa ne. Poleg tega je glavni poraženec kompromisa koncept spitzenkandidatov, kar buri Evropski parlament, ki je zdaj na potezi. Še zlasti so besni socialisti.
Sodišče Evropske unije je včeraj z začasno sodbo zavrnilo pritožbo nekdanjega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta in nekdanjega katalonskega ministra Antonija Comina, ki sta želela s tem doseči, da bi zasedla sedeža v Evropskem parlamentu. Puigdemont je v odzivu napovedal nadaljevanje boja.
Evropski parlament se bo danes v Strasbourgu sestal na ustanovni seji, ki pa jo bo v pričakovanju dogovora voditeljev EU o imenovanju na vodilne položaje v uniji prekinil takoj po uvodni slovesnosti in odprtju kandidacijskih postopkov za vodstvene funkcije parlamenta. Volitve prvega med evropskimi poslanci naj bi bile v sredo.
1. jul. 2019
Maratonski drugi poskus dogovora o vodilnih položajih v EU se je po osemnajstih urah končal brez kompromisa in z napovedjo, da bodo voditelji zasedanje nadaljevali v torek. Nemška kanclerka Angela Merkel še vedno verjame, da je z dobro voljo kompromis mogoče doseči pred sredinim glasovanjem o predsedniku Evropskega parlamenta.
V Evropskem parlamentu v prvem krogu tajnih volitev nobeden od štirih kandidatov za predsednika ni prejel potrebne absolutne večine, zato bo potreben drugi krog, v katerem bodo evropski poslanci glasovali o istih štirih kandidatih. Največjo podporo je dobil kandidat socialdemokratov David Sassoli, ki mu je za izvolitev zmanjkalo sedem glasov.
Dogovora o vodilnih položajih v EU kljub maratonskim pogajanjem evropskih voditeljev še ni. Po več kot sedemurnih nočnih posvetovanjih v različnih sestavah v Bruslju zdaj neuradno poročajo, da naj bi se ob 7. uri spet začelo zasedanje osemindvajseterice. Za zdaj ni jasno, ali je dogovor blizu.