Prijavljeni ste kot
6. maj. 2021
V Franciji so v sredo obeležili dvestoletnico smrti Napoleona Bonaparteja. V Parizu je potekala slovesnost, na kateri je spregovoril francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je tudi položil venec na njegov grob. Sicer pa obletnica mineva v znamenju burne razprave o Napoleonovi zapuščini, z poroča francoska tiskovna agencija AFP.
29. apr. 2021
Na Račjem otoku na posestvu Brdo so včeraj odkrili spominsko obeležje ob 30. obletnici sestanka koalicije Demos. Slovesnosti so se med drugim udeležili premier Janez Janša, nekdanji predsednik Demosove vlade Lojze Peterle in nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.
27. apr. 2021
Slovenija danes praznuje dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka OF, osrednje odporniške organizacija Slovencev v drugi svetovni vojni. Državna proslava bo na Mali Gori, v predsedniški palači pa bosta državljane nagovorila predsednik republike Borut Pahor in predsednik ZZB NOB Marijan Križman.
23. apr. 2021
Predsednik republike Borut Pahor in grška predsednica Katerina Sakelaropulou sta danes v Kopru odkrila klop prijateljstva. Ob tem sta predsednika izpostavila zgodovinske vezi obeh držav, zlasti s Koprom, iz katerega izhaja družina Joanisa Kapodistriasa, enega od očetov helenske republike, ki letos praznuje 200. obletnico neodvisnosti.
16. apr. 2021
Predsednik Evropske judovske skupnosti rabin Menachem Margolin je predsednico SD in evropsko poslanko Tanjo Fajon v pismu pozval, naj popravi zgodovinsko krivico in stavbo, v kateri ima sedež njena stranka, vrne Slovenski judovski skupnosti.
7. apr. 2021
Mariborska zgodovinarka Mateja Ratej je nedavno pri založbi Beletrina izdala knjigo z naslovom Svastika na pokopališkem zidu. Gre za poročilo o hitlerizmu v širši okolici Maribora v tridesetih letih 20. stoletja. Predgovor za omenjeno delo je spisal pisatelj Tone Partljič, s katerim sta v Mariborski knjižnici pripravila tudi spletni pogovor.
20. feb. 2021
V predsedniški palači so danes obeležili 30. obletnico razglasitve ustavnega amandmaja XCIX (99) k ustavi RS. Predsednik republike Borut Pahor je v govoru med drugim poudaril, da sedanje politično razpoloženje, v katerem je več konflikta kot sodelovanja, ni vzdržno. Želi si, da bi to spremenili v političnem dialogu z vsemi strankami.
22. jan. 2021
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je odpovedal sodelovanje na današnji slovesnosti ob 28. obletnici vojaške operacije Maslenica, ki je potekala leta 1993 v zaledju Zadra. Kot so pojasnili v njegovem uradu, ni sprejemljivo, da so v uradnem protokolu spominske slovesnosti tudi osebe, ki nosijo ustaške oznake in gesla Za dom spremni.
10. jan. 2021
Pred natanko 200 leti se je v glavnem mestu Vojvodine Kranjske pričel tretji kongres Svete alianse. Prvo sejo so imele kronane glave in drugi predstavniki velesil 11. januarja 1821, zadnjo 12. maja, čeprav se je uradno končal 26. februarja.
16. dec. 2020
Nekdanji svetovni prvak v težki kategoriji Ukrajinec Vladimir Kličko in Američan Floyd Mayweather, nekdanji svetovni prvak v petih različnih kategorijah, bosta sprejeta v boksarski hram slavnih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
10. dec. 2020
Preučevanje gradiva vatikanskega arhiva o pontifikatu Pija XII. med letoma 1939 in 1958 je prineslo na dan zanimivo dejstvo o fašističnem diktatorju Benitu Mussoliniju. Kot je v sredo poročal italijanski časnik Italia Oggi, je Mussolini želel zgraditi mošejo za svoje muslimanske podanike.
22. nov. 2020
Muzej slovenske osamosvojitve s katerim bi obeležili 30. obletnico državnosti, stoji le v proračunskih postavah. Nekdanja direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič Zver o projektu ne ve skoraj nič, ko pa je zanj zvedela, jo je pozitivno presenetil.
15. nov. 2020
Egiptovski arheologi so v nekropoli nedaleč od Kaira odkrili skrivališče starodavnih krst, kar je že drugo tovrstno odkritje na tem območju letos. Tokrat so v treh podzemnih jaških v nekropoli v Sakari, v bližini slovite stopničaste Džoserjeve piramide našli več kot sto zapečatenih in nedotaknjenih sarkofagov ter 40 pogrebnih mask in kipov.
27. okt. 2020
"Skratka, če bi se Pirjevec ne odločil za lovsko-ribiški pripovedni slog, bi se lahko brez posebnih težav posvetil tudi dejanskim okupatorskim izgubam v bojih z jugoslovanskimi partizani. Toda izbral je ideološko sledenje svojim mentorjem in odšel v Partizane," zgodovinar Jože Dežman, predsednik Komisije Vlade RS za vprašanje prikritih grobišč, očita zgodovinarju Jožetu Pirjevcu.
1. okt. 2020
Ljubljansko okrožno sodišče je v teh dneh sprejelo sklep o ustavitvi postopka zoper pokojnega domobranskega generala Leona Rupnika, poroča Dnevnik. Po neuradnih informacijah časnika naj bi se sodnik Martin Jančar tako odločil po 139. členu zakona o kazenskem postopku, ki predvideva ustavitev postopka v primeru, da obdolženec umre.
27. sep. 2020
Za svoje raziskovanje mogočne rodbine Auersperg, ki je živela na Kranjskem tisoč let vse do konca druge svetovne vojne, je zgodovinar dr. Miha Preinfalk navezal stike v tujini s še živečimi člani. Tako mu je bil dostopen njihov ohranjeni in obsežni arhiv s Turjaka. Na gradu v Labotski dolini v Avstriji, kamor ga je povabil eden izmed članov rodbine, mu je bilo dano doživeti tudi vzdušje nekdanjega grajskega življenja.
25. sep. 2020
Pred sto leti, 10. oktobra 1920, je na avstrijskem Koroškem v skladu z odločitvami pariške mirovne konference potekal plebiscit, ki je določil mejo med tedanjo Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev ter Avstrijo. Zaradi rezultatov plebiscita je del slovenskega naroda dve leti po prvi svetovni vojni ostal v Avstriji.
22. sep. 2020
Umetniška instalacija spomenik rdeči Reki - samoobrambni spomenik, ki so ga postavili na nebotičnik v središču mesta v okviru programov Reka 2020 - Evropska prestolnica kulture (EPK) je naletela na številne negativne odzive. Pred nebotičnikom so že protestirali veterani in nogometni navijači.