Uvodoma je povedala, da si bo kot podpredsednica Evropske komisije prizadevala, da bo državljanom čim bolje predstavila povezanost med demokracijo in demografijo, kot tudi za bolj dejavno udeležbo državljanov Evropske unije pri oblikovanju evropskih politik.
Meni, da prav demografija poleg razprav o podnebnih sprememb in digitalizaciji predstavlja pomemben izziv za unijo. Po njenem mnenju demografske spremembe določajo politike, demokracijo in življenje v skupnostih, a tudi spreminjajo podobo Evrope.
Ocenila je, da je treba pričakovati nezadovoljstvo državljanov EU, ki se počutijo zapostavljene zaradi napredka in tranzicije. Zato je po njenem mnenju treba vsem državljanom omogočiti priložnost, da bi povedali, kako vidijo prihodnost unije.
V tem kontekstu je omenila pomembnost konference o prihodnosti Evrope, ki bo potekala med letoma 2020 in 2022. Pričakuje, da bodo med široko razpravo dobili čim širše mnenje o tem, kako bo treba usmerjati unijo in okrepiti demokracijo. Ob tem ni izključila možnosti, da bodo po razpravah na konferenci odprli tudi vprašanje sprememb evropske pogodbe.
Omenila je, da države kandidatke za vstop v EU ne bodo vključene v delo konference, temveč se bodo z njimi pogovarjali v "drugem formatu", ker je treba najprej določiti prihodnost obstoječe unije, posebej po 31. oktobru, ko je napovedan brexit.
Na koncu je dejala, da bodo njen morebiten petletni mandat v komisiji obeležila prizadevanja za konsolidacijo v smislu obstoječe evropske zakonodaje, sodelovanje Evropske komisije na različnih ravneh, od poslovnih skupnosti in nevladnih organizacij do lokalnih skupnosti, ter za komunikacijo, ki bo pomenila odprtost do državljanov zunaj "bruseljskega balona".
Šuičeva se ni mogla izogniti poslanskemu vprašanju, naj razkrije recept, kako je njena družina na Hrvaškem nakopičila večmilijonsko premoženje.
Čeprav je predsedujoči Antonio Tajani prepovedal vprašanja o njenem premoženju, češ da ne sodijo v zaslišanje glede na to, da niso ugotovili navzkrižja interesov, je hrvaška kandidatka odgovorila, da poslansko vprašanje temelji na neresničnih dejstvih, ki so bila objavljena v medijih. Ni želela govoriti o podrobnostih, temveč je izpostavila, da glede njenega premoženja ni nič spornega.
Zanikala je, tudi očitke, da ni imela jasnih stališčih med svojim poslanskim mandatom v Evropskem parlamentu v primeru kršitev vladavine prava v primerih Poljske in Madžarske. Nejasno je odgovorila tudi na vprašanje o tem, kakšno je njeno stališče do splava.
Slovenski poslanec v Evropskem parlamentu Milan Brglez (SD) je ocenil, da zaslišanje Šuice ni bilo prepričljivo, ko gre za nekoga, ki se poteguje za vodenje resorja za demokracijo.
Hrvaška komisarska kandidatka Šuica: Glede mojega premoženja ni nič spornega
4. okt. 2019 6:00
Hrvaška poslanka v Evropskem parlamentu in kandidatka za podpredsednico Evropske komisije za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica je na včerajšnjem zaslišanju v Evropskem parlamentu izpostavila konferenco o prihodnosti Evrope kot izhodišče za nov zagon EU. Ni se mogla izogniti vprašanju o svojem premoženju.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke