Prijavljeni ste kot
3. mar. 2020
Po nekajurni razpravi so poslanci na tajnem glasovanju z rezultatom 52 za in 31 proti izglasovali Janeza Janšo za novega predsednika vlade. Janša je za tretji premierski mandat potreboval 46 glasov. Razdelejnih je bilo 84 glasovnic, 1 je bila neveljavna. Po izvolitvi je že prisegel kot novi predsednik vlade.
Pred skorajšnjim tajnim glasovanjem o kandidatu za novega mandatarja Janezu Janši so poslanci kar nekaj ur namenili razpravi o Janševi ustreznosti za ta položaj. Medtem ko so poslanci prihodnje opozicije kritični do njegovega preteklega delovanja, ga zlasti v SDS vidijo kot povezovalnega in vključujočega politika.
Vodje strank nove koalicije presenečenj pri današnjem glasovanju o kandidatu za mandatarja Janezu Janši večinoma ne pričakujejo. Kot so javno že obljubili, tudi danes napovedujejo poslanske glasove za Janševo izvolitev. Tudi sestavo ministrske ekipe in imenovanje vlade je sodeč po njihovih ocenah realno pričakovati kmalu, morda sredi marca.
Stranke bodoče vladne koalicije SDS, SMC, DeSUS in NSi so napovedale podporo predsedniku SDS Janezu Janši pri njegovi kandidaturi za mandatarja. Odločitev za sodelovanje v novi vladi so pojasnjevali z željo, da delujejo za blaginjo Slovenije. Kar nekaj kritik pa je, tudi iz DeSUS in SMC, letelo na račun odhajajočega premierja Marjana Šarca. Poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB ne nameravajo podpreti kandidature prvaka SDS Janeza Janše za mandatarja, so napovedali, pri čemer so bili kritični predvsem do preteklih Janševih ravnanj, bodice pa so usmerjali tudi v dosedanje koalicijske partnerice. V SNS se o podpori Janši niso izrekli, se pa strinjajo z nekaterimi usmeritvami prihodnje vlade.
Vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič v izjavi ob robu seje DZ še ni povedal, kdaj bodo predlagali novega predsednika DZ, si pa želi, da bi to storili že danes ali v sredo. To mesto namreč po koalicijskem dogovoru pripada SMC, aktualni predsednik DZ Dejan Židan pa je že napovedal, da bo odstopil takoj po izvolitvi novega mandatarja.
Stranke prihodnje vladne koalicije v ospredje postavljajo tisto, kar jih združuje in povezuje, je ob predstavitvi smernic za oblikovanje nove vlade pred današnjim glasovanjem o mandatarski kandidaturi v DZ dejal prvak SDS Janez Janša. Med programski cilji je izpostavil debirokratizacijo, decentralizacijo in ustanovitev demografskega sklada.
DZ je začel razpravo o kandidatu za novega premierja Janezu Janši, o katerem bodo odločali danes na tajnem glasovanju. SDS, SMC, NSi in DeSUS, ki so minuli teden podpisale koalicijsko pogodbo, javno obljubljajo dovolj glasov za Janševo izvolitev, s čimer bi mu podelile tretji premierski mandat. Večjih presenečenj tako ni pričakovati.
Državni zbor bo danes, dober mesec dni po padcu vlade Marjana Šarca, razpravljal in na tajnem glasovanju odločal o kandidatu za novega predsednika vlade Janezu Janši. SDS, SMC, NSi in DeSUS, ki so minuli teden podpisale koalicijsko pogodbo, javno obljubljajo dovolj glasov za Janševo izvolitev, s čimer bi mu podelile tretji premierski mandat.
2. mar. 2020
Odbor DZ za zdravstvo je danes nadaljeval sejo na temo pripravljenosti Slovenije na morebitni izbruh okužb z novim koronavirusom. Poslanci so tudi tokrat izpostavili vprašanja ustreznosti sprejetih preventivnih ukrepov na terenu ter obravnave oseb s sumom na okužbo, ali tistih, ki so se vrnili z območij, kjer virus že imajo.
Pred preiskovalno komisijo DZ, ki se ukvarja z ugotavljanjem morebitnih zlorab v kazenskem pregonu državnega svetnika Franca Kanglerja, sta kot priči stopila nekdanji premier Miro Cerar in nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal. Oba sta zanikala, da bi bila povezana s pregonom Kanglerja, prav tako nista seznanjena s postopki proti njemu.
Državni zbor bo redno marčno zasedanje danes začel s poslanskimi vprašanji. Za predsednika vlade, ki opravlja tekoče posle, Marjana Šarca sta za zdaj na spletni strani napovedani dve, glede priprav na pojav koronavirusa in v zvezi z odškodninsko odgovornostjo za primer jedrske nesreče v jedrski elektrarni v Krškem (NEK).
27. feb. 2020
Z menjavo vlade se obetajo tudi nekatere spremembe v sestavi državnega zbora. Poleg dosedanjega premierja Marjana Šarca se bo v poslanske klopi vrnilo še nekaj ministrov njegove vlade, iz DZ pa se bodo v ministrske kabinete preselili prvak SDS Janez Janša in še nekateri aktualni poslanci.
26. feb. 2020
Parlament je doslej o mandatarskem kandidatu glasoval osemnajstkrat, v petih primerih so bili kandidati neuspešni. Izvoljeni predsedniki vlade so se na položaj večkrat zavihteli s pomočjo konstruktivne nezaupnice, nekajkrat pa tudi s pomočjo opozicijskih poslancev, ki so zamenjali stran. Večina je bila izvoljenih v prvem krogu glasovanja.
19. feb. 2020
Ostre besede med funkcionarji SDS in policijo po torkovem nadzoru Knovsa na NPU se nadaljujejo. Policija vztraja, da je poslanec SDS Žan Mahnič generalni direktorici Tatjani Bobnar grozil, prvak SDS Janez Janša pa na Twitterju odgovarja, da zavračanje parlamentarnega nadzora predstavlja grožnjo ustavni ureditvi.
Nekdanji mariborski župan Franc Kangler je danes znova stopil pred parlamentarno preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab zoper njega. Ponovil je obtožbe na račun mariborskih sodišč, še posebej na račun sodnika Janeza Žirovnika, ter policije in Sove. "V moji zadevi je preveč naključij," je dejal.
18. feb. 2020
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je danes v izjavi v DZ dejal, da ne vidijo smisla za pogajanja o skupnem nastopu LMŠ in SMC na prihodnjih volitvah, dokler se SMC pogaja za vstop v vlado Janeza Janše. Na vprašanje, ali bo sodelovanje še na mizi, če pogajanja padejo v vodo, pa je opozoril, da se vedno bolj počutijo kot rezervno kolo.
Parlamentarni odbor za zdravstvo se bo na zahtevo SDS sestal na nujni seji, na kateri bodo obravnavali pripravljenost Slovenije na novi koronavirus, ki je konec lanskega leta izbruhnil v kitajskem Wuhanu. Virus je doslej terjal že več kot 1770 življenj, večinoma na Kitajskem. V Sloveniji za zdaj ni obolelih za novim virusom.
13. feb. 2020
O primeru domnevnega pranja iranskega denarja v NLB, znanem pod imenom Farrokh, je danes govorila tudi komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs). Predsednik SDS Janez Janša je bil po seji piker zaradi odločitve državnega tožilstva, da opusti pregon zoper domnevne storilce zlorabe položaja. Policija očitke zavrača.