V predstavitvi poročila je predsednik nadzornega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andrej Grah Whatmough opozoril, da je zavod poslovno leto 2019 končal z negativnim izidom v višini 3,2 milijona evrov. Poudaril je, da so nadzorniki vodstvo zavoda pozvali k pripravi sanacijskega programa, vključno s sistematizacijo delovnih mest. Pri tem je vodstvu očital slabo odzivnost.
Generalni direktor RTVS Igor Kadunc je pojasnil, da je zavod lansko leto končal s poslovnim izidom, ki je bil za dva milijona evrov boljši od finančnega načrta. Razlog za to je tudi "v boljšem pobiranju" rtv-prispevka, ki sicer že leta ostaja nespremenjen. Po njegovih besedah bi zavod s prodajo Eutelsatovih delnic, ki je bila sprva predvidena, celo zabeležil pozitivni izid.
Poudaril je, da je RTVS kljub racionalizaciji poslovanja in varčevanju uspela izpolniti vse programske cilje. Pri tem je napovedal skorajšnjo pripravo sistematizacije delovnih mest. Po njegovih besedah zavod sledi zastavljeni strategiji zmanjševanja števila zaposlenih, kar ga vsaj zaenkrat tudi rešuje večjih finančnih težav. "Samo z varčevanjem pa zavoda ne bomo mogli spraviti v dobro kondicijo," je opozoril.
Kadunc je zato pozval državo k zagotoviti dolgoročno stabilnega financiranja zavoda, pri čemer po njegovih besedah zvišanje rtv-prispevka nikakor ni edina ali najboljša rešitev. Pri tem se je oglasila tudi predsednica sveta delavcev RTVS Petra Bezjak Cirman in zavrnila očitke, da ima zavod preveč zaposlenih in da so ti predobro plačani. "Smo med najbolj produktivnimi evropskimi javnimi radiotelevizijami," je dodala.
V razpravi so prevladovali poslanci koalicijske SDS, ki so bili izrazito kritični do vodstva RTVS in nasploh njene vloge v slovenskem medijskem prostoru. Tako po besedah Alenke Jeraj ni videti, da bi zavod sploh varčeval oziroma da bi vodstvo kakorkoli krčilo nepotrebne stroške. Kadunčevi ekipi je očitala nerazumljivo odlašanje s pripravo sanacijskega programa in sistematizacije delovnih mest.
Jerajeva je bila posebej kritična do informativnega programa RTVS in mu očitala pristranskost pri poročanju o delovanju vlade. "Vse kar naredi ta vlada, je narobe," je dodala. Poslanci SDS so tudi podvomili v upravičenost obveznega plačevanja rtv-prispevka, saj po njihovem mnenju davkoplačevalcu ne daje možnosti izbire, kateri medij bo finančno podprl.
V bran javni radioteleviziji in njenemu poslanstvu v medijskem in širšem kulturnem prostoru pa je stopilo nekaj opozicijskih poslancev. Tako po besedah Franca Trčka (SD) ni problem RTVS, ampak odnos dela politike do nje. Marko Bandelli (SAB) je poslancem SDS očital banaliziranje razmer na RTVS, pri tem pa pohvalil vodstvo zavoda in zaposlene. Nataša Sukič (Levica) pa je dejala, da je pričakovala frontalni napad SDS na RTVS.
Sicer je koalicija predlagala sklep, s katerim bi parlamentarni odbor za kulturo med drugim ugotovil, da iz poročila o delovanju nadzornega sveta RTVS izhaja, da številni pomembni ukrepi in usmeritve nadzornikov v letu 2019 "s strani vodstva javnega zavoda niso bili realizirani oziroma upoštevani". Po mnenju dela opozicije bi sprejetje takšnega sklepa pomenilo prekoračitev pristojnosti odbora in DZ.
Kdaj se bo nadaljevala včeraj prekinjena seja, zaenkrat ni znano.
Ravs na odboru: SDS napadla po njenem zapravljivo in pristransko RTVS, opozicija je nacionalko branila
11. jun. 2020 6:00
Odbor DZ za kulturo se je včeraj seznanil s poročilom o delovanju nadzornega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) v letu 2019. Poslanci seje niso končali, saj je Matjaž Nemec (SD) predlagal, naj zakonodajno-pravna služba preveri ustreznost sklepa, ki ga je predlagala koalicija. Predsednica odbora Violeta Tomić (Levica) je zato sejo prekinila.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke